Rozhovor se spisovatelem a cestovatelem Ladislavem Větvičkou o vládní krizi….

Avatar
Původní autoři

19.11. 2018  PL
V 18 letech jim skončil Havel. Mládí v hajzlu, tak dělají prasárny.Představte si, že už patnáct let pobíhají po ulicích, fasují červené karty, vyrábějí transparenty, kupují vajíčka, demokraticky je vrhají na ty, kteří byli zvoleni jinak, než si frustráti představovali a… Nic. (část rozhovoru)

 Tak jsme zažili vzrušující 17. listopad. Na jeho začátku vyhodili aktivisté do koše květiny od Zemana a Babiše, protože květiny od nich „jsou v rozporu s demokracií“ a „lidé jako Babiš rozbourávají demokracii“. Lze to pochopit?

Lze to pochopit. Ti lidé jsou frustrovaní, že není po jejich. Představte si, že už patnáct let pobíhají po ulicích, fasují červené karty, vyrábějí transparenty, kupují vajíčka, demokraticky je vrhají na ty, kteří byli zvoleni jinak, než si frustráti představovali a… Nic. 
Už patnáct let nemají ani toho svého vytouženého prezidenta. To musí být frustrující. Představte si, že jim bylo třeba osmnáct let, když skončil mandát jejich idolu, prezidenta Havla. Dnes jim tedy je třiatřicet. Mládí v hajzlu, tolik úsilí a nic. Tak se radikalizují a dělají prasárny (viz třeba ty kytky v koši).

Na akcích se objevily transparenty jako „Babiš je čurák“ či výzvy k Miloši Zemanovi, aby už umřel. Miroslav Kalousek se vyfotil s dětmi, které nesly transparent „Děti na Krym nepatří“. Desetitisíce lidí žádaly demisi vlády. Jsou takové oslavy svátku přehnané, nebo si to Babiš zaslouží? A co vlastně Ladislav Větvička a 17. listopad? Komunista jistě nejste, takže slavíte?

Já slavím 17. listopad jako návrat svobody. V létě roku 89 jsem smutně chodil okolo berlínské zdi (z té blbé strany) a nenapadlo by mě, že rok poté se budu po Západním Berlíně svobodně procházet. Dva týdny před 17. listopadem jsme s přáteli poslouchali ve Wroclawi naživo Kryla a Hutku spolu s Nohavicou, Dobešem a Streichlem a nevěřili bychom tomu, že je o pár dnů později všechny uvidíme u nás v Československu. Do té doby jsem mohl bez omezení cestovat leda tak do NDR nebo do Maďarska, najednou jsem u cesty zvedl palec a byl v Dánsku, Rakousku nebo Řecku. Otevřel se nám svět a je mi úplně jedno, jestli toho dosáhl generál Lorenc s KGB nebo Havel a jeho parta. Je mi úplně jedno, že na počátku naší barevné revoluce byla bolševikem povolená manifestace SSM, roznětkou se stali ležící agent Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák a mluvící agentka Dražská a bodem zlomu byla opravdová „fake news“ Petra Uhla o mrtvém studentovi (v originále na Svobodné Evropě si ji můžete poslechnout tady). Počítá se výsledek a myslím, že můžeme oběma stranám děkovat, že převrat po listopadu proběhl bez násilí a civilizovaně.

Pokud jde o „kauzu Babiš ml.“, tak vy jste se vyjádřil, že o starém Babišovi jste nikdy nenapsal nic dobrého, ale to, jak tu věc rozehrála Slonková a Kubík, se vám nelíbí. 

Že se mi to nelíbí? To, co provedli Slonková s Kubíkem a režiséry Remundou s Klusákem, tedy tajné natáčení a následné zveřejnění soukromé osoby, navíc nemocné, je největší svinstvo, které může novinář udělat. Nedivil bych se, kdyby jim to kolegové novináři dali sežrat, protože z lidského i novinářského hlediska to je hyenismus jak vyšitý. Navíc uměle dotočený příběh dokumentu o dokumentu to celé posunuje do absurdní roviny.

Reportáž je měsíc stará. Čekalo se na vhodný den ke zveřejnění. Ten nastal minulé pondělí večer. Je zvláštní, jak byli politici na tento bezprecedentní útok připraveni. Už druhý den ráno byli všichni šéfové opozice zajedno ve vyvolání vládní krize.

Mimochodem, z trestně právního hlediska je například natáčení soukromé osoby bez jejího souhlasu trestným činem, v Německu se trestá odnětím svobody až na 10 let a pokutou od 50.000,- € výše, ve Švýcarsku taktéž a pokuta je až desetinásobná. Babiš mladší je švýcarským občanem a vůbec bych se nedivil, kdyby Švýcarsko podalo žalobu na Slonkovou s Kubíkem.

Až se tohle proflákne, budeme z toho mít na Západě pěknou ostudu.

Proč nesdílíte argumenty demokratické opozice, že Babiš podle všeho znemožňuje svědectví svého syna o 50milionovém podvodu na Čapí hnízdo? Že svého syna nechal zašantročit někam na Krym, aby se ho zbavil? Že se z něho snaží dělat blázna? A vůbec, že tím Krymem vystavil naši zemi bezpečnostnímu riziku, jak tvrdí Jakub Janda?
Nesmyslné řeči Jakuba Jandy a jeho z ciziny placené bandy nemá smysl komentovat (i když paradoxně i on potvrdil zájem tajných služeb na výsledku tendru na dostavbu JET & JED). Babiše jako politika nemám rád, to on je zodpovědný za ničení svobody projevu a ničení živnostenského prostředí u nás. V době, kdy je ve vládě, vznikly tisíce nesmyslných úřednických míst a stovky nových nařízení a předpisů, ve kterých se nikdo nevyzná a které mají za cíl buzeraci občanů.

A proč nesdílím argumenty tzv. demokratické opozice? Protože nedávají logiku. Když si dáte chronologicky do řady vše, co oni už měsíce a léta omílají pořád dokola (přesně je to popsáno v mém blogu), tak tomu může věřit jen neinformovaný člověk.

Když se nad tím tak zamyslíte, chcete vlastně, aby Babišově vládě vyslovila Sněmovna nedůvěru? Souhlasíte s některými názory, že kdyby byly nové volby, tak Babiš zase posílí? Jan Zahradil napsal, že když se do čela demonstrace postaví Kocáb a podobní, je to jen bod pro Babiše. A házení kytek do koše je už jen vrchol.

Obávám se, že po té šaškárně, kterou ta tzv. demokratická opozice předvedla, kdyby dnes byly volby, tak Babiš dostane 40 %.

Když řeknou A, musí říct i B. Když chtějí svrhnout vládu a touží po předčasných volbách, musí si uvědomit, že strany jako TOP, ČSSD nebo STAN se už do Sněmovny nemusí dostat. A i kdyby se tam dostaly a uspěly, kdo bude premiérem? Kalousek? Bartoš? Nebo turkofil, kterému u nás říkáme Al Hammaček? Vždyť jsou k smíchu.

Co o celé věci slýcháte ve vašem okolí? Jezdíte po Česku dělat byznys, chodíte do hospody. Co slýcháte o tomto příběhu dnešních dní, kde je všechno, Babiš, Zeman, Kalousek, Němcová, listopad 89, demonstrace, rodina, novináři, peníze…?

Slyším smích. Ale takový smutný, hořký smích, spíš grimasu. A to je špatně. Nic není pro politika horšího, než když se jim lidi smějí. Smějí se Němcové i Fialovi, smějí se Babišovi i Kalouskovi. Smějí se vysílání České televize a její urputné snaze o propagandu. Nakonec z toho paradoxně nejlíp vychází Miloš Zeman, kterému se sice taky smějí a nelíbí se u něj mnohé věci, třeba jeho „buranské“ chování v roli prezidenta, ale nakonec řeknou – vždyť on má vlastně pravdu.