Další konflikt v Kosovu? Srbové odmítají narovnání vztahů

Avatar
Původní autoři

9. 3. 2019¨  EuroZprávy
Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes rázně odmítl jako ultimátum platformu, kterou pro dialog se Srbskem čerstvě schválil kosovský parlament. Podle srbských médií při setkání s náměstkem amerického ministra zahraničí Davidem Halem řekl, že tím Priština v podstatě zlikvidovala jednání o normalizaci vztahů vedené pod záštitou Evropské unie.


Kosovský parlament ve čtvrtek pozdě večer schválil jedenáctibodové základní stanovisko, jímž se má nový vyjednávací tým Kosova při dialogu se Srbskem řídit. Jednotlivé body jsou podle Bělehradu vesměs kategorickými požadavky bez jakéhokoli náznaku ke kompromisu.

“Tato platforma je namířená proti dialogu, obzvláště když se vezme v úvahu tvrdohlavé odmítání Prištiny zrušit nesmyslná a škodlivá cla pro zboží ze… Srbska,” uvedl Vučić.

Kosovo zavedlo stoprocentní clo na dovoz zboží ze Srbska a z Bosny loni v listopadu jako odvetný krok za “negativní chování” Srbska vůči kosovskému státu. Kosovskoalbánskému vedení se nelíbí, že Bělehrad odmítá uznat nezávislost Kosova a vede kampaň, v jejímž důsledku některé země od uznání Kosova ustoupily.

Čtěte také:

Nejošklivější hlavní město na světě? Priština v Kosovu je městem války, komunismu i islámu

Kosovský premiér Ramush Haradinaj na zachování těchto cel trvá přes nesouhlas prezidenta Hashima Thaçiho a dalších politiků, i přes výzvy Evropské unie a Spojených států k jejich zrušení. Haradinaj to podmínil předchozím uznáním Kosova Srbskem.

Jedenáctibodová platforma především stanoví, že výsledkem jednání musí být vzájemné uznání Srbska a Kosova a přijetí Kosova do mezinárodních organizací, což Bělehrad zatím odmítá. Nepřijatelná je pro Prištinu jakákoli úprava hranic, což se loni zdálo být možným kompromisním východiskem z patové situace.

Platforma rovněž trvá na tom, že konečná dohoda s Bělehradem musí zahrnovat i ustavení tribunálu, který bude “vyšetřovat, stíhat a trestat válečné zločiny spáchané Srbskem v Kosovu v letech 1998 a 1999”.

Vučić dnes večer podle agentury Tanjug mimo jiné řekl, že už před půl rokem Brusel upozornil, že “návrh připravované platformy Prištiny je úvod ke katastrofě na celém Balkáně”. Evropská unie ho prý tehdy ujišťovala, že se platforma nedostane na pořad jednání, protože nebude schválena, ale dnes v Bruselu říkají, že k tomuto dokumentu “nemají komentář”.

“Ptáte se mě, jestli mě podvedli. Ano, a podvedli především sami sebe. Ale Srbsko není tak malé a slabé, jak si myslí. Odpovědí na požadavky Prištiny je jasné ‘ne’,” prohlásil srbský prezident.

Zdroj:

Zdroj: https://eurozpravy.cz/zahranicni/evropa/251209-dalsi-konflikt-v-kosovu-srbove-odmitaji-narovnani-vztahu/