Trump se zbláznil – uznal izraelskou suverenitu na Golanskými výšinami!

Avatar
Původní autoři

vlkp
26. 3. 2019   KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com
Před 24 hodinami jsem s potěšením psal článek o závěrech Muellerovy komise ohledně Trumpa. Dneska jsem v přesně opačné pozici. Musím konstatovat, že současný americký prezident, pokud se regulérně nezbláznil, je naprosto nebezpečný celosvětový podpalovač! A měl by být dán do přísné karantény.
Včera vyhlásil speciálním dekretem, že Spojené státy uznávají svrchovanost nad Golanskými výšinami a mají je tak za integrální a nedělitelnou součást státu Izrael!!!!
Šílenství má nepočítaně forem. To Trumpovo tuhle.

Nepatřím, ani náhodou k těm, kteří jsou naladěni protiizraelsky.Chápu proč má tenhle stát jaderné zbraně hájím jeho právo na jejich držení, vzhledem ke speciálnímu bezpečnostnímu statusu, v kterém se nachází. Protože jsem si vědom toho, že mu, jako jedinému na světě, hrozí úplné fyzické vyhlazení od jeho sousedů, pokud by ukázal slabost nebo prohrál byť jen jedinou válku. Po zkušenostech, které židé udělali v celé své dlouhé minulosti, se není čemu divit a po holocaustu zejména ne, se chovají naprosto logicky. Na jejich místě bych také nic neriskoval a  už vůbec bych se nespoléhal, že mi někdo ze zahraničí pomůže , až se dostanu do úzkých. Ví, že když s e neochrání především sami, nikdo jiný to za ně neudělá. Takže nic nehodlají podcenit nebo zanedbat. Třeba službu v  armádě povinně absolvují jak muži , tak ženy. A nikomu z nich to nepřijde ani trochu divné. Vědí, že život, o svobodě nemluvě, má svoji cenu a svůj náklad. A  ochotně ho platí.

Naprosto souhlasím s  výrokem jednoho z  bývalých ředitelů izraelské tajné služby Šin Bet, který kdysi svým nejbližším spolupracovníkům vysvětloval, mezi kterými byl tenkrát mladičký Benjamin Netanjahu, že Izrael nemá a nebude spojence, ale existují jen státy, které mu jdou více nebo méně v každém konkrétním okamžiku na ruku. Stát, který zažil Mnichov a  sám uvolnil nebe pro humanitární bombardéry to může jen potvrdit, ale především by tomu měl rozumět.

Přiznávám i to, že mi sebevědomá zahraniční politika židovského státu, a jeho spoléhání sama na sebe v oblasti bezpečnosti a  nedotknutelnosti, ve srovnání s  tou naší českou, roztřeseností – bez NATO se neubráníme, resp. musíme být solidární se spojenci, aniž bychom přemýšleli, resp. co by tomu řekli nebo si pomysleli spojenci, velmi imponuje! Velmi! Jak to, že smrtelnými nepřáteli obklopený malý židovský stát, se opírá nikoli o NATO, ale jen sám o sebe, zatímco ve střední Evropě nic takového prý není možné? Ale to je na jiný článek. Vraťme s ek dnešnímu tématu!

Současně ale vyznávám zásadu – vocaď pocaď a  nepletu si politiku a  její praktické provádění s fanděním na fotbalovém zápasu.

Proto píši dnešní, neplánovaný článek, protože musím! Existenční zájmy státu Izraele /oprávněné/ jsou jedna věc, ale oficiální ratifikace anexe a uznání přisvojení si území násilně přisvojeného v rozporu s  Chartou OSN a  obecně uznaným principem nedotknutelnosti hranic, tak jak existují, silou, jiným státem, je něco úplně jiného!

To, že Trump podepsal dekret, kterým uznává, že Golany jsou Izrael, se celá základní kostra mezinárodního práva rozpadla a dosud „fungující“ základní princip světového soužití, byl nevratně rozmetán. To slovo fungující jsem dal logicky do uvozovek. Nejpozději po  násilném odtržení Kosova od Srbska, před 20-ti roky, už tenhle princip reálně neplatí. I když ti co namítnou, že tohle přestalo platit už začátkem 70-tých let, kdy Turecko obsadilo severní část Kypru, mají nepochybně pravdu. Obě tvrzení platí stejně!

Ovšem nás svět řeší pouze a výhradně Krym. Ačkoli ten by bez Kosova v žádném případě žádným mezinárodním problémem nebyl. Protože by vůbec nevznikl.

Ale po včerejšku? Od 25.března 2019 platí místo Charty OSN zjevně nové mezinárodní pravidlo pro celistvost kteréhokoli státu – je zaručena tehdy, když to vyhovuje zájmům Spojených států, respektive – když to uzná svým dekretem americký prezident. Protože stanovisko Kongresu nebo další relevantních politických reprezentací země není známo. Prezidentův podpis stačí! Nějaské právo nebo světové veřejné mínění s e může jít vycpat!

Kongres a zejména Demokraté se budou dále snažit na Trumpa cokoli najít v souvislosti s Muellerovou správou. Tuhle hloupou umanutost nechápu. Zejména ne ve světle té exemplární mezinárodní svévole a  šílené neodpovědnosti!

Tohle totiž bude mít obrovské dopady do celého systému celosvětového soužití. Nyní všichni uchvatitelé vědí, že anexe a připojení cizích území silou je možné. A  za jakých podmínek. A budou to zkoušet.Zrovna tak ohroženým je jasné, že z teoretické hrozby se stala praktická. A budou hledat protektory, kteří by je ochránili. Svět se opět stal daleko nebezpečnějším, než byl ještě v neděli 24. března! Vlivem jednoho jediného odpisu se začne dramaticky měnit a  polarizovat. Daleko víc e než dosud. Proč s  tím něco Demokraté okamžitě nepodniknou?!

Nechápu, proč tu šílenost Trump udělal. Jaký přínos tenhle nesmysl bude mít ohledně jeho proklamovaného America first!???

Nevidím sebemenší zisk, který z tohoto kroku USA kyne. Ani při zapojení maximální fantazie. Při tom je zcela zřejmé, že ten komu to přinese bezprostředně body je izraelský prenier a  trestně zcela vážně ohrožený Benjamin Netanjahu, ano ten samý co byl, podle svědectví, tenkrát přítomen v kanceláři šéfa Šin Bet, když ten pronesl svou slavnou větu o tom, že Izrael nemá spojence. On si možná myslí, že využil okamžiku? Že mu klaplo Carpe diem! Jemu osobně možná ano. Státu Izrael, o který by mu mělo jít především, nikoli!

Netanjahu má těsně před parlamentními volbami o tohle mu je zaručeně vyhraje i když se zdálo, že ho vymaže nově vzniklá politická strana, vedená bývalým náčelníkem generálního štábu, protože lidé už mají dost Netanjahuových „malých velkých domů“. Netanjahu slaví, v  Izraeli se slaví…

Jsem zvědav, jak dlouho. Svět tenhle krok prostě akceptovat nebude a  nemůže.

OSN kdysi těsně po válce rozhodla o vzniku židovského státu v přesně definovaných hranicích. Golany v nich v  žádném případě nebyly a nejsou. A ani nebudou. Sýrie se jich nikdy nevzdá. To, že je momentálně rozvrácená, slabá a nemůže být Izraeli soupeřem, nic neznamená. Válka skončí, zničený stát se časem obnoví a získá na síle. Bude to trvat asi dlouho, ale nakonec se tak stane. A nejde jen o Sýrii. Anexí Golan jsou v podstatě nyní znemožněny účinné domluvy s jakýmkoli arabským/ islámským státem.

Tel Aviv se zaranžoval postupně historicky s  Egyptem, s  Jordánskem a některými dalšími státy. V poslední době, vytvořením společné fronty proti Iránu, dokonce i se Saudy a  dalšími ropnými státy v Perském zálivu, kterým se rostoucí moc Iránců vůbec nelíbila a brali ji jako své bezprostřední ohrožení. Neumím si představit nějaké další pokračování nebo trvání těchto vztahů. Každá arabská/muslimská vláda nyní bude, kvůli sebenepatrnějšímu oficiálnímu kontaktu s Izraelci, po Golanech, mimořádně snadno napadnutelná a  zranitelná.

Američanům vadí snaha Teheránu o etablování se na Blízkém východě a  chtějí mu v tom bránit. Nic nepřišlo fanatikům – ajatolláhům více vhod, než právě tohle! Irán je náhle v pozici, toho, kdo bojuje na správné straně a za správnou věc. A  to nemluvím o Turecku, které má, ohledně arabského/muslimského světa ještě dalekosáhlejší ambice než Irán…. Nehovoříc o  pohrobcích po Islámském státu a  všech šílených fundamentalistech, jenž se po porážce v Iráku a Sýrii rozběhli do celého světa, ale svůj zvrácený pohled na uspořádání světa ani v nejmenším nevzdali. Ti, tímhle Trumpovým podpisem, dostali nezpochybnitelný argument své další existence – oni přece brání území své víry před západními křižáky a židovskými nevěrci!!! Opravdu šílený počin! V každém myslitelném ohledu! Který nelze napravit a bude mít dalekosáhlé a  dlouhodobé tragické následky, jež v podstatě dnes ani nelze dohlédnout! Jestliže všichni říkali, že svět po 11. září už nikdy nebude stejný jako před ním, tak nyní to platí dvojnásob! Svět před 25. březnem už bude navždy jiný, než před ním. Trumpův podpis udělal z oběti 11.září agresora, který celý zbytek planety arogantně ignoruje! Především své nejbližší spojence! Jak je to s  tou proklamovanou transatlantickou solidaritou?! Celý svět bílého muže je vnímám jako agresor! Aniž by se nás Trump nebo někdo z jeho vlády zeptal na názor!

