Naše odpověď na Tomahawky: čeho je schopna ruská křídlatá raketa X-101/X-102 dlouhého dosahu. Ruské řízené střely jsou vybaveny komplexy radioelektronického boje

Avatar
Původní autoři


Alexej Zakvasin
11. 11. 2018    russian     lenta
V Rusku odstartovala sériová výroba prostředků radioelektronického boje (REB) pro rakety vzduch-země dlouhého dosahu X-101/X-102. Uvedl to poradce prvního náměstka generálního ředitele koncernu “Radioelektronické technologie” Vladimír Michejev. Podle jeho vyjádření musí komplexy spolehlivě ochránit munici před prostředky protivzdušné obrany potenciálního nepřítele. V současné době provádí obranný průmysl Ruské federace modernizaci dálkového letectva pro použití X-101/X-102. Tu-95MS je schopen nést až osm řízených střel … a Tu-160 až 12. … X-101/X-102 významně zvyšují bojové možnosti vzdušného prvku jaderné triády RF.


Jak vysvětlil vojenský expert Jurij Knutov v rozhovoru s RT, vybavení REB je na střelách nutné pro vytvoření poruch na nepřátelských radarových stanicích. Podle něj v předchozích letech ruští vědci výrazně pokročili v ochraně letecké techniky a munice před radary západních zemí.

“Komplex REB na raketách se spouští automaticky poté, co je ozářen nepřátelskou radarovou stanicí. Ve skutečnosti oslepí nepřátelské prostředky protivzdušné obrany, což znemožňuje sledování a zničení. Jednoduše řečeno, cílový obraz zmizí z obrazovky operátora radaru. Proto je jeho zachycení nemožné”, řekl Knutov.

Podle jeho názoru ruský průmysl i nadále zdokonaluje palubní systémy REB. V budoucnu dostanou tuzemské křídlaté rakety bojové prvky, které při přiblížení se k cíli vytvoří silný elektromagnetický impuls. Takže budou schopny v určitém rádiusu vyřadit z provozu veškerou elektroniku nepřítele.

Dosah a přesnost

Zvláštností rakety je její špatná viditelnost, které je dosaženo díky speciální aerodynamické konstrukci a použití radioabsorpčních materiálů. Efektivní plocha rozptylu X-101/X-102 se odhaduje na 0,01 metru čtverečního (podobně jako u letounů stealth). Podle Knutova se v kombinaci s moderním komplexem REB, prostředky optické a tepelné ochrany stává ruská raketa téměř nezranitelnou.

“Radarové zařízení bude velmi obtížně zjišťovat takový cíl. Nejrealističtějším způsobem, jak zachytit raketu, je vizuální detekce speciálně pro tento účel upravenými stíhačkami. Teoreticky je to samozřejmě možné, ale v praxi je to velmi pracný úkol”, řekl Knutov.

Hlavní přednosti modelu X-101/X-102 spočívají v neobyčejném dosahu. V říjnu roku 2016 ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že raketa by mohla zaručeně zasahovat cíle na vzdálenost až 4,5 tisíce km. V řadě domácích a západních médií se tvrdí, že maximální dosah ruské řízené střely je 5 až 10 tisíc km.

“Skutečné taktické a technické vlastnosti modelu X-101/X-102 nejsou uvedeny. Jsou to tajné informace. Nicméně je zřejmé, že naše střely jsou strategickou zbraní, která umožní letadlu provést vypuštění mimo zónu působnosti protivzdušné obrany nepřítele”, řekl Knutov.

Další předností rakety je její vysoká přesnost. Podle informací zdrojů novin Izvestija se X-101 s konvenční hlavicí může odchýlit od cíle o méně než 10 metrů při doletu až 10 000 km. V souladu s údaji britské analytické agentury Jane’s Information Group nepřesahuje odchylka X-101 20 m a X-102 100 m.

Ruská raketa je vybavena inerciálním naváděcím systémem. Během letu využívá palubní digitální počítač s korekcí podle digitální mapy a optického a elektronického výškoměru (přenáší obraz terénu). Kromě toho se model X-101/X-102 “orientuje” podle souřadnic ruského navigačního systému GLONASS. V závěrečné fázi je raketa vedena optickou nebo radarovou korelační samonaváděcí hlavicí.

Se svými úkoly se vypořádala

Bojový křest X-101 se konal 17. listopadu 2015 v Sýrii. Údery na pozice teroristů zasadily strategické bombardéry Tu-95MS (právě na těchto strojích byly rakety testovány v 90. letech a počátkem dvacátého prvního století). Starty byly provedeny z vod Středozemního moře. X-101 byla v SAR použita v roce 2016 a 2017 několikrát a hlavně zasahovala opevněná velitelská stanoviště teroristů.

“Samozřejmě že neexistovala žádná akutní vojenská potřeba k použití X-101, protože je to poměrně drahá zbraň. Pro Ministerstvo obrany Ruska však bylo důležité, abychom vyzkoušeli naše dálkové letectvo a novou raketu v reálných bojových podmínkách. Se svými úkoly se X-101 skvěle vypořádala a potvrdila charakteristiky deklarované projektanty”, vysvětlil Knutov.

V listopadu 2017 náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace Valerij Gerasimov uvedl, že modernizace letadel dálkového letectva VKS Ruska probíhá “pro použití nové okřídlené rakety X-101”. Nosiči této střely jsou strategické nosiče raket Tu-95MS a Tu-160. Někteří experti se domnívají, že v budoucnu bude Tu-22M3 vyzbrojen X-101.

Tu-95MS je schopen nést až osm řízených střel … a Tu-160 až 12. Podle Knutova X-101/X-102 významně zvyšují bojové možnosti vzdušného prvku jaderné triády RF.

“Podle mého názoru X-101 podstatně předčila všechny zahraniční analogy. Její výroba je naší odpovědí na vytvoření poslední modifikace Tomahawku Block IV. A vzhledem k možnosti modernizace této vysoce přesné zbraně můžeme s jistotou říci, že X-101 bude sloužit našemu letectvu několik desetiletí”, uzavřel Knutov. 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová