Svět ruskýma očima 505

Zajoch
6. 5. 2019 Outsidermedia
Američtí experti mají zato, že kvůli pevným vazbám Moskvy a Pekingu se budou američtí vojáci muset střetnout s více než jedním protivníkem  * * *  Limity na převody peněz v hotovosti do zahraničí  * * * Běluha v roli ruského špiona, aneb trocha ironie nikoho nezabije.


Přehodnocení potenciálu: Jak v USA navrhují čelit Rusku a Číně na moři


Alexandr Karpov, Aljona Medveděva
28. dubna 2019

Nová čínská letadlová loď
Američany trápí skutečnost, že Rusko a Čína mají moderní zbraně. Aby tomu mohli čelit, navrhují využívat novou protilodní raketu a torpédoborce Zumwalt. Avšak Rusové pochybují, že mohou dosáhnout převahu na moři.
Americké ozbrojené síly skutečně zaostaly za Ruskem a Čínou v oboru vedení válečných operací. Takto se vyjádřili odborníci z Centra strategických a rozpočtových hodnocení (CSBA) v dokumentu „Skrze mlhu světa: Rozpracování operačních koncepcí pro novou éru“. Píše se v něm:„Ministerstvo obrany USA by mělo urychleně poskytnout investice na přípravu inovačních operativních koncepcí … V podmínkách omezených prostředků musejí dostávat peníze přednostně ty koncepce a záležitosti, které umožňují docílit nejlepší strategické a operativní výhody.“
Dále zpráva uvádí: „Často se ukázaly experimenty ministerstva obrany jako vedlejší projekty, ale zdánlivě inovační, fakticky však nepředstavující reálný vliv na doktrínu, strukturu ministerstva, strukturu ozbrojených sil, anebo investiční plány.“ Samotným cílem by neměl být jen rozbor nových koncepcí. Autoři vyzývají k obnově vojenské doktríny USA tak, aby „přímo ovlivňovaly přijímání řešení ve věci budování válečných sil a přidělování investic“.
Odborníci CSBA uvádějí: „Výchozí předpoklady, na jejichž základě se tvořila převážná většina nyní existujících  druhů válečných sil USA a jejich potenciál jsou často velmi sporné, nebo zjevně chybné. Totéž platí pro mnoho současných programů pro zakázky ministerstva obrany, z nichž mnohé byly spuštěny ještě před desítkami let.“
Nejde o první analýzu CSBA o nezbytném přehodnocení vojenských modelů v epoše soupeření mocností. Byl rozšířen také dokument k perspektivám přezbrojení letectva USA a jeho činnosti v případě konfliktu s Ruskem v Evropě. Nový dokument se týká také možností US námořnictva čelit Číně námořnictvem. Jedná se o šanci na vítězství v lokálních informačních válkách.
Politiolog Andrej Roštin objasňuje: Číňané budují rychlé námořnictvo a vkládají do něj mnoho peněz. Washington se spoléhá na přítomnost nových skupin lodí a na eskadry na různých místech světa, kvůli tomu nejsou americké síly koncentrované a jejich válečná síla upadá.“

Pře v Jihočínském moři

Američtí i čínští experti jsou přesvědčeni, že existuje velká pravděpodobnost válečného konfliktu mezi Pekingem a Washingtonem. Bývalý  velitel amerických vojsk v Evropě Ben Hodges řekl loni na bezpečnostní konferenci ve Varšavě: „Myslím, že do patnácti let budeme ve válce s Čínou. Nevyhnutelné to není, ale pravděpodobnost je vysoká. USA se nemohou vyrovnat se všemi svými úmysly v Evropě a současně brzdit čínskou hrozbu v Pacifiku.“
Hlavní napětí v regionu je v Jihočínském moři kolem Paracelských ostrovů a souostroví Spratley, na které si činí nárok hned několik států: ČLR, Japonsko, Vietnam a Filipíny. Ostrovy mají strategický význam, vedou kolem nich námořní cesty  mezi Tichým a Indickým oceánem, přes Malacký a Singapurský průliv. Právě tudy proplouvají lodě z Evropy, Indie a Blízkého východu do Japonska, Číny a Koreje. Americké lodě kolem sporných ostrovů proplouvají proto, aby podpořily „svobodnou plavbu“, což Čína kritizuje, považuje to za zasahování do své svrchovanosti.
Peking nejednou protestoval proti vojenské spolupráci a společným cvičením USA a Tchajwanu, jehož nezávislost Čína neuznává. Vojenský expert Jurij Krutov připomíná dávný konflikt USA a Číny ve Žlutém moři. Cílem Washingtonu je obklopit Čínu v Pacifiku svými základnami a námořnictvem. Říká: „Dnes je čínské námořnictvo jedno z největších ve světě. Jeho bouřlivý rozvoj vede k sázce USA na odpor proti tomu. Jedním z prostředků jsou protilodní rakety, které se mají stát základem útočné síly amerických lodí.“

Reaktivní přednost

Podle expertů CSBA je hlavní složkou čínské strategie „Největší na světě“ arzenál řízených a balistických raket středního doletu, které mohou zasahovat cíle na zemi i na moři. Kromě toho má Čína nové strategické bombardéry Xian H-6K (licencovaná kopie sovětského Tu-16) a modifikované balistické rakety, které mohou být vypuštěny ze vzduchu.
Experti CSBA jsou také znepokojeni tím, že se v Rusku dostávají do ozbrojených sil nové druhy nadzvukových zbraní. Mají za to, že kvůli pevným vazbám Moskvy a Pekingu se budou američtí vojáci muset střetnout s více než jedním protivníkem.
Nadzvuková zbraň vyvíjená Ruskem a Čínou je schopna dosáhnout rychlost více než pětkrát překračující rychlost zvuku, dělat nepředstavitelné manévry a s vysokou pravděpodobností překonávat existující systémy PVO USA. To je další poplašná zpráva, o které se v dokumentu píše.
Dnes armáda USA nic podobného nemá.
V roce 2019 bude do ruských ozbrojených sil zařazen nadzvukový raketový komplex Avangard. Jeho nosičem bude balistická raketa UR-100H UTTX, od roku 2021 raketa RS-28 Sarmat. Další do arzenálu ozbrojených sil RF náleží nadzvuková letecká střela Kinžal, jejím nosičem je stíhačka MiG-31. Ve stadiu zkoušek je protilodní raketa Zirkon. Podle různých údajů je její rychlost od čtyř do osmi machů a dosah kolem 400 km.

Naděje vkládané do Zumwalta

Pro boj s novými možnostmi ČLR a Ruska navrhují američtí experti využívat novou protilodní raketu dlouhého dosahu  (LRASM). Prý to bude vysoce efektivní zbraň. V dokumentu stojí: „Podle současných plánů budou rakety osazeny na tři typy bojových letadel: bombardér B-1B, palubní stíhací bombardér, útočná letadla F/A-18E/F a stíhačky F-35.“ Kvůli zvyšujícím se hrozbám pro americká letadla, tankery a základny v západní části Pacifiku bude v tomto regionu stále obtížnější vojensky fungovat.
Proto jsou naděje vkládány do nových typů torpédoborců typu Zumwalt DDG-1000. Mají vynikající charakteristiky, konkrétně to jsou stealth funkce, velký výtlak a elektrický pohon. Jsou to unikátní válečné lodě.
V dokumentu se píše: „Ministerstvo obrany USA je může využívat při přípravě koncepce operací pro akce v uzavřených zónách (AZ/AD) nepřítele. Konkrétně se mohou využít pro určení hodnot povrchových válečných plavidel s technologií stealth při vedení bojových akcí proti vzdušným i námořním cílům nepřítele a útokům v uzavřených zónách.“
Analytici CSBA navrhují využívat Zumwalt k „experimentům“, a ne v reálných bojích. Kvůli vysoké ceně projektu půjdou do výzbroje námořnictva namísto původně plánovaných třiadvaceti jen tři lodě. Krom toho jsou lodě třídy Zumwalt jen o trochu lepší než jejich předchůdkyně třídy Arleigh Burke.
Strategie rozvoje distanční války k porážce čínských lodí s pomocí rozšíření sortimentu raket může vést ke skutečným bojovým akcím mezi oběma zeměmi.

Převzato z RT.com


* * *

Centrální banka omezila převody do Vietnamu, Číny, Kyrgyzie a Kazachstánu

29. dubna 2019
Od 16. dubna jsou v platnosti limity na odesílání peněz do Vietnamu, Číny a Kyrgyzie (100 tisíc rublů za měsíc) a do Kazachstánu (150 tisíc rublů za měsíc). Omezení v systému převodu peněz stanovila centrální banka kvůli potírání stínových operací, včetně podnikání bez registrace.
Cizinci obchodující na trzích v zemi takto odesílají peníze k placení sérií zboží. Přitom neplatí cla, neregistrují se jako individuální podnikatelé nebo jako právnické osoby. Limity je jedna z metod boje s takovýmto podnikáním. Banky celkově začaly bedlivěji sledovat převody peněz za hranice bez otevření bankovního účtu.
Do Číny, Vietnamu a Kyrgyzie jde nejvíc takových převodů a obvykle se posílají z míst v blízkosti trhů, nebo těsně u nich. Dalším rizikem je, že tyto operace mohou znamenat  vyvádění peněz do zahraničí a nejen pouze daňové úniky. Obvykle se tak platí za zboží bez celního prohlášení. Odtoky jdou často přes Kyrgyzii.

Převzato z Rusvesna.su


Dodatek: Finanční analytička Anastasia Sosnova k limitům převodu peněz za hranice poukázala v tomto článku na zkušenost ze světa, která ukazuje, že omezení plateb v hotovosti nepomáhá snížení objemu nelegální ekonomiky a pouze zvyšuje administrativní zátěž. K tomu ještě v zemích, ve kterých byly limity zavedeny, vzrostla úroveň kybernetické kriminality. Takže efektivita omezení hotovostních plateb jako způsob boje se stínovou ekonomikou je pochybná. Stejně budou hledány způsoby jak nařízení obejít. 

* * *

Bojové velryby Kremlu jdou na lov


Dmitrij Sedov
1. května 2019


Německý internetový časopis Stránky k zamyšlení ironizuje evropskými sdělovadly právě rozvířený humbuk: „S láskou z Murmanska – běluha v roli ruského špiona přivedla do varu mozky píšících bratrů.“
Lze-li věřit některým německým časopisům, překročili Rusové nadobro všechny „červené čáry“: Jako tajnou zbraň využili „bojové velryby“, a ty útočí v Barentsově moři na norské rybářské lodě.
Britský Guardien píše: „Norští rybáři bijí na poplach. Při jejich plavbě se objevila velryba, která jim překážela v práci. Chytili ji a našli na ní zvláštní aparaturu. Specialisté vycházejí z předpokladu, že je živočich ruským špionem.“ Objasňují: „Rusko a člen NATO Norsko se léta přou o hranice a zdroje v Barentsově moři. Nyní se konflikt rozhořívá s novou silou, protože Norsko obviňuje ruské vojenské námořnictvo, že připravuje, jakožto zbraně, speciální oddíly bojových velryb.“
Minulý týden spatřili norští rybáři u břehů Finska běluhu, která plavala za lodí a na sobě měla podivnou aparaturu. Podle rybářů se velryba chovala neobvykle a viditelně byla naučená na kontakt s lidmi. Rybáři aparaturu z živočicha sňali (šlo o kinokameru), spolu s poutacím řemenem. Na něm byl nápis Vyrobeno v Sankt-Petěrburgu, takže jasná ruská stopa.
Na příhodu reagoval vědecký svět. Norští vědci oznámili, že živočich byl vycvičen v aktivním vyhledávání lodí. Předpokládají, že aparatura byla určena buď k pozorování, anebo se jedná o zbraň. Profesor Arktické univerzity Norska Rikardsen uvedl: „Víme, že Rusové nedávno vypustili ochočené velryby. Ochočená zvířata často hledají loďky i parníky.“ Profesor měl kontakt s ruskými vědci a ti tvrdí, že s velrybou nemají nic společného, ale je možné, že si ji ochočili ruští vojáci. Znamenalo by to tedy, že je to práce ruských námořníků v Murmansku.
Tady profesor zřejmě něco popletl. Ruští vědci odmítají věrohodnost využívání živočichů vojáky. Vojenský historik Jurij Krutov k tomu řekl: „Není vyloučeno, že byla běluha vycvičena vědci v Baltském moři, anebo utekla pašerákům. Pokud by probíhaly takové vojenské pokusy, v NATO by o tom věděli. Obvinění ze špionáže je vědomou provokací proti Moskvě.“
Jenže toto vysvětlení neuklidňuje. Camera One píše: „Ruský špion? Video ukazuje jak se chová pravděpodobná ruská velryba. Měla bojový úkol?“
Stránky k zamyšlení odpovídají na tuto hlubokomyslnost a ptají se: „Skutečně se v zóně NATO objevili noví zabijáci? Jak na to autoři v těchto sdělovadlech přišli? Vždyť v informacích norských medií jde o něco jiného.“
Vypadá to, že předpoklady profesora Rikardsena, odvolávajícího se na neznámé ruské vědce, kteří údajně řekli, že velryba patří vojákům, nahnaly strach. Co je ještě potřeba k tomu, aby nepochopený případ obrátili na senzaci a posílili protiruské šílení, kterým je zahlcen Západ? Flotila bojových velryb Kremlu již pluje do zóny NATO a lidé přicházejí o spánek.
Putin kdysi vyprovázel let vzácného druhu čápů a ti letěli nad územím členů NATO. Ani jeden z čápů nespadl do rukou místních odborníků. Přitom měli všichni ptáci kroužky ruské výroby. Prý měli někteří i majáčky a to nepochybně byla špionážní aparatura. Kolik specialistů z NATO si nechalo ujít novou trhlinu ve vojenské bezpečnosti bloku?
Nejzákeřnější ruskou zbraní ve zvířecí říši se mohou stát syslíci. Ti jsou schopni provrtávat chodby pod státní hranicí a na sobě vléci bojovou miniaturní aparaturu. Když Američané vybudují v Polsku startovací plošiny pro své antirakety, syslíci se k nim pod zemí prohrabou a zasáhnou.
Je to hrozné, pánové, mít za souseda Rusko!

Převzato z Fondsk.ru