Čertovo kopýtko pirátského návrhu penzijní reformy

Radim Valenčík
26. 2. 2019   blog autora
Předpoklad, že se kolem toho, co dělat a českým penzijním systémem, rozpoutají vášnivé diskuse, se ukazuje jako oprávněný:

– O jedné příčině se všeobecně ví: Byť i příštích třicet let může být současný systém poměrně stabilní, po uplynutí této doby by mohl ztratit svoji udržitelnost. Čím dříve se připravíme na nezbytné změny a čím dříve je začneme realizovat, tím efektivně a s menšími riziky tyto změny proběhnou.

– Je tady ovšem ještě jedna příčina, o které se záměrně tolik nemluví: Poměrně stabilní průběžný systém penzijního pojištění je tučná kořist, které se lze zmocnit tím, že ho vytunelujeme. Stačí, když se nějak podaří prosadit přechod k fondovému systému a udělat z Česka skládku toxických finančních aktiv. Tak, jak se to podařilo na s různou mírou perverze na Slovensku, v Polsku a zejména v Pobaltí. V období, kdy výrazně roste riziko globálních turbulencí na finančních trzích, by bylo “vyfondování” penzí téměř jisté. A jde ještě o jeden moment – Češi si až příliš vyskakují, takže když se podaří starší lidi uvrhnout do existenční nouze, spojí se “příjemné s užitečným”: Globální gauneři se nabalíkují a starším lidem se “zatne tipec”.

O tom, že toto riziko skutečně hrozí, podali svým vlastním příkladem svědectví i Piráti. Strana, od které se očekávalo, že se bude snažit zůstat “nezkažená” a že možná bude přijatelnou alternativou vůči selhávajícím tradičním politickým stranám.

Velmi mě zklamal návrh penzijní reformy, který Piráti představili, mj. shodnou okolností právě v době, kdy jsem na dané téma poskytl poměrně důležitý rozhovor pro Parlamentní listy, viz:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tyrani-lidi-ulet-Zkuseny-ekonom-Valencik-hovori-o-silenych-napadech-na-reformu-penzi-a-nabizi-vlastni-reseni-571352

Uveřejňuji celý článek z Novinek, ve kterém o návrhu Pirátů i o ohlasech na něj informují. Jednak proto, že toho nejdůležitějšího si v kritice návrhu Pirátů nikdo nepovšimnul (přitom se jedná o známou a zásadní věc), jednak proto, že to, k čemu došlo, poskytuje cenný pohled na zákulisí současné politiky. Článek o návrhu pirátské reformy odlišuji barvou, to nejdůležitější zvýrazňuji tučně:

Penzijní systém by se mohl rozšířit o státní důchodový fond, ve kterém by si lidé mohli dobrovolně spořit na důchod a který by zaručoval stát. Počítá s tím návrh, který svým kolegům Pirátům předložil poslanec a člen důchodové komise ministerstva práce Tomáš Martínek.

Šéfka sociálního výboru Sněmovny Radka Maxová (ANO) takový krok nezavrhla, ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) si počká na detaily. Na rozdíl od spoření u soukromých společností, kde už je zapojeno 4,5 milionu lidí, by stát vložené prostředky garantoval.

“Piráti podporují možnost zřízení státního důchodového fondu s osobními konty poplatníků sociálního pojištění pro dobrovolné spoření nad rámec povinného sociálního pojištění inspirované Norskem či Švédskem,” navrhuje Martínek.
Fond by měl být veden u ČNB a spravován státní institucí, jako je např. Česká správa sociálního zabezpečení. Výnos ze spoření by měl být ve výši inflace.

“Pokud by občan chtěl využít naspořené prostředky ve státním důchodovém fondu před splněním podmínek řádného důchodu, mohl by vybrat pouze peníze, které vložil, bez zhodnocení,” napsal Martínek. “Výjimkou s možností plné výše výběru by byly případy, kdy by chtěl střadatel využít dané prostředky na zajištění své potřeby bydlení,”  dodal.
Peníze by si na účet mohl posílat každý občan kdykoliv, poukázat by na něj mohl také přeplatek na sociálním pojištění. Přispívat by mohli i zaměstnavatelé, kteří by si to odečetli z daní.

