V Německu zaznělo znepokojení Západu kvůli sblížení Turecka a Ruska

Avatar
Původní autoři

11. 12. 2018    zelv.ru/v-mire
Turecko se stále více sbližuje s Ruskou federací, což vyvolává neklid Západu. Přičemž čím horší jsou vztahy mezi západními zeměmi a Ankarou, tím blíže je Ankara Moskvě, píše německý list Deutschlandfunk. List poznamenává, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se s nikým ze světových vůdců nesetkává tak často, jako se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem. Nedávno společně otevřeli úsek plynovodu Turecký proud. 


Během slavnostní ceremonie Erdogan uvedl, že Rusko není pro Turecko jen dodavatelem plynu, ale také osvědčeným a spolehlivým přítelem. A že při spolupráci s Moskvou Ankara není povinna skládat účty třetím stranám.

Obavy Západu vyvolává spolupráce Turecka s Ruskem nejen v energetickém sektoru, ale i ve vojenské sféře. Tak například NATO a USA jsou vrcholně nespokojeny s tím, že Erdogan podepsal smlouvu na koupi ruských protiletadlových raketových systémů S-400. Severoatlantická aliance tvrdí, že ruské systémy protivzdušné obrany jsou neslučitelné s technikou NATO (Turecko je aktivním členem vojenského bloku) a USA se obávají, že Rusko se bude snažit nějak shromáždit údaje o amerických stíhačkách F-35. Proto se Washington rozhodl pozastavit dodávku těchto letadel do Turecka.

Autoři Deutschlandfunku poznamenávají, že spolupráci mezi Moskvou a Ankarou nebrání ani krize ve vztazích mezi oběma zeměmi, k níž došlo v roce 2015, kdy Turecko sestřelilo ruský bombardér Su-24. Tato krize byla překonána poté, co se Erdogan Putinovi omluvil.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová