Mádle, styď se. Menšík by vám vrazil! Neukojená touha Geislerové a oprsklý strup Minář. Do toho všeho ČT. Ivan Vyskočil masakruje „Václavák“

Herec Ivan Vyskočil

16.6.2019 ParlamentníListy
NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Demonstrace, které se už několik týdnů konají napříč celou Českou republikou. Toto téma se rozhodl pro dnešní „Nedělní ráno“ rozebrat oblíbený herec Ivan Vyskočil. Prozradil, jak ho v této souvislosti překvapil rozhovor s jedním divadelníkem a vyjádřil se i k umělcům, kteří právě na oněch demonstracích hovoří k národu. „Styďte se, pane Mádle!“ vzkázal svému kolegovi a připomněl Menšíka, Zázvorkovou, Sováka a další. V Nedělním ránu nevynechal ani údajný střet zájmů premiéra Babiše. A vyjádřil se i k osobě Mikuláše Mináře. Padlo také slovo Lenin.

Hluchota vůči argumentům…

„Mluvil jsem s jedním panem divadelníkem, účastníkem demonstrace na Václaváku. A není to žádný blbec, naopak člověk, kterého jsem si vždy vážil pro jeho vzdělanost. Nic proti tomu, že tam šel! Ať si jde, kam chce, když se mu to líbí,“ říká na úvod Nedělního rána Ivan Vyskočil a popisuje, co ho v rozhovoru s tímto pánem zarazilo. „Co mě naprosto vyvedlo z míry, byla ta absolutní hluchota vůči argumentům proti. Ani zbla ochoty alespoň nějaký argument vyslechnout, a hlavně naprostá, až totální absence představy – co potom? Nedokázal mi zodpovědět otázku, jak si představují uspořádání společnosti, kdyby se jim nakrásně podařilo, a to tedy bože nedopusť, vyřvat si svoje požadavky a vládu svrhnout. Kdo by dle nich měl nastoupit, jak po premiérovi Babišovi, tak po prezidentu Zemanovi? Nedokázal mi na to odpovědět a stále se té otázce vyhýbal,“ kroutí hlavou Ivan Vyskočil.

„Nechci paušalizovat, ale jsem si téměř jistý, že takoví tam na těch demonstracích byli všichni, včetně organizátorů! Alespoň jsem jakékoliv nastínění další cesty neslyšel,“ krčí rameny a vysvětluje. „Ale onen selský rozum mi říká, že bourám-li starý dům, už napřed musím vědět, co chci na jeho místě postavit. Tak pokud nám to ti organizátoři záměrně netají, tak jsem přesvědčen, že to nevědí ani oni. Jsou tady jistě tací, co si tzv. ‚strojí hubu do žebřin‘, jak se říká. Těší se, jak si do premiérského, případně prezidentského křesla sednou, až to padne. Nebudu jmenovat, ale každý asi ví, komu se na tyto posty sbíhají sliny. Kdyby se jim tato přání naplnila, tak by na tom Česká republika zase byla tak, že ani sedláci u Chlumce na tom nemohli být hůř!“

Řev kolem žlutých polí

Ivan Vyskočil si prý také pokládá otázku – a co to vlastně proti tomu Babišovi mají? „Snad, že konečně dává do pořádku státní finance? Nebo že napravuje zanedbanou situaci důchodců, zdravotníků, policistů, hasičů a učitelů? Nebo že celý svůj plat dává na matky samoživitelky?“ ptá se a dodává. „Ten řev kolem dálnice D1 a vůbec kolem stavby dálnic a železnice… Ale uvědomujou si, že se toto začalo hýbat teprve od doby, co je Andrej Babiš ve vládě? No mohlo by to jít rychleji, ale aspoň se na tom pracuje. Předešlé vlády místo hrabání na dálnici téměř třicet let hrabaly tak akorát pro sebe. Kde je s našimi miliony bývalý ministr dopravy pan Řebíček? Kde jste byli tenkrát, demonstranti?“ ptá se dál Ivan Vyskočil.

Zmiňuje i obrovský „humbuk“ kolem řepky. „Řev kolem žlutých polí řepky. Ale odborník ze zemědělství pan Jan Veleba, bývalý prezident Agrární komory, nedávno ve svém článku uvedl zase dost argumentů proti těmto protestům. Jako jeden z nejvážnějších byl ten, že protesty podněcují zejména výrobci a dovozci palmového oleje. A ten je mimochodem pro lidský organismus daleko škodlivější proti řepkovému. Ale hlavně palmový olej se pěstuje bezohledně na úkor deštných pralesů a ničení těchto plic planety, to se nás v ČR nedotýká pouze zdánlivě!“ upozorňuje Ivan Vyskočil a pokračuje. „A konečně zajímejte se, kolik peněz z nadace Agrofertu jde na různé dobročinné účely. Nadace Agrofert rozdala už stovky milionů korun. Když za více než 6 milionů koupila přístroj nemocnici, natočila to televize, ale někdo to zřejmě vystřihnul,“ říká herec.

Jsme skladiště Evropy? Kde jste byli, demonstranti?

