Sankce USA zabíjejí obyčejné Venezuelany, ale OSN neposlouchá!

Avatar
Původní autoři

– kou-
29. 1. 2019  Independent a  PrvníZprávy
Poprvé za více než 20 let navštívil zvláštní zpravodaj OSN Venezuelu a ve své zprávě dospěl k závěru, že sankce USA hrají klíčovou roli v hospodářské krizi, která v zemi převládá.
V OSN však jeho zpráva nebyla vzata v úvahu, neboť podle něj chtějí jen slyšet slova, že Venezuela potřebuje změnit režim, napsal The Independent.

Alfred de Zayas se stal prvním zpravodajem OSN, který navštívil Venezuela za posledních 21 let. V rozhovoru s The Independentem řekl, že podle jeho názoru jsou sankce USA vůči Venezuele nelegální a mohou být považovány za zločin proti lidskosti. Obvinil Spojené státy, že vedou ekonomickou válku proti Venezuelě, kvůli níž trpí obyčejní lidé.

Navštívil Venezuela na konci roku 2017 – ještě před současnou krizí – a v září 2018 představil svou zprávu o cestě do OSN. Zatímco pracoval, mluvil nejen s představiteli venezuelské vlády, ale také s nevládními organizacemi, které pracují v zemi, s opozicí, vědci, aktivisty, zástupci církve, obchodu a místních úřadů OSN.

„Sankce jsou smrtící,” uvedl v rozhovoru s publikací a poznamenal, že nejchudší části obyvatelstva trpí nejvíce, umírají bez jídla nebo léků. Přiznává, že Venezuela je silně zasažena nadměrnou závislostí na ropě, špatnou vládou a korupcí, avšak hospodářská válka se Spojenými státy, EU a Kanadou hraje důležitou roli.

Dokonce navrhl, aby Mezinárodní trestní soud prozkoumal, zda tyto sankce nejsou zločinem proti lidskosti. Podle jeho názoru jsou sankce nelegální, už jen proto, že byly přijaty bez souhlasu OSN. „Moderní ekonomické sankce a blokády jsou podobné středověkému obléhání měst,” řekl Alfred de Zayas, protože, jak řekl, nestaví jen město, ale celé země na kolena.

Spojené státy uvalily sankce proti Venezuele v roce 2015, připomněly noviny, ale pod Trumpem byly významně posíleny. Výsledkem bylo, že 1,9 milionu lidí opustilo zemi a inflace dosáhla více než 60 000%.

Nicméně, jak poznamenal Alfred de Zayas, ani OSN, ani média neposlouchaly jeho zprávu a vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein se s ním odmítl setkat. Navíc Alfred de Zayas věří, že důvodem je, že jeho závěry odporují současnému názoru, že Venezuela potřebuje změnu režimu. Podle něj ti lidé jen chtějí slyšet, že socialismus selhal, a OSN má zájem pouze o ty zprávy, které kritizují režim a vyzývají k jeho svržení.

Podle Moskvy uskutečňují USA ve Venezuele „otevřenou agresi“!

Oficiální zástupce vysokého komisaře vysvětlil odmítnutí setkat se s de Zayasem tím, že byl pouze jedním z 56 nezávislých zvláštních zpravodajů a nebylo v tradici vysokého komisaře, aby se s každou osobou osobně setkal. A podle jeho názoru je to, co se děje ve Venezuele, mnohem složitější, než popsal Alfred de Zayas.

Independen cituje názor odborníka na Latinskou Ameriku Ivana Briscoeho, který poznamenává, že zpráva de Zayase věnuje velkou pozornost americké hospodářské válce, ale nezmínil obtížné podnikatelské prostředí vyplývající z neúspěchu socialistické vlády. Domnívá se, že i kdyby byly sankce zrušeny, současná vláda nebude obnovena. A ačkoli Brisco mluvil s novinářem před současnou krizí, připustil, že ve Venezuele jsou pravděpodobně tajní američtí agenti a možná připravují i vojenskou intervenci v zemi.

Ředitelka jedné z nejstarších organizací pro lidská práva ve Venezuele, Eugenia Russinová, označila cizí sankce za jednu z hlavních příčin hospodářské krize ve Venezuele. Poznamenává, že na světě existuje jen málo zemí, které by zažily stejné ekonomické obléhání jako Venezuela.

Podle Alfreda de Zayase se s pomocí sankcí USA snaží svrhnout vládu Madura. A podle něj v Organizaci spojených národů Spojené státy „zkroutí ruce zemím” a nutí je, aby hlasovaly způsobem, který je pro ně příznivý hrozbami hospodářských důsledků. Zejména ve Venezuele jsou obrovské přírodní zdroje. „Mám pocit, že kdyby Venezuela neměla přírodní zdroje, všichni by se nestarali o Cháveze, Madura a kohokoliv jiného,” citoval list bývalého zaměstnance OSN. Faktem je, že USA investovaly obrovské částky do Venezuely, ale po znárodnění ztratily přístup k venezuelskému průmyslu.

Alfred de Zayas zároveň vyjadřuje obavu, že ti, kteří tuto situaci označují za „humanitární krizi”, se snaží ospravedlnit potřebu změny režimu ve Venezuele. Ve své zprávě doporučil mezinárodnímu společenství, aby se zapojilo do dialogu s vládou Venezuely, aby situaci napravili, a nevytvářeli na ni tlak sankcemi a pokusem o převrat.

„Pouze Venezuelané mají právo rozhodnout, a ne ve Spojených státech, ne ve Spojené království … Nechceme opakovat puč Pinocheta z roku 1973 … Je důležité pomoci venezuelskému lidu prostřednictvím mezinárodní solidarity – bezplatné humanitární pomoci a zrušením finanční blokády, aby mohla Venezuela kupovat a prodávat jako každá jiná země na světě. A pak je možné vyřešit problémy pomocí spravedlnosti a rozumu,” citoval Independent Alfreda de Zayase.

– – –