Zaměstnavatelé v rizikových povoláních, jako jsou horníci, by podle návrhu odváděli za své lidi vyšší sociální pojištění nebo jim přispívali do zaměstnaneckých fondů.

Průměrný důchod by měl přesahovat více než 40 procent a minimální důchod 30 procent průměrné mzdy. Penzistům by měla zůstat možnost odejít do předčasného důchodu, který by byl adekvátně krácen. Piráti by chtěli prosadit zrušení zákazu práce v předčasném důchodu.

Stát by měl víc podporovat osoby, které se rozhodnou odchod do důchodu odložit. “Celkově by tak měla být věková hranice odchodu do důchodu spíše orientační,” napsal Martínek. Dnes platí nejvyšší věková hranice pro odchod do důchodu 65 let.
Maláčová si počká, až jí Piráti hotový návrh představí. “Mojí úlohou je teď hledat taková řešení, která budou mít podporu napříč spektrem, aby se nám podařilo v důchodovém systému postupně napravovat nespravedlnosti,” sdělila Právu.

“Nižší penze žen, dřívější odchod pro náročné profese, příjmy systému, aby byla zajištěna mezigenerační spravedlnost pro současné seniory, ale i budoucí generace, a spravedlivé vdovecké a vdovské důchody,” dodala Maláčová.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš má výhrady. “Penzijní účet spravovaný ČNB nemá moc logiku v průběžném systému, kdy nelze kapitalizovat zdroje. Garance státu jsou a musí zůstat samozřejmostí i přes diskusi o osamostatnění účtu zmíněném v programovém prohlášení vlády. Otázkou je, jaký vlastně penzijní systém piráti chtějí. Tady není půda pro nepromyšlené experimenty,” napsal Právu.

Předseda SPD Tomio Okamura Právu řekl, že primární problém podle něj je, z čeho se budou důchody financovat. A jaký model nastavit, tj. zda důchody budou solidární dávka, nebo zásluhové, a nakolik tu bude průběžné financování případných schodků od státu,” uvedl.

Směr, jakým se Piráti ubírají, se nelíbí první místopředsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové. “Jakékoliv ručení státu za soukromé vklady je z hlediska státního rozpočtu nereálné. Navíc se něco takového neslučuje s funkcemi ČNB, proto je tento směr uvažování pro nás neakceptovatelný,” napsala Právu.

Podle poslance ODS Jana Skopečka se musí každá reforma penzí opírat o zdroje z vlastního spoření lidí nebo jejich investic. “Stát by si měl hrát na spořitelnu v co nejmenší možné míře. Jeho role by měla být v průběžném systému a to, co si člověk spoří, by mělo být prostřednictvím bankovních společností,” sdělil Právu.

Viz: https://www.novinky.cz/ekonomika/498007-pirati-ladi-reformu-penzi-za-uspory-ma-rucit-stat.html


K tomu jen stručný komentář:

Návrh je buď nesmysl, nebo otevírá cestu lumpárně. Nesmysl je proto, že pokud má někdo zájem takto spořit, může si už dnes pořídit státní obligace, což je plný, ale standardní ekvivalent návrhu. Čertovo kopýtko návrhu spočívá v tom, se od “nevinného nesmyslu” může přejít k tomu, že se o příslušné odvody do “státního fondu” nabídne snížení příspěvků do průběžného systému a tím se tento systém destabilizuje. Následně se pak nabídne jako “výhodnější alternativa” dát peníze místo do “státního fondu” do státem povolených soukromých fondů s očekáváním “vyšších výnosů”. Piráti snad ani nevědí, s čím si zahrávají.

Celá věc má ještě jeden aspekt. Před rokem mě Piráti požádali o rozhovor a následnou besedu k problematice penzijního systému. Prezentoval jsem na ní náš návrh, viz:

https://www.piratskelisty.cz/clanek-1913-ppu-duchody-v-dobe-inovacnich-vln

Okamžitě na to reagoval časopis tzv. “Svobodné fórum” článkem, kde o mě uveřejňuje následující (opět článek odlišuji velikostí a barvou):

Soudruhu milicionáři, vítejte u Pirátů

A teď už se obloukem, s mrazivým větrem z levoboku, vracíme k Radimu Valenčíkovi, sympatizantu spolku Ne základnám a signatáři jejich výše zmíněného úpěnlivého provolání ke komunistům – vyhodili nám špiony, soudruzi, dělejte něco.