Ivan Vyskočil se podivil také nad tím, že zatímco ohledně řepky je takový povyk, obří sklady na naší půdě nikomu „nepřekážejí“?! „Rozhodně mi nevadí pohled na žlutá pole, jako mi strašně vadí ty obrovské plochy půdy, zastavěné nějakými pitomými a ohavnými sklady! A proti tomuto nešvaru se nedemonstruje? Copak jsme skladiště Evropy a bůhvíkoho ještě? Kde jste byli vy spravedliví a rozhorlení demonstranti, kde? Když se tady za předešlých vlád kradlo jak na Klondyku, a když se za hubičky rozprodával národní majetek do cizích rukou?“ ptá se a podotýká. „A to byly hodnoty, které komunismus nekomunismus vytvořili vaši tátové a mámy! A to si asi vy, co teď demonstrujete, neuvědomujete! Vy jste totiž v době té nevydařené sametovky tak nanejvýš tahali kačera,“ říká Ivan Vyskočil a přiznává: „Ani já se z toho nevyviňuji! I já byl tehdy blbej a ve svatém nadšení jsem neviděl, jak nám pod rukama prodávají rodinné stříbro,“ kroutí hlavou.

A vrací se k rozhovoru, kterým dnešní Nedělní ráno otevřel – „A na to všechno jsem od pana chytrého divadelníka odpověď nedostal. Zato jsem slyšel ‚opravdu silný‘ argument: ‚Já chci premiéra, který aspoň mluví správně česky!‘ Trochu se to nesrovnávalo s tím, že před šesti lety volil za prezidenta pana Schwarzenbergra, ale to mu zřejmě nevadilo. Ale mně nevadí, jak kdo mluví, zajímá mě, co říká, a hlavně nakolik za těmi slovy následují činy!“ vysvětluje Vyskočil.

Bič na neposlušné premiéry v EU?

V souvislosti s premiérem Babišem se Ivan Vyskočil zamýšlí i nad předběžnými auditními zprávami Evropské komise a údajném Babišově střetu zájmů. „My jsme asi národ drben a fabulátorů. Dojde něco z EU, jakýsi názor a v podstatě dotaz na různé úřady a ten je obratem rozeslán, zjevně se zlým úmyslem, sdělovacím prostředkům. A než se udělá jakýkoliv závěr, už ta informace žije svým patřičně zle žurnalisticky upraveným, životem,“ říká Ivan Vyskočil.

Když čte nebo poslouchá informace z médií, nestačí se divit. „Začínám přitom nabývat představy, že kdesi v Bruselu, na obrovské hromadě peněz, sedí jakýsi nesvéprávný úředník s papouškem na ruce. V klobouku má žádosti o dotace a papouš čas od času nějakou vytáhne a tam se pošlou prachy. Ale takto to snad není? Ty dotace se snad přidělujou cíleně a na základě nějakého prověřování? Takže asi tak: Já jsem poslal žádost, na základě kritérií splnil podmínky, vy jste mi poslal peníze, a teď mě budete ostouzet a honit? Tak to přece není možné. Ten, kdo je za přidělování dotací zodpovědný, je přece nedává jen tak. Takže za nějaký střet zájmů i peníze na Čapí hnízda je někdo zodpovědný, kdo je z EU poslal. A ne, že tyto prostředky, až se to hodí, budou sloužit jako bič na neposlušné premiéry v EU! A to nikoho z demonstrantů nenapadá?“ podivuje se Vyskočil.

Zase se učit číst mezi řádky…

V tuto chvíli se Ivan Vyskočil dostává více k tomu, co se odehrává na demonstracích a také k tomu, jaké informace o tomto dění podle jeho názoru dostáváme. „Už na začátku jsem vysvětlil, co si o tom myslím,“ říká herec s tím, že my Češi jsme národ, který je už z principu stále nespokojen. „Nejčastěji jsou lidé, bohužel, nespokojeni sami se sebou. A tak se vždy najde dost křiklounů, kteří jsou ze zásady proti. Velká většina z nich vůbec neví proti čemu, ale proti jsou! Zdali jich bylo 120 tisíc nevím, ale mám o tom velké pochybnosti,“ říká Ivan Vyskočil k tomu, co … … … …
A vysvětluje. „Jestli totiž ČT dává do zpráv téměř pozvání na takovou demonstraci, s uvedením času a místa, nedivím se, s jakou chutí nafukuje tu účast. Nějak jsem v České televizi přehlédl, že by také zveřejňovali čas a místo konání demonstrace SPD Tomia Okamury. Ale to jsem se asi špatně díval, že? ČT je přece veřejnoprávní, tedy nás všech, a za naše peníze nás všechny spravedlivě informuje. A účast na této demonstraci? Sakra, škoda, že tam přece jen byly nějaké záběry, i když poskrovnu. Tak bohužel úplně nešlo říct, že tam bylo ‚pouhých 50 lidí‘!“ říká Ivan Vyskočil a smutně poukazuje. „Ano, už je to zase tady! Jako před léty. Spoléhat na vlastní hlavu, a hlavně nevěřit všemu, co se nám do ní Česká televize a jiní podobní snaží nacpat! Zase se učit číst mezi řádky a rozlišovat, kdo nám co předkládá. Smutné! Ani tohle jsme si tehdy po Listopadu takto nepředstavovali!“

Národní fronta z lepšolidí? Řízená z EU?

Nad porovnáváním dnešních událostí s tím, co se v tehdejším Československu odehrávalo v roce 1989, kroutí herec hlavou. „Vidím, jak se ti organizátoři snaží … … … (celý text najdete zde)