Kundera a Rushdie – planý nářek

Avatar
Původní autoři
David Rath

David Rath
27.1.2019 VašeVěc

Salman Rushdie vedle Milana Kundery a dalších začali bít na poplach. Podle médií mají obavu z Brexitu, nárůstu populismu v Evropě, který s sebou má přinést xenofobii a antisemitismus a způsobit rozklad současné Evropy, přinese omezení našich svobod. Proč alarmují tak pozdě a vlastně i zmateně?Fatva a Rushdie

Podstata naší kultury a svobod už byla pošlapána okamžikem, kdy Salman Rushdie publikoval Satanské verše a stal se pro fundamentální muslimy lovnou zvěří určenou k likvidaci. Británie se zmohla tak akorát na to ho různě skrývat a policejně chránit. V Británii, ale už i ve Francii, Nizozemí… už dávno nemáte svobodu vyjadřovat své názory. Pokud jste kritičtí k fanatickému islámu, nelíbí se vám podřadné postavení žen, odmítáte ženskou obřízku či máte pocit, že islám je dost nesnášenlivý a rozpínavý, pak máte smůlu. Když to budete říkat příliš nahlas a zřetelně, tak vám některý z vašich muslimských spoluobčanů uřízne hlavu nebo pokud už nasákl evropským humanismem, jen vás probodne, zastřelí nebo přejede.

Svoboda pohybu – jen pro migranty

Se zlou se potážete i v okamžiku, kdy si dovolíte nesouhlasit s tím, že za vaše stále rostoucí daně se živí čím dál tím více migrantů takřka volně proudících ze všech chatrčí světa přímo na bulváry evropských měst. Bohužel vy a vaše děti, zvláště dcery už na tyto ulice vyjít nemohou. Dávno ztratili pocit bezpečí a svobody volného pohybu ve vlastním městě – u sebe doma. Pokud se vám nelíbí, že vy si to ještě platíte nebo dokonce byste proti tomu chtěl i něco dělat, třeba ty všudypřítomná a obtěžující individua z vašeho města vyhodit, pak budete perzekuován vlastními úředníky a politiky, kteří opět žijí z vašich daní.

Kdo je antisemitou

Ano, v některých Evropských zemích raketově narůstá antisemitismus. Zkuste se s jarmulkou projít v tureckých částech německých měst nebo v Marseilles. Hned pochopíte proč odtud ročně emigrují stovky židovských rodin. Za této situace vlády Francie, Německa, ale i Švédska blábolí o tom, jak islám k Evropě patří. Jak se mírumilovní evropští muslimové zbaví židů, pustí se s ještě větší vehemencí do ateistů a křesťanů.


Populismus je jen reakcí

Hrozí nám populismus? Jistě, jako reakce na aroganci byrokratické moci Bruselu a stupiditě politických špiček v Paříži a Berlíně. Budou debatovat o zákazu silnějších vysavačů a ochraně osobních dat, ale to, že nemůžete bez strachu vyjít na vlastní ulici, je nezajímá. Za takové situace se lidem nelze divit, že hledají zastání u takzvaných populistů a už vůbec se nelze divit těm, kteří jim ochranu nabízejí,když je vlastní vlády nechávají napospas. Pánové spisovatelé by měli přiložit ruku k dílu a začít řešit příčiny, snad ještě není pozdě. Plané nářky jsou na nic.

– – –