Vyzobáno z webů za únor 2019 – 1.část

Avatar
Původní autoři

Jan Kadubec
2. 3. 2019 Outsidermedia
*Vladislav Šurygin: Během 10 let, k roku 2001, se z druhé ekonomiky světa (co do HDP na obyvatele) Rusko propadlo na 55. místo, což bylo za Malajsií a Bahamami. Globální index konkurence odsunul Rusko na 67. místo. Během jediného roku 1992 se Rusko objemem průmyslové výroby vrátilo o 12 let zpátky. V období mezi lety 1991-1998 se úroveň výroby v Rusku snížila o 42 % a stala se nižší, než ve kterékoli zemi G7, dvakrát méně než v Indii a čtyřikrát méně než v Číně.

Podíl ruského HDP na světové výrobě se snížil dvakrát: z 5,5 % v roce 1990, na 3,0 % v roce 1995 a na 2,7 % v roce 2001. Rusko se do roku 2000 změnilo v kolabující zemi třetího světa, žijící na účet prodeje přírodních zdrojů a mezinárodních úvěrů. Stejným tempem se rozbíjel náš vojenský potenciál. Za 10 let se ozbrojené síly Ruska „srazily“ ze 4,8 milionů na 1,1 milion mužů. V roce 1991 měla naše armáda ve výzbroji 64 tisíc tanků (2,5krát více než NATO), 67 tisíc děl a minometů (2krát víc než NATO), 76 tisíc obrněných transportérů, 12 tisíc letadel a vrtulníků (1,5krát víc než NATO), 137 válečných lodí a více než 300 ponorek. O 10 let později zůstalo Rusku 20 tisíc tanků, kolem 15 tisíc děl a minometů, kolem 2 tisíc letadel, 100 lodí a 80 ponorek. Takže se armáda zmenšila prakticky šestkrát! Ještě daleko více deprimující byly kvalitativní ztráty. K roku 2000 se naše armáda, letectvo a námořnictvo nemohlo podle žádných kritérií nazvat „moderními“. Tři čtvrtiny všech zbraní a techniky byly starší 15 let, 20 % mezi 10 a 15 lety, a jen 5 % se považovalo za moderní… Od roku 1994 přešlo Rusko na prakticky kusovou výrobu zbraní pro vlastní armádu. Jestliže např. v roce 1988 bylo v závodech SSSR vyrobeno 3,5 tisíce tanků, tak v roce 1996 jich bylo objednáno už jen 58 – tedy šedesátkrát méně! Navíc z nich byla zaplacena pouze polovina. Prakticky zmrazena byla výroba vlastních letadel pro vlastní ozbrojené síly. V roce 1992 činily dodávky letadel a vrtulníků pro ruské ozbrojené síly 67 letadel a 10 vrtulníků, v roce 1993 to bylo jen 48/18, v roce 1994 17/19, v roce 1995 armáda nakoupila pouhých 17 vrtulníků a poté přestaly být vrtulníky ruské armádě dodávány vůbec. To znamená, že mezi léty 1994 a 2003 vlastní ozbrojené síly nedostaly ani jediné bojové letadlo! Převedení kdysi nejsilnější armády světa na úroveň armády regionální – bez porážky ve válce – je samo o sobě faktem unikátním, nemajícím za posledních sto let obdoby. Takový byl náš start do 21. století.

*Tereza Spencerová: Jasně, Putin s Trumpem nebo venezuelským Madurem nejsou ani zdaleka první Hitlerové našich časů. Pro Francii se Hitlerem už v roce 1956 stal například egyptský prezident Násir, když se rozhodl znárodnit Suezský průplav, totéž později tvrdil Barack Obama o íránském ajatolláhovi Chomejním, který svrhl šáhovu prozápadní diktaturu, a Washington o íránském prezidentovi Ahmadínežádovi, který se odmítal poddat, George W. Bush zase Hitlera viděl v Saddámu Husajnovi, který si nakonec vysloužil dokonce i dosud nepřekonaný titul „horší než Hitler“; k tomu se Putin ani Trump zatím ještě ani nepřiblížili. Obama Hitlera uviděl v Muammaru Kaddáfím a ministr zahraničí USA John Kerry zase v Bašáru Asadovi, i když ho ještě pár let předtím měl za „svého drahého přítele“, a nebožtík John McCain umřel s tuchou, že Hitler je ve skutečnosti kubánský Raúl Castro. To ale v žádném případě neznamená, že by nálepkovači sami byli nějak imunní. Třeba v Baracku Obamovi Hitlera jednoznačně viděla americká křesťanská pravice, zatímco George W. Bush se stal Hitlerem pro celou plejádu umělců a intelektuálů, navlas stejně jako dnes Trump. Obecně se stačí jen pořádně rozhlédnout kolem. Jsou všude. S výjimkou Ukrajiny dnes Hitlery najdete v čele Maďarska, Polska, Itálie, za Hitlera už byl i francouzský Macron… Trochu z proudu vybočuje Angela Merkelová, neb musí logicky být za Hitlerku, ale nešť, gender je dnes beztak volitelný. Nebo tak něco. Vlastně lze s lehkou nadsázkou říci, že kdo ani jednou nebyl za Hitlera, jako by vůbec nebyl. Nebo je naprostá nula, která nikomu nestojí ani za pozornost. Mimochodem, když už máme v nálepkování Hitlerem pokračovat, není od věci si připomenout, že to byl vegetarián, který inicioval zákony proti týrání zvířat. A byl nadšený pejskař a jako zarytý bojovník proti kouření vedl první protikuřáckou kampaň v moderních dějinách. A měl jen jedno varle. Co si s tím vším počít? Znamená to něco pro dnešek? Nebo že by bylo lepší nechat konečně všechna ta srovnání s Hitlerem už být?

*Americká moderátorka prohlásila, že Rusko může během mrazů v USA odpojit topení. Moderátorka americké televize MSNBC Rachel Maddow nabídla divákům, aby si představili, co se může stát, pokud se Moskva rozhodne uspořádat v USA energetický kolaps během krutých mrazů. Tweet o tomto pořadu zveřejnil portál WikiLeaks. Tématem pořadu byly anomální mrazy na velké části amerického území. Maddow, když mluvila o teplotě, připustila, že kvůli Rusku mohou v USA přestat fungovat teplárny. „Co byste dělali, kdybyste přišli o topení na neomezenou dobu kvůli zahraničnímu zásahu v ten den, kdy teplota ve vaší ulici je stejná jako v Arktidě?“ zeptala se moderátorka auditoria. Maddow nevysvětlila, co jí vedlo k takovým myšlenkám a proč může být počasí v USA nějak spojeno s Ruskem. Ve WikiLeaks poznamenali, že toto prohlásila moderátorka s největším publikem ve Spojených státech.

*Jan Schneider pobavil úvahou, že generál Pavel je možná ruský agent, neboť jeho působení posiluje právě ruský vojensko-průmyslový komplex.

*Pjakin: Německo nemá ani s jedním vítězným státem žádnou mírovou smlouvu a vše je v pořádku. Zatímco s Japonskem má být uzavřena mírová smlouva. A proč? Pamatujete se na toho ministra Jutara Komuru? V roce 1905 v Portsmouthu? „Vy jste prohráli válku, takže z toho budeme vycházet. Válka ruší všechny předchozí smlouvy.“ (narážka na rusko-japonskou válku, kterou Rusko prohrálo – pozn.red.NR))

*Vzhledem k tomu, že šéf ruského vesmírného programu nakonec kvůli sankcím nemohl odjet do USA, pojede šéf NASA za ním do Ruska…

*Dmitrij Rogozin: Velmoci nepřistupují do aliancí, velmoci je vytvářejí.

*Rusku nikdy nevládli kupci, kteří by považovali obchod za významnější než armádu, píše Surkov.

*Surkov: Západní zkušenost s demokracií se ukazuje jen jako hra prohnilých, jako fasáda, nátěr a lež. Rusko masky nepotřebuje.

*Rasmussen: NATO totiž Rusy přímo neohrožuje, naopak díky němu je v Evropě, a tím pádem i na západní hranici Ruska, větší stabilita. Rusko o klid na své západní hranici usilovalo po staletí, a bylo to právě NATO, které mu to zaručilo. Pokud by Rusko čelilo nějaké hrozbě, rozhodně by to nebylo ze strany Západu. Pokud ho někdo ohrožuje, tak je to buď terorismus z jihu, nebo ekonomická síla z Východu v podobě Číny a nárůstu konkurence ve Střední Asii, dodal.

*Lubomír Man: My všichni si dobře pamatujeme na vpád Sovětského svazu na Ukrajinu a do Německa na podzim 1944. To se nesmí opakovat, prohlásil Arsenij Jaceňuk. Takže zbrusu nové dějiny Evropy a světa byly v tom okamžiku na stole. Hitlerův vpád na území Sovětského svazu, které stály jeho národy 20 milionů mrtvých, byl v Jaceňukově podání naprosto v pořádku, a zlo začínalo teprve až v okamžiku, kdy Rudá armáda začala hitlerovská vojska z území SSSR vyhánět. Konkrétně, když si ve svém postupu dovolila vstoupit i na území Ukrajiny a nacistického Německa. Teprve až tohle byl tedy podle Jaceňuka válečný zločin. Takže Hitler měl – podle Jaceňukova vkusu, který byl z hlediska jeho postavení i vkusem celé nové ukrajinské vlády – v Německu vládnout dál a dál měla zřejmě trvat i nacistická okupace Ukrajiny. Rokle Babi Jar poblíž Kyjeva měla tedy ke svým už třiceti tisícům povražděných ukrajinských občanů pojímat další tisíce obětí a dál zřejmě měly planout ohně v plynových komorách Osvětimi, Sobiboru, Majdanku a desítkách dalších koncentračních táborů. A po vyhlazení Židů v Evropě měla před vrata plynových komor připochodovat i celá rasa slovanská. V prvé řadě s námi Čechy. Tak pochopil ideální vývoj Evropy ukrajinský premiér Jaceňuk. A pozor: Nikdo z představitelů současného ukrajinského vládního režimu se od Jaceňukova prohlášení do dnešního dne nedistancoval, takže jeho pojetí dějin zůstává i pojetím současného režimu Porošenkova. A my tento režim, jak prokázala prohlášení našeho ministra zahraničí Petříčka při jeho nedávné návštěvě Ukrajiny a následná prohlášení místopředsedy vlády Hamáčka, oba to politiky České strany sociálně demokratické, plně a bezvýhradně podporujeme. K čemuž pan Petříček dodává tuto zajímavou větu. „Mé pojetí zahraniční politiky nejen odpovídá politickému směrování naší vlády, ale je i mým niterným přesvědčením osobním“.

*Prezident Porošenko o víkendu na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásil, že „když Rusko přestane střílet, zavládne mír, ale když přestane střílet Ukrajina, zanikne“.

*Objednání požadovaných výsledků průzkumů má být na Ukrajině lacinější než třeba u nás.

*Poslední den roku 2011 Obama podepsal Národní obranný autorizační zákon (NDAA), který přiznává Pentagonu právo unášet cizince i občany USA, na neurčito je zadržet, vyslýchat a mučit, nebo je dokonce i zabít. Stačí pouze to, aby je označili za nepřátele Spojených států. Pak už pro ně nebude existovat žádná právní ochrana, žádný soudní proces, žádné právní zastoupení. Je to první zákonná úprava, která otevřeně ruší zásadu habeas corpus a fakticky ruší Listinu práv z roku 1789.

*Henry Kissinger: Jestliže Spojené státy nedokáží kontrolovat Latinskou Ameriku, jak mohou vládnout světu?

*Íránci mají škodlivý vliv na Libanon, Jemen, Sýrii a Irák. Tři H – Hútiové, Hamás a Hizballáh – to jsou skutečné hrozby. Od prvního dne prezident Trump obnovil americké vedení na světové scéně, prohlásil Pence ve Varšavě. A v Mnichově řekl: Amerika je silnější, než kdy předtím, a Amerika je opět lídrem na světové scéně.

*To Bůh chtěl, aby se Donald Trump stal prezidentem, vysvětluje mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

*Simon Schama napsal: „Americká budoucnost je plná vize, posvátná, nekonečná, závratná.“

*Sloupkař deníku San Francisco Chronicle před sebou viděl „duchovní světla, která nastolí nový způsob bytí na této planetě“.

*Georg Friedman píše doslova: Amerika vznikla válkou, žije válkou a její budoucnost spočívá ve válce. Záměrem Ameriky není vyhrát válku, jim stačí je takticky prohrávat, destabilizovat oblasti. Rozvrtají situaci kdekoli na světě, aby nevznikl jiný hegemon. Nepotřebují vždycky někoho okupovat, často to tam jen roztřískají.

*Pět zemí bez jaderných zbraní (Belgie, Německo, Itálie, Nizozemsko a Turecko) má na svém území uloženy americké jaderné bomby a vlastní letadla, která v případě války bomby přepraví.

*USA tvrdí, že se Írán vměšuje do záležitostí regionu. Ale zeptal se někdo, čí je vlastně tento region? Podívejte se na mapu. Američtí vojáci ujeli desítky tisíc kilometrů, aby obklíčili všechny naše hranice svými základnami. Dokonce existuje vtip o tom, že byly íránské hranice umístěny uprostřed amerických základen, prohlásil íránský ministr během svého vystoupení na Mnichovské konferenci pro bezpečnost.

