Krok ke stabilizaci: Kurdové předali kontrolu nad Manbidžem syrským vládním silám

Avatar
Původní autoři

Roman Šimajev, Anastázie Rumjancevová, Polina Poletajevová
29. 12. 2018     russian.rt (kráceno)
28. prosince vzaly syrské vládní síly pod kontrolu město Manbidž (
označeno červeně) na severu země. Moskva se domnívá, že obnovení kontroly syrské vlády nad městem je pozitivním krokem k stabilizaci situace v regionu. Dříve toto město opustily kurdské oddíly národní sebeobrany (YPG). Podle zástupců YPG byla cílem předání Manbidže ochrana před tureckou invazí. Experti se domnívají, že stažení amerických jednotek ovlivnilo rozhodnutí Kurdů, protože doufali, že budou podporováni Washingtonem.

Syrská vládní vojska převzala kontrolu nad městem Manbidž na severu země a vztyčila nad ním státní vlajku republiky. Bylo to provedeno po té, co kurdské oddíly národní sebeobrany (YPG) oznámily, že opouštějí toto město, které bylo od roku 2016 pod jejich kontrolou.

Rovněž je uvedeno, že syrská armáda zajistí bezpečnost všech obyvatel na uzemích, která sousedí s Manbidžem.

Dříve byla na internetové stránce oddílů národní sebeobrany (YPG) zveřejněna tisková zpráva, která oznámila stažení ozbrojených formací z Manbidže a jejich záměr soustředit se na boj s teroristickou skupinou DAEŠ v syrských provinciích východně od řeky Eufrat.

Později oficiální zástupce autonomní kurdské administrativy dodala, že dohoda s vládou SAR se bude týkat také oblastí východně od řeky Eufrat.

“Spolupracujeme s Damaškem, abychom zablokovali cestu Turecku”, cituje ji TASS.

Psychologická operace
Poznamenejme, že v Kremlu byla s optimismem přijata zpráva o přechodu Manbidže pod kontrolu vládních vojsk Syrské arabské republiky.

A v Ankaře byla zpráva o přechodu Manbidže nazvána “psychologickou operací”. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zůstává situace v tomto regionu neurčitá.

“Turecko je proti rozdělení Sýrie. Naším cílem je vyhnat teroristy ze Sýrie. Pokud teroristé opustí Sýrii, odpadne nutnost akcí Turecka”, dodal.

Současně Ministerstvo obrany Turecka vyzvalo všechny strany konfliktu v Sýrii, aby se zřekly provokativních akcí a prohlášení, která by mohla vést k dalšímu kolu eskalace v regionu.

Kurdové začínají obehrávat Američany
Prohlášení USA o stažení vojsk ze Sýrie bylo impulsem k rozvoji situace v arabské republice, řekl politolog, člen-korespondent Akademie vojenských věd Sergej Sudakov. Podle jeho názoru Washington neočekával, že Kurdové přistoupí na takovou spolupráci s Damaškem.

“USA předpokládaly, že je mohou využít k vyřešení svých problémů. Syřané se snažili vyjednávat a získat je na svou stranu. Kurdové však byli vždy na své straně. USA byly přesvědčeny, že jejich pozice, až odejdou, nahradí kurdské jednotky a žoldáci, kteří tam přijdou. V situaci, která tam vznikla, vidíme, že Kurdové začínají obehrávat Američany a začínají hrát svou hru. Vzniká jediná otázka: jakou cenu budou Kurdové žádat za svou věrnost, jaké budou záruky, když získají skutečný kus své země”, poznamenal expert.

Podle jeho názoru se syrští Kurdové nikdy neodchýlili od kurzu na vybudování samostatného, nezávislého státu, ale zároveň je pro ně nutností bojovat s Tureckem.

“USA stahují vojska ze Sýrie – to je dobré znamení pro neprofesionály, kteří se na tento proces dívají ze strany. Obávám se, že to je nějaká naplánovaná akce, kterou mohly USA stanovit jako podmínku pro Ankaru, mohla by to být nějaká vícechodová záležitost, rozehraná americkými speciálními službami a Pentagonem”, dodal Sudakov v rozhovoru s RT.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová