Poprask v České televizi. Kdo zařadil do vysílání film Tři dny Kondora?

-ps-
20. 5. 2019 PrvníZprávy
“Který provokatér rozhodl zrovna v těchto dnech zařadit americký filmový špionážně-kriminální thriller z roku 1975 Tři dny Kondora do vysílání České televize?” Tak nějak řval muž drobné postavy, kterému v českých televizích říkají cenzor a Bůh ví, kdo jej za to platí.


“Všude to vře. Víte sami, že ve Venezuele ani tak nejde o nějakou svobodnou společnost, ale jde tam o ropu. Hrozí nedostatek potravin, bude nouze o vodu a vy pustíte do vysílání film o tom, jak americká tajná služba nechá zlikvidovat jakousi Americkou literárně-historickou společnost, jejíž členové jako civilní osoby společně studují a dokumentují všelijakou světovou literaturu. Ti lidé byli zastřeleni, protože někdo z nich odhalil v nějaké knize únik tajné státní informace. To se nikdo nezamyslel, zda třeba i v Praze nemáme nějakou Americkou literárně-historickou společnost? To nikoho nenapadlo, koho ten film napadá? To jste provedli zrovna, když Česko slavilo dvacet let v NATO a patnáct let v EU! To nikoho nenapadlo, komu to může prospět pár dnů před volbami do Evropského parlamentu? Najděte mi toho komunistu, který to zařadil do vysílání? ” tak nějak dál řval muž malé postavy směrem k lidem, kteří se na chvilku zastavili, aby si vyslechli pár chvilek o demokracii.

“A víte, co je na tom filmu nejotřesnější? Hlavnímu hrdinovi filmu, který má agentní označení Kondor, jeden vedoucí tajné služby vyčte, že jeho největší chybou je, že hodně čte,” prohlásil do té doby stále řvoucí muž.

Nu a jak to dopadlo? zeptali jsme se studenta politologie, který si nepřeje být jmenován, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu a který nám tu příhodu o filmu Tři dny Kondora vyprávěl.

“Probudil jsem se celý opocený,” odpověděl takzaný student politologie.

Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky “enté” se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak se stalo, že Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli nebo Kachnu po neděli …