Velvyslanec USA v Německu se stal personou non grata

Avatar
Původní autoři

14. 1. 2019 rusnext
Německá vládnoucí elita se vyhýbá americkému velvyslanci v Německu Richardu Grenellovi, píše časopis Der Spiegel. Podle informací listu se americký představitel v Berlíně prakticky nachází v politické izolaci. Je to spojeno s tím, že Grenell se snaží zasahovat do vnitřních záležitostí Spolkové republiky Německo.


Dříve deník Bild oznámil, že Grenell rozeslal dopisy německým společnostem, v nichž pohrozil uložením sankcí Spojenými státy kvůli podpoře výstavby plynovodu Severní proud 2.

Je uvedeno, že velvyslanci USA v Německu vždy měli zvláštní postavení mezi diplomaty, měli těsné kontakty se zástupci kancléře a důležitých ministerstev SRN, vedoucí němečtí politici reagovali na jejich výzvy. Avšak podle tvrzení časopisu má Grenell úplně jinou reputaci.

“V Berlíně se pro mnohé změnil na personu non grata. Lidé u mocenských orgánů se mu vyhýbají, mnoho dveří je pro něj uzavřeno”, zdůrazňuje list.

Podle jeho zjištění dokonce kancléřka Angela Merkelová si “drží Grennella od těla”, němečtí poslanci se s ním snaží setkávat mimo zdi Bundestagu a obvykle nezvou tisk.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

další ZDE