O dvojím metru a pohledu na svět

Avatar
Původní autoři

Pavel B. Reichl

29. 12. 2018 PravýProstor
Je to pár let zpět, kdy jsem psal na blogu iDNES a velmi často jsem se dostával do sporu s diskutujícími a částí blogerů, protože jsem nebyl ochotný přijímat jednostrannou práci administrátorů.


Volně to přeložím. Co mohl ten „správně“ nakloněný diskutující či bloger, nesměl ten, který psal články nebo příspěvky ideologicky opačné.

Napsal jsem článek o Putinovi nebo Zemanovi, v diskuzi pod článkem jsem byl okamžitě urážen a zesměšňován. Pokud jsem se začal bránit, byl jsem nahlášen a ubývaly mi životy potřebné pro aktivity na blogu. Moje příspěvky ve stejném duchu jako byly ty urážející, byly mazány a ty, které urážely mě, byly za všeobecného veselí autorů a jejich podporovatelů ponechány bez povšimnutí.

Jednou jsem jen citoval jednoho blogera, který mi napsal o komentář níže vulgární a urážející příspěvek, naprosto mimo téma článku. Moje citace byla samozřejmě smazána jako příspěvek porušující pravidla slušného diskutujícího a ten původní sprostý komentář tam zůstal.

Trochu jsem o tom systému administrace přemýšlel a napsal jsem obranný článek na cikánský fotbalový tým a čekal jsem co bude. A ono to skutečně fungovalo. Pod článkem se začaly rojit opět komentáře na mou hlavu, ale ty byly okamžitě mazány.

Když jsem pak tímto argumentoval, dostalo se mi odpovědi, že celý blog a portál jsou v soukromých rukách a majitel si tam může tedy dělat prakticky vše jak se mu líbí a co se mu zlíbí.

OK. Smazal jsem tedy svůj profil a ten svět jsem opustil.

A asi bych už o tom prostředí nikdy nepsal. Kdybych najednou neobjevil články a komentáře namířené vůči majiteli jiného soukromého prostoru, ve kterém ho ti samí lidé, jací užívají privilegií na jiném soukromém prostoru, urážejí a vysmívají se mu.

Ano, jde o televizi Jaromíra Soukupa. Já ji nesleduji. Ne, proto, že bych tím chtěl vyjádřit nějaký postoj, ale proto, že mě ty pořady jak se říká nechytly. Možná v tom hrají roli i ty pořady, ve kterých se čeká na zavolání diváka, aby byl následně pod vidinou snadné výhry, dobré koupě či věštby osudu, oškubán..

Ale je to moje volba. A stejně jako jsem opustil já jiný prostor, soukromý prostor, prostě nesleduji televizi Barrandov. Pro mě za mě, ať si tam vysílají co chtějí.

Ale vrtá mi hlavou, proč najednou ti, kteří tak moc uznávají práva soukromého subjektu, najednou brojí proti tomu, že si pan Soukup vysílá co sám chce, ve své vlastní televizi.

Chápete to někdo? Na jednom soukromém místě se snaží přesvědčit druhé, že se jedná o soukromý projekt a majitel si tam může dělat co chce, a na druhé straně se jim nelíbí, že si na jiném soukromém prostoru majitel dělá co chce.

To je cvrčkárna co? To je maglajz.

A přesně tak přistupují třeba i k volbě prezidenta, vlády a já nevím čeho ještě. Jak je po jejich, je vše v pohodě, ale běda, pokud dělá někdo to samé, ale směrem od nich.

Zatímco Zeman použije dvě, tři vulgární slovíčka použitá v jasném kontextu, stává se pomalu tím největším vyvrhelem, tak když někdo složí písničku, ve které prezidentovi své země přeje smrt, je z něj pomalu národní hrdina a kandidát na Zlatého slavíka.

A takhle si tu žijeme. Když není po našem, i když se jedná o ten nejdebilnější výpotek či výblitek tak budeme druhým kázat o demokracii a svobodě. Ale jakmile se někdo začne chovat skutečně demokraticky a využije k tomu svobodných možností, pak je to gauner a zástupce těch debilů, co by jim měli sebrat volební právo, protože volí ty druhé, ne naše.

A dokud se tihle „lepšolidé“ nenaučí té skutečné demokracii a svobodě slova či projevu, nikdy se nic nezmění a oni nás budou i nadále ve svém totalitním chování přesvědčovat, že ne demokracie, ale totalita a stádovitost, jsou to, co potřebujeme.

Naštěstí je v naší zemi stále převaha lidí, kterým nestačí napsat či říct co mají dělat, ale rozhodují se svým rozumem a svým srdcem.

– – –