Americký velvyslanec: Nemyslitelné, co dnes Evropa dovoluje Rusku!

Avatar
Původní autoři
Richard Grenell, velvyslanec USA v Berlíně

-kou-
5.5.2019 FokusPrvníZprávy
Velvyslanec USA v Německu Richard Grenell opět vyhrožoval sankcemi proti německým společnostem, které se podílejí na výstavbě ruského plynovodu Nord Stream-2, v rozhovoru pro Focus.


Výroky velvyslance v koncentrované podobě naznačují dojemné rozjímání nad obdobím tzv. studené války a jejím návratu. V daném případě opentlené jak přímými vyhrůžkami svým spojencům, tak naprosto hrubou demagogií.

“Před několika desítkami let bylo na Západě považováno za absurdní, co Evropa dnes dovoluje Ruské federaci”, řekl například americký velvyslanec v Německu Richard Grenell v rozhovoru pro Focus.

„Z pohledu Spojených států tento plynovod nejen přepravuje plyn, ale také zvyšuje riziko sankcí,“ uvedl vysoce postavený americký diplomat německému časopisu.

Kromě toho plynovod „Nord Stream – 2“ údajně vytvoří závislost evropských zemí na Rusku, varoval starostlivě Richard Grenell.

Politik SPD americkému vyslanci: Německo není protektorátem USA!

AFP: Místopředseda Bundestagu žádá vyhoštění velvyslance USA!

Americký velvyslanec v Německu také považuje v této souvislosti roli bývalého šéfa německé vlády Gerharda Schrödera, za „neuvěřitelnou”.

Americký diplomat se rovněž pustil do Evropské unie za její údajnou „nerozhodnost“ ve vztahu k Ruské federaci.

Před několika desítkami let by podle Richarda Grenella znělo „absurdně, že Evropa dovolila Rusku obsadit Krym, sestřelit letadlo, manipulovat s volbami a používat chemické zbraně“.

„To je prostě nemyslitelné! Dnes víme, že se tak přesně stalo,“ zdůraznil americký velvyslanec v Německu.

Z celého rozhovoru lze s americkým velvyslancem souhlasit patrně jen se dvěma slovy – „dnes víme“.

Ano, v případě Krymu víme, že k referendu obyvatel poloostrova a postupu Ruska mělo příčinu v americké podpoře převratu v Kyjevě (oblíbené hobby USA), a zákaz používání ruského jazyka na Ukrajině – o tom, že na Krymu chtěly mít Spojené státy vojenskou základnu, se už moc nemluví. Rovněž se nehodí připomínat, že na snahu zemí EU realizovat dohodu mezi opozicí a Janukovyčem byla roztomilá reakce tehdejší zástupkyně ministerstva zahraničí USA “Fuck of EU” (“Srát na EU”). A doplnit to anketní otázkou: “Vyjmenujte deset rozdílů mezi autonomní republikou Krym a autonomní republikou Kosovo ohledně mezinárodního práva.”

Kdo sestřelil Boeing 777 letu MH17 je dnes vcelku vyřešená věc. Raketa, která měla civilní letadlo sestřelit, byla totiž v držení ukrajinské armády.

A pokud jde o chemický útok – patrně měl velvyslanec na mysli „případ Skripal“ v anglickém Salisbury – tak dnes víme, že to byl katastrofální propadák britské vlády a jejích tajných služeb. Nikdo neprokázal, že jedovatou látku vyrobili a dodali Rusové, což ostatně potvrdila i britská vojenská laboratoř Porton Down. Bez ohledu na projevenou solidaritu s Velkou Británií její evropští spojenci museli konstatovat, že jim Londýn nepředložil žádné důkazy o vině Moskvy.
A konečně výstavba plynovodu „Nord Stream – 2“ leží Američanům v žaludku nikoli kvůli starosti o nezávislost Evropanů na ruském plynu, ale kvůli vytvoření závislosti Evropanů na dovozu dobře zaplaceného amerického břidlicového plynu.

Navíc dnes probleskují náznaky, že se Evropanům přestává líbit, že s nimi Spojené státy zacházejí, jako s mírně dementními vazaly a nikoliv jako s rovnocennými spojenci.

Takže ano, „dnes víme“.