Proč Putin ve svém poselství ignoroval Ukrajinu?


Kiril Kurbatov
24. 2. 2019   ukraina
Ruský prezident Vladimír Putin 20. února vystoupil s každoročním poselstvím Federálnímu shromáždění. Ve svém projevu mluvil o ekonomice, sociálních otázkách, vztazích s asijskými zeměmi a o smlouvě o raketách, ale ani jednou nezmínil ukrajinskou tematiku. O tom, s čím to může být spojeno, portál Ukraina.ru diskutoval se známými politology.


Nechce se míchat do voleb

Podle názoru Ruslana Bortnika je chování ruského vůdce zcela přirozené. Dokud na Ukrajině probíhá volební kampaň, hlavy ostatních států se snaží se od toho distancovat a neposkytovat žádná další hodnocení, vysvětlil. Jinak, poznamenal expert, ta či ona prohlášení mohou být použita různými prezidentskými kandidáty. Ale jakmile se výsledky hlasování stanou známými, zájem ruského vedení v ukrajinské otázce se zvýší, soudí Bortnik.

Michail Pogrebinský je také přesvědčen, že Putin se bude vědomě vyhýbat jakýmkoli komentářům ohledně Ukrajiny, dokud neskončí prezidentské volby a dokud nebude jasné, s kým se bude muset jednat a s kým ne. Politolog poznamenal, že ruský prezident již dal jasně najevo, že nechce zasahovat do volební kampaně, nechce, aby byl v této kampani použit a také se nechce setkávat se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem.

Budoucí politika Moskvy vůči Ukrajině bude záviset na tom, pokračoval diskutující, zda bude mít nová hlava státu nějaké akcenty ve vztazích mezi Ukrajinou a Ruskem.

“Provedení volební kampaně je jedna věc. Budoucí prezident však musí pochopit, že současné vztahy s Ruskem způsobují velkou újmu samotné Ukrajině”, zdůraznil Pogrebinský.

Není vyloučeno, dodal politolog, že dokonce i kandidáti, kteří se negativně staví vůči Rusku, mohou v případě vítězství zkorigovat svou pozici.Nemusí to tak být, ale může, uzavřel Pogrebinský.

Signál pro Porošenka

Andrej Zolotarev také soudí, že Putin vědomě ignoruje ukrajinské téma. Podle jeho názoru však toto “mlčení” může být považováno za signál pro Porošenka. Tento signál spočívá v tom, že Porošenko je pro Putina mrtvý jako politik, že s ním nic nebude domlouvat a projednávat.

Podle politického technologa dal Porošenko jasně najevo, že se nechystá plnit Minské dohody, které podepsal. Podvod v politice, poznamenal politolog, vede k tomu, že nejrůznější výdaje dříve nebo později zlikvidují krátkodobý prospěch.

“Moskva uzavřela okno možností pro dialog do té doby, dokud nebude jasné, kdo povede Ukrajinu v příštích pěti letech”, zdůraznil Zolotarev.

Expert dodal, že vzhledem k tomu, že Kyjev oficiálně odmítl vpustit ruské pozorovatele dokonce i v rámci misí OBSE, může Moskva zpochybnit legitimitu ukrajinských voleb nebo dokonce je neuznat.

Není žádná strategie

Pavel Ruďakov zase poznamenal, že Rusko se od samého začátku nechystalo a nechystá účastnit se politických procesů na Ukrajině. Nyní podle jeho názoru Moskva nemá vůči této zemi jasnou strategii.

Současně bude třeba koordinovat konkrétní pozici, týkající se Kyjeva, s dalšími mezinárodními hráči, zastoupenými na Ukrajině, USA a Evropskou unií, domnívá se politolog.

Expert také věnoval pozornost skutečnosti, že ruské vedení oznámilo, že bude spolupracovat s jakoukoli osobou, zvolenou na post prezidenta Ukrajiny. Ale problém spočívá v tom, že Ukrajinci nemohou učinit svobodnou volbu.

Podle analytika jsou tyto volby již nyní falzifikovány. A usuzujíc podle toho, že Rusko se neúčastní a nemá v úmyslu účastnit se procesů na Ukrajině, je tedy spoluviníkem tohoto zločinu a rozvazuje ruce politikům uvnitř země.

“Chápou, že jim nikdo nebude bránit. Je možné i nadále zkreslovat a překrucovat vůli lidí ve svých vlastních zájmech”, zdůraznil Ruďakov.

Zatím, pokračoval expert, Moskva a Putin nadále sedí v geopolitickém zákopu, odkud mohou těžko co vidět, a čekají na výsledek prezidentských a parlamentních voleb.

Jednoduše to není zajímavé

Politický expert Alexej Popov má na to zcela jiný názor. Vysvětluje “Putinovo mlčení” tím, že právě dnes v rámci konkrétního poselství není ukrajinská otázka pro Moskvu prioritou.

Podle něj Kreml nepovažuje současnou Ukrajinu za nezávislý stát a upřednostňuje řešení všech otázek v souvislosti s ní v rámci vztahů s USA a Evropskou unií. “V rámci letošního poselství se rozhodl ji nezmiňovat. Nedělal bych z toho žádnou konspirologii”, prohlásil Popov.

Expert zároveň dodal, že podle tohoto projevu není možné jednoznačně konstatovat, že by se Moskva rozhodla zcela se distancovat od toho, co se děje na Ukrajině, neboť ministerstvo zahraničí RF nedávno znovu nazvalo události na Majdanu v roce 2014 státním převratem.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová