Turecká armáda se bude školit v Rusku, co na to NATO?

Baterie S-400 v palpostu
-rp-
15. 3. 2019 PrvníZprávy

V létě se začne turecký vojenský personál učit, jak pracovat s ruským protiletadlovým raketovým systémem S-400, píše The Times. Za prvé, vojáci budou pracovat s komplexem S-300 v Ázerbájdžánu a pak se přestěhují do Ruska, kde začnou cvičit s S-400.

Školení proběhne v rámci 2,5 miliardové dohody mezi Moskvou a Ankarou, která, jak poznamenává autor článku, vnesla rozkol mezi Turecko a jeho spojence v NATO.

Podle tureckých médií brzy do Ázerbajdžánu přijedou stovky tureckých vojáků, kde se budou nejprve cvičit s komplexem S-300, který Baku koupil v roce 2017 v Moskvě. Poté budou vojáci přemístěni do Ruska, kde do konce léta začnou ovládat S-400. A do Turecka by se měli vrátit v lednu příštího roku.

Podle dohody mezi Moskvou a Ankarou by měl být S-400 dodán do Turecka v červenci a bude plně funkční v říjnu.

„Ankara odolává tlaku Washingtonu a stále více zhoršuje své vztahy s NATO realizací této dohody,“ píše The Times. Spojené státy varovaly Turecko, že pokud zakoupí S-400 z Ruska, odmítnou dodat Ankaře nové stíhačky F-35, protože „vlastnictví obou technologií představuje riziko neoprávněného přístupu k informacím a duševnímu vlastnictví,“ vysvětluje autor článku. Washington může také jka už avizoval uvalit proti Turecku sankce.

Erdogan je pevně přesvědčen, že dohoda bude uzavřena a žádné problémy s ní nevzniknou. Minulý týden naznačil, že by mohl také koupit modernizovaný systém S-500 z Ruska.

Ankara: Spojenci nám nedodali zbraně, proto je máme z Ruska

Turecko od svého vstupu do aliance v roce 1952 je do značné míry odvislé na technologiích NATO. V roce 1974 Spojené státy uvalily na Turecko embargo na zbraně v reakci na jejich invazi na severní Kypr. Turecko na oplátku odpovědělo Spojeným státům s hrozbou zablokovat jejich přístup k vojenským základnám. Tento konflikt byl vyřešen během pěti let.

V posledních letech se vztahy mezi Spojenými státy a Tureckem zhoršily v důsledku rozhodnutí Pentagonu podpořit kurdskou milici v Sýrii. Jako výsledek, Erdogan se přiblížil k ruskému prezidentu, Putinovi.¨