Na facebookovém profilu Ivana Bartoše se dozvídáme, že na pozvání Pirátské putovní univerzity Radim Valenčík přednášel o důchodové reformě.

Dobrá, je vysokoškolský pedagog, matematik, absolvent Oděské univerzity, je docent, kandidát věd z Ústavu pro filozofii a sociologii. O sociálním a důchodovém systému tedy zřejmě ví hodně. Ale to je snad u nás jediný, aby bylo nutno zvát si zrovna bývalého předlistopadového i polistopadového komunistu, o kterém se navíc ví, že byl i členem Lidových milicí?

O uvažování doc. Valenčíka, CSc. leccos vypoví i fakt, že publikuje články typu “Goebbelsovská totální válka poslankyně Němcové”. Ta ho rozlítila názorem, že když prezident Zeman na ruské nařčení, že ČR je možným původcem smrtícího jedu novičok, odpoví servilním hledáním tohoto jedu na našem území, jedná se o velezradu.

“Valenčík je komouš,” sdělil lakonicky jeden z diskutérů na fb stránce předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše. A co na to vrchní Pirát Bartoš? “A premiér STBák.”

Nakonec proč ne. Má to logiku. Takovou pirátskou. Komouš jim přednášel, estébákovi pomohli ve sněmovně už leccos prohlasovat.

Nemá soudruh Valenčík náhodou ještě ve skříni milicionářskou uniformu? Že by z ní napříště vyklepal kuličky naftalínu a hodil ji na sebe. To by přece bylo pěkné, co říkáte? No, a příště by mohl u Pirátů přednášet třeba Milouš Jakeš.

Viz: http://forum24.cz/piratska-plavba-od-ultralevicaku-pres-antisemity-az-k-putinovcum-a-dokonce-milicionarum/


Místo argumentace kádrování založené na nepravdě. Ale na Piráty to asi stačí. Výsledkem je, že místo práce na tom, jak problém penzí řešit, se navrhují zneužitelné pitomosti.

Snad ještě k tomu, jak to bylo ve skutečnosti. Uvedu to stručně v bodech a tak, aby si to každý mohl ověřit:

1. Vstoupil jsem do LM v 80. létech, když mě podruhé vylučovali z KSČ za “kritické názory”. Tehdy za mnou přišli dělníci z místní jednotky LM (přednášel jsem na stranických školeních i mezi dělníky) a nabídli mně, že mě vezmou mezi sebe a budou mě podporovat. Dělníků jsem si vždy vážil a vážím. Mj. i proto, že jsem několikrát o prázdninách od svých 16 let pracoval na lince v brněnském Zetoru a dobře jsem je znal. Jejich myšlení, jejich charakter.

2. To, že vstupuji do LM a proč tam vstupuji, jsem řekl jasně jak při přijetí do LM, tak svým kolegům v práci, svým studentům, známým i rodině. Byl jsem přesvědčen o nutnosti zásadních změn a také o tom, že se podaří zabránit tomu, aby došlo ke zneužití poctivých lidí, tedy příslušníků LM. To, jaké jsem měl názory, si může každý ověřit například v časopise “Politická ekonomie” od roku 1981, kde jsem měl každý rok nejméně jeden článek. Mimo jiné – v polovině 80. let mně základní organizace KSČ zakázala v tomto časopisu publikovat. Bylo to něco tak absurdního, že jsem toto rozhodnutí ignoroval. Když mě známí pozvali do diskusního pořadu “Svět moderního myšlení”, vystoupil jsem tam spolu s kolegy tak, že pořad byl po třech prvních a sledovaných dílech zakázán. Zdůrazňuji, že jsem vždy věřil a věřím v to, že přirozenou tendencí vývoje společnosti je, aby se stále více naplňoval princip, podle kterého je svobodný rozvoj každého podmínkou rozvoje všech – jako kritérium skutečné humanity i ekonomické efektivnosti systému.