Izrael jásá, má Golany. Jsem zvědav, jak dlouho mu to jásání vydrží. Chápu bezpečnostní hledisko. Několik baterií těžkých děl na těch kopcích v podstatě kontroluje celé obydlené území židovského státu. Chápu i hledisko vodohospodářské, protože tam pramení výrazný podíl celé spotřeby přirození sladké vody státu. Ale jak už napsáno, všechno je vocaď pocaď. Připojení Golan je aktem čirého , hrubého a neakceptovatelného násilí! Troufám si říci naprosté politické krátkozrakosti a  strategické hlouposti.

Můžete namítnout, že Golany byly tak jako tak pod izraelskou správou a  že není žádný rozdíl mezi okupací a připojením! Nesouhlasím. Okupace v každém případě jednou skončí. Pokud okupujete cizí území, máte vždycky možnost důstojně odejít a  území opustit s tím, že za to něco zásadního pro vás, dostanete. Když anektujete, pak už se toho území nemůžete nikdy, bez ztráty tváře vzdát! O  tuhle možnost Izrael nyní přišel. Posílil všechny, kteří mu nejsou nakloněni a utvrdil své nepřátele v ještě nesmiřitelnějším postoji. K tomu způsobil nevratnou ztrátu značné části neutrálů a  dokonce přátel.

Ať na to připojení Golan hledím z kteréhokoli úhlu, vychází mi to jako naprostá katastrofa. Vlastně ještě nebezpečněji. Pro Izrael samozřejmě. Ten si stěžoval na to, že když úřadoval Obama, USA opustili svou proizraelskou orientaci. Nyní je frenentické nadšení z Trumpa… To opravdu nejchytřejší hlavy židovského státu nechápou, že v současných, těžce rozdělených Spojených státech budou Demokraté dávat ke všemu trumpovskému / s výjimkou protiruských kroků/, kontra? A  že reálně hrozí, že jakýkoli příští demokrat v Bílém domě bude nejspíš vztah k Izraeli silně korigovat, aby získal zase zpět přízeň Arabů/muslimů? To zapomněli starozákonní kapitolu o sedmi letech tučných a  sedmi hubených? Protože se tak určitě stane. Dnešní zisk se změní v  zítřejší ztrátu.

Pro USA nejsem schopen zaregistrovat žádné, ani sebemenší pozitivum z tohoto kroku.

Jsem zvědav s  čím nyní přijdou naši věčně správní, jak budou tuhle hrubou svévoli zkoušet legitimizovat. Nicméně ode dneška nemá Washington ani oni sebemenší právo cokoli říkat o  anexi Krymu. Ten totiž ruským územím historicky byl a  ukrajinským se stal z rozmaru sovětského diktátora.

Už se těším na reakci z Hradu! Mimochodem zajímavost zazněla v  této souvislosti při včerejších ranních zprávách na ČRo Plus. Když bylo konstatováno, že Izrael s e Golan zmocnil při Šestidenní válce v roce 1967 a  že do té doby byly pod syrskou správou…

Zajímavá sémantika, jen co je pravda! Co takhle kdyby někdo v zahraničí prohlásil, že Chebsko je pod českou správou? Ale jděme dál k vážným věcem.

Moc mne interesuje, jestli Demokraté uchopí tuhle příležitost, aby si podali Trumpa. Nyní k tomu existuje reálný důvod. Trump tímhle aktem ohrozil bezpečnost Spojených států. Nepochybuji, že se fanatici celého světa budou snažit tento akt megalomansky nabubřelé pýchy Americe vrátit. A  s USA celému západnímu světu. Opravdu nevidím nic, co by tím Trumpovým dekretem kdokoli a  speciálně Trump Amerika, Západ nebo Izrael získali. Islámští sebe/vrazi jsou na koni. Ti a  jen oni jsou pravými vítězi toho nesmyslného kroku prezidenta Trumpa!

– – –