MZV USA: Jaká hrozba, že diplomat pašoval minu přes ruské letiště?

Avatar
Původní autoři

-kou-
11. 3. 2019 WashingtonNews a   PrvníZprávy
Zaměstnanec amerického velvyslanectví v Moskvě, jehož identita nebyla zveřejněna, byl zadržen poté, když se snažil pronést minu s pojistkou, ale bez výbušné látky v zavazadle na letišti v Moskvě Šeremetěvo.
Jak přitom napsal The Washington Times, ruské ministerstvo zahraničí to označilo za pokus o provokaci ruské dopravy.


„Pyrotechnici bomby potvrdili, že to byla skutečně mina s pojistkou, ale bez výbušniny, i když její stopy byly přítomny uvnitř tělesa,” uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Publikace sdělila, že Američan, jehož jméno nebylo zveřejněno, opouštěl Moskvu na konci svého pracovního pobytu. Zároveň řekl, že získal minu „do osobní sbírky”.

Nicméně ruské ministerstvo zahraničí v tomto pokusu uvidělo snahu o provokaci v oblasti dopravy.

„Zdá se, že se USA pokoušejí otestovat spolehlivost zajištění ruské bezpečnosti nejen zvenčí, pravidelně zajišťovanými provokativními nájezdy válečných lodí a letadel v blízkosti našich hranic, ale také zevnitř. A za účasti personálu jeho velvyslanectví. Jeden z nich, který je přímo spojen s americkými ozbrojenými silami, provokoval ruský dopravní objekt,” reagovala mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

National Interest: Provokace NATO na hranicích s Ruskem!

Zástupce amerického ministerstva zahraničí poznamenal, že vědí o incidentu na letišti Šeremetěvo v Moskvě. Dodal, že zadržený zaměstnanec velvyslanectví USA opustil Rusko poté, co mu byla mina (jednalo se o minometný granát – pozn. red.) odebrána z jeho zavazadla.

„Žádný z cestujících nebyl ohrožen,” uvedl mluvčí ministerstva zahraničí deníku The Washington Times. Rozkošné.

Americké MZV tuto neuvěřitelnou, nebezpečnou a naprosto skandální věc bagatelizuje, přičemž člověk nemusí mít velkou představivost, co by se stalo, kdyby ruský diplomat v zavazadle na americkém letišti, třeba JFK, převážel to samé – minu, byť bez výbušné náplně.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)