Dezinformace: nejničivější ruská zbraň útočí. Mají neziskovky dost peněz na odražení agrese?

Michal Mikulenka
26. 4. 2019
Tak to vypadá, že vládce Kremlu nehodlá se svými provokacemi přestat. Nedávno v Rusku opět uspořádal vojenské cvičení, aby dráždil armády NATO, které zrovna u ruských hranic secvičovaly mírovou koordinaci. Putinovi už asi nestačí, že brutálním způsobem straší posádky amerických průzkumných lodí a letadel v Černém a Baltském moři, které si jen v klidu fotí ruské pobřeží. Jakpak se asi takoví průzkumníci mají cítit, když kolem nich s plnou forsáží prosviští ruský Su-27? Copak to se dělá? To je ta slovanská pohostinnost? 


Podle psychologů může takto nečekaný manévr způsobit americkým vojákům doživotní trauma. „Silný úlek spojený s ohrožením života bývá příčinou divokých snů, ale často může skončit až nekontrolovaným nočním pomočováním,“ varuje psycholog Alois Rumrád. „Pokud se šokovaní příslušníci US Army budou muset léčit, měl by vše do posledního centu zaplatit Putin,“ je si jistý odborník.

Za mrtvé děti si mohou sami Srbové

Vyhrožování zbraněmi je ale pouze slabý odvar proti mnohem ničivější ruské zbrani. Tedy dezinformacím, které Putin ve své chorobné posedlosti ovládnutím světa a blízkého vesmíru vypouští. Rusové tak například drze zpochybňují bombardování Jugoslávie, jehož povaha, jak víme, byla výhradně humanitární. „No dobrá, zabili jsme tam pár stovek civilistů, ale copak lidé neumírají denně na silnicích?“ komentuje politolog Dan Sýr z pražského Institutu mezinárodních studií. A za těch asi padesát mrtvých srbských dětí NATO podle expertů taky nemůže. Tragédii zavinili jejich rodiče.

„Každý přece ví, že když se bombarduje, neposíláme děti, aby si hrály na ulici. Pustíme jim nějakou hezkou pohádku, třeba Toma a Jerryho a počkáme, až bombardéry odletí. Kdyby se takto nezodpovědně chovali všichni bombardovaní, ani by nemělo smysl házet jim tam ty bomby a přinášet demokracii,“ míní Matouš Plátek z neziskové dobročinné nevládní organizace Lidé v plísni. „Víte vůbec, kolik peněz stojí taková bomba americké daňové poplatníky?“ táže se logicky Plátek.

Konspirátoři pomlouvají americké politiky

Podle konspirátorů Spojené státy neustále někde válčí a vůbec jim nejde o šíření demokracie, ale jen o jejich vlastní zájmy. Tato dezinformace (zcela jistě ruská) se už bohužel nebezpečně zabydlela i mezi českým obyvatelstvem.

Tážeme se právem: co dělá pan Jakub Janda z Evropských hodnot? Copak mu pan Soros platí málo? To si máme ruské dezinformace odhalovat a vyvracet sami? A zadarmo? Nebo máme dokonce sami myslet?

Američtí politici, synové a dcery nejkulturnějšího národa světa, umí být při řešení mezinárodních problémů naopak příkladně citliví a nezištní. Způsob, jakým přes noc dokázali převychovat bývalé teroristy z Kosovské osvobozenecké armády, vejde do dějin diplomacie. Odborník žasne, laik nevěřícně kroutí hlavou! A přitom si s násilníky stačilo jen popovídat, citlivě vyslechnout jejich trápení a povzbudit je do dalšího života.

Bývalý šéf bývalých kosovských zločinců Hashim Thaci se po rozhovoru s paní Madeleine Albright nad sebou tak hluboce zamyslel, že svým lidem zakázal lovit Srby, kuchat je a prodávat jejich orgány za účelem transplantací. A taky slíbil, že omezí dodávky drog do západní Evropy. Na důkaz přátelství pak paní Albrightovou políbil a s velkorysou slevou jí prodal kosovské telekomunikace. I se všemi anténami, ředitelem a uklízečkou. Dnes je pan Thaci váženým prezidentem Kosova a bývalá politička s vytříbeným charakterem poutavě přednáší o brožích a ruské hrozbě. A pak, že to po dobrém nejde!

Manipulace s čísly

Další ruská dezinformace vnáší zmatek do myslí Evropanů tvrzením, že Spojené státy útokem na Irák rozvrátily celý Střední východ a způsobily migrační krizi. A že v důsledku invaze zemřelo půl milionu lidí. Neuvěřitelná lež! Podle odborné kanadsko-americké studie mrtvých vůbec nebylo půl milionu, ale jen něco málo přes 460 000. „Vidíte, jak Rusové zase nebezpečně manipulují s fakty, aby rozvrátili semknutost evropských zemí? Nějací lidé se do pohybu sice dali, nešlo však o migranty, ale o turisty, kteří se po zavedení demokracie vydali poznávat okolní země,“ uvádí na pravou míru Ivan Temper z nezávislého a přísně nestranného serveru dezinformatori.cz. Podle jeho názoru si američtí politikové naopak zaslouží velké uznání. „Pokaždé, když americká armáda omylem zaútočí na nějaký stát, nebo tam jen vybombarduje nemocnici, svatbu nebo tržiště, vždycky se omluví. Znáte lepší důkaz demokratického přístupu? Tak co tady stále řešíme? Buďme trochu uznalí, splést se přece může každý,“ nechápe Temper přehnanou kritiku americké mezinárodní politiky.