3. Po listopadu nikoho ani nenapadlo mě za to, jakou roli jsem sehrál, kritizovat, protože bylo vše dobře známo.

4. Teprve v roce 1997, když už ubývalo pamětníků, proti mně byla vedena kampaň s cílem diskreditovat vyloučit mě z ČSSD. Případ pod tlakem sdělovacích prostředků řešila Ústřední kontrolní komise ČSSD. Napočítal jsem na dvě stě článků a rozhlasových či televizních relací proti mně. Mohu ujistit, že (mj. i v důsledku tlaku medií) mně komise nebyla příliš přátelsky nakloněna. Navíc tehdejší lídři ČSSD slíbili, že mě z ČSSD vyloučí. Nakonec bublina praskla, protože se ukázalo, že to bylo úplně jinak.

5. Součástí kampaně proti mně byl tehdy i publicistický pořad “Milicionář”, natočený ČT v době kampaně. I když byl natočen proti mně a neměl jsem možnost se vyjádřit k obviněním, která tam byla vznesena, řada lidí mně blahopřála, protože pořad nakonec vyzněl v můj prospěch. V pořadu jsem mj. uvedl, že na Václavském náměstí jsem s kolegy z naší jednotky byl v první den Palachiády. Ve vycházkové uniformě. Řídil jsem se přesně tím, co nám bylo řečeno – totiž, že budeme diskutovat s lidmi, kteří se tam shromáždí. Proč ne? Když jsme tam přijeli, přešel jsem přes silnici a diskutoval s lidmi, kteří se v horní části Václaváku shromáždili. Řekl jsem jim, že v LM je většina lidí, kteří se nenechají zneužít a že změny jsou nezbytné, zkrátka že do toho půjdeme s nimi. (Nebyl jsem ani naivní, ani blázen, strach jsem sice měl, zda pro mě nepřijedou, ale věřil jsem těm, s nimiž jsem byl v kontaktu a celkem správně jsem odhadl vývoj názorů jejich i těch, kteří byli “byli na druhé straně”.) Fakt je, že krátce na to byla naše jednotka odvelena a pak došlo k zásahu Pohotovostního pluku, z čehož jsme byli dost rozpačití či spíše znechucení.

6. Bylo hodně lidí, kteří mně nevěřili nebo nechtěli věřit, že jsem šel mezi demonstranty a řekl jim, že jsme na stejné lodi. Až to potvrdil historik architektury Zdeněk Lukeš poměrně nedávnost 14. ledna tohoto roku přímo v hlavní zpravodajské relaci (Událostech v 19.00) České televize, viz:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/219411000100114/video/668733


Dokonce ukázal zápisníček, kde si to poznamenal a kde si to lze přečíst i na obrazovce.

7. A jak to celé dopadlo? V listopadu 1989 do toho šla nekomunistická i vnitrokomunistická opozice společně. Ať se to dnes komu líbí nebo ne. K tomu jsem zrovna dnes uveřejnil pár řádek:

http://radimvalencik.pise.cz/6650-teorie-dneska-teorie-r-68-89-a-dnes-ii-105.html

A LM se nenechaly zneužít, viz třeba i tento významný dokument České televize:

http://radimvalencik.pise.cz/5495-lidove-milice-v-ceske-televizi.html

Dávám přednost argumentování před kádrováním. Kádrováním trpí pravda.

Zpět k penzím:

Cokoli dobrého se může podařit jen s podporou veřejnosti. Ale krok musí udělat i normální lidé a snažit se trochu používat rozum. Nejvíce mě zamrzel tento komentář k mému rozhovoru o penzích v Parlamentních listech:

“Měl bych asi 10 výhrad. Shrnu to: chcete sofistikovaně, odborně a demo demokraticky vyjeb*at s lidmi.”

Pokud má někdo takto předem zaujaté a zatemněné uvažování, je snadno zneužitelný. Proto budu vždy znovu a znovu apelovat na používání rozumu.

– – –

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/6659-certovo-kopytko-piratskeho-navrhu-penzijni-reformy.html