*Petr Štěpánek: Ministr zahraničí Pompeo odsun ze Sýrie potvrzuje, byť všemu dodává bizarní sektářsko/duchařský rozměr, když ujišťuje, že USA budou „s Boží pomocí“ bojovat proti Islámskému státu i po jeho porážce.

*Avizovaný americký odsun ze Sýrie. „Víme, že se Trump snaží plnit své předvolební sliby, což je vzácný jev v americké politice,“ pochválil Putin…

*USA se z Afghánistánu stáhnou jen společně s NATO, zdůrazňuje úřadující šéf Pentagonu… koho by přitom napadl opak?

*Stačí se jen podívat na mapu z roku 1942 a lehce zjistíme, že hitlerovským Německem přímo či nepřímo ovládaná „sjednocená“ Evropa zahrnovala větší území, než je dnešní EU po brexitu.

*V době Kaddáfího protimonarchistického převratu v roce 1969 měla tato země všehovšudy sedm vysokoškoláků! Když pak ale Kaddáfí za drastických okolností v roce 2011 umírá, byla už Libye zemí s plnou gramotností. Do Kaddáfího zavraždění řada Libyjců mohla na náklady vlády studovat na VŠ v zahraničí, včetně Velké Británie. Zdravotnictví bylo na poměrně vysoké úrovni – a bylo bezplatné. Ze země, jež kdysi byla na posledním místě v Africe, Kaddáfí vlastně udělal první zemi na kontinentu, s nejvyšším HDP na obyvatele. Možná proto jej stihl takový osud. Snaha Západu odstranit Kaddáfího se píše od prvních dnů jeho příchodu k moci. Kaddáfí obrazně dělal to, co činí Putin v Rusku, emancipoval svou zemi. Omezil vliv cizích ropných firem doma. Z ropných dividend už nedostávali Libyjci pouhý zlomek, ale prakticky celý zisk. Něco podobného proběhlo i za Saddáma Husajna v Iráku. Proto západní naftové korporace nemohly Kaddáfího vnímat jinak než jako trn v oku, či jako osinu ve vlastním pozadí.

*John Pilger: Velitel amerického námořnictva admirál Richardson má za to, že se Rusko s Čínou chovají agresivně a proto na ně musejí USA zaútočit jako první…

*Británie posílá letadlovou loď k ochraně svých zájmů k Číně. Ačkoli není jasné, jaké zájmy má Británie u břehů Číny. Akce Británie, která doposud zaútočila během své historie na 95 procent všech zemí světa a vyplenila je, ukazuje, že svět musí vytvářet sjednocenou novou obrannou alianci proti Británii a Spojeným státům, aby svět odstranil tyto dva národy navždy, píše se na švýcarském webu SMOPO.

*Bývalý americký prezident Theodor Roosevelt, prapůvodní otec big stick diplomacy, japonskou okupaci Korejského poloostrova komentoval slovy: „Korea patří bezesporu Japonsku. Je pravda, že korejská nezávislost byla slavnostně zaručena smlouvou. Ale Korea samotná neuměla její platnost zaručit a je nemyslitelné předpokládat, že jakýkoli jiný stát by pro Koreu udělal to, co Korejci absolutně nedokázali udělat sami pro sebe.“

*Mezi novými dokumenty, které zveřejnil WikiLeaks, je i manuál amerických ozbrojených sil věnovaný „nekonvenčnímu vedení válek“… a v něm jsou Světová banka, Mezinárodní měnový fond nebo OECD označeny jako nekonvenční finanční „zbraně pro časy konfliktu včetně velké války“, stejně jako nástroje k vynucování „politiky a spolupráce státních vlád“.

*Válka proti demokracii, jíž se také říká globalizace, je delší a krvavější než jakákoli válka od roku 1945 a jež je vedena démonickými zbraněmi i gangsterismem vydávaným za ekonomickou politiku. Pinter o ní napsal, že „se nikdy nekonala, dokonce i když právě probíhala“.

*Matteo Salvini, italský ministr vnitra a lídr Ligy, by nejradši zrušil centrální banku a všechny její bankéře „poslal do tepláků“… Luis Di Maio, koaliční vicepremiér a lídr 5 Hvězd, by zase nejradši zrušil sankce proti Rusku, protože ubližují hlavně Itálii.

*Omezenou úlohou žurnalistiky na obou stranách Atlantiku je vytvořit zdání politického výběru tam, kde žádný neexistuje. Ten samý stín je nad Británii i velkou části Evropy, kde se sociální demokracie, jedna z důvěryhodných opor dvou minulých generací, poklonila diktátorům z centrálních bank.

(pokračování)