Trump vydělává na Polsku a Evropa reptá

Avatar
Původní autoři

Stanislav Stremidlovský
14. 6. 2019    regnum
Návštěva polského prezidenta ve Spojených státech se konala pod heslem “Nakupuj americké”. Americký prezident Donald Trump ví, jak vydělat na Polácích. Během návštěvy polského prezidenta Andrzeje Dudy ve Washingtonu, která se konala 12. června, podepsala administrativa USA řadu pro sebe výhodných smluv. Otázkou je, co má Berlín, který neustále slibuje, že zvýší své vlastní vojenské výdaje, dělat dál – jít na konflikt s USA nebo ustoupit Trumpovu tlaku, vydat se cestou Varšavy a zapojit se do kampaně “Nakupuj americké”. Je to spíše globální problém než přání potrestat Polsko za jeho “rozkolnickou práci” v rámci Evropské unie. Zatím však Evropa jen reptá a Trump počítá polské zlotý ve své peněžence.


Podle vyjádření Trumpa v loňském roce Poláci podepsali smlouvy s americkými firmami za přibližně 25 miliard dolarů na nákup více než 6 miliard kubických metrů amerického zkapalněného zemního plynu, a “dnes naše země právě podepsaly další smlouvu na další 2 miliardy kubických metrů za přibližně 8 miliard dolarů”. Líbila se pánovi Bílého domu a skutečnost, že Varšava oznámila svůj záměr získat 32 stíhacích letounů F-35, což je několik dalších miliard dolarů. Během rozšířeného dvoustranného setkání s Dudou prezident Spojených států předvolával představitele své administrativy (přepis se objevil na internetových stránkách Bílého domu). Trump se obrátil na ministra obchodu Wilbora Rosse s otázkou o stavu obchodních vztahů s Polskem.

Ross odpověděl, že se vyvíjejí dobře a dokonce velmi dobře. “Došlo k výraznému nárůstu bilaterálního obchodu”, řekl ministr. Máme menší rozpory ohledně toho, zda máme obchodní deficit nebo přebytek. Naše čísla říkají, že máme deficit; jejich říkají, že oni mají deficit. Patrick Shanahan, zastupující ministra obrany USA, nazval Polsko “vzorem obranné spolupráce”, protože Varšava nakupuje hodně amerických zbraní. Ministr energetiky USA Rick Perry zase kromě nových dohod o dodávkách LNG zdůraznil dohodu v oblasti mírové jaderné energetiky a sdělil, že ještě nikdy nebyl tak nadšený potenciálem Polska. Zjevně to předpokládá dobré smlouvy pro americký koncern Westinghouse Electric v případě, že se Varšava rozhodne postavit jednu nebo dvě jaderné elektrárny v zemi. Na pozadí těchto zpráv se Trump vyhnul otázkám o ústupu demokracie v Polsku a řekl:

“To mě neznepokojuje. Znám prezidenta velmi dobře. Znám velmi dobře národ a vedení Polska. To mě vůbec neznepokojuje. Mimochodem, v Polsku je všechno tak dobré a oni vědí, že pokud ustoupí, nebudou prosperovat tak, jako teď. Pravděpodobně to nikdy nedělali ekonomicky lépe. Podobají se nám: USA to nikdy nedělaly z ekonomického hlediska lépe, než to děláme teď. Nechtějí ustupovat. Neodstoupí. A kromě toho nám dluží spoustu peněz, protože kupují spoustu věcí, že? Takže to je důležité. Proto musí prosperovat. Musíme se ujistit, že se jim daří dobře. Jsme velmi, velmi s Polskem spokojeni”.

Ale co Varšava na oplátku získala? Podle polského opozičního portálu NaTemat prezident Duda překvapil Poláky i Američany na společné tiskové konferenci s Trumpem, když na otázky novinářů připravil “přednášku” o historii Polska. Jeho “přednáška” se velmi líbila Polákům a “mnozí byli nadšeni tím, že prezident hovořil o komplikované historii Polska během události, která byla vysílána největšími televizními stanicemi na světě”. Ovšem hitem Dudovy návštěvy, čehož si všimli i v Polsku, i v Evropě, byly samozřejmě dohody o rozšíření americké vojenské přítomnosti v zemi na Visle, o vyslání dalších 2000 amerických vojáků, i když pozorovatelé poznamenávají, že Trump vypadal vyhýbavě z hlediska vyhlídek vytvoření stálé americké vojenské základny na polské půdě.

Zároveň jsou Francouzi nespokojeni tím, že Varšava “vydělává na Evropské unii”, vynakládá své peníze na nákup americké vojenské techniky, nikoli francouzské. Výsledky návštěvy Dudy ve Washingtonu se nelíbí Němcům. Obchodní německé noviny Handelsblatt viděly v tom, co se děje, přání Trumpa znovu rozdělit EU na “dobré a špatné partnery”. List poznamenává, že se prezident USA několikrát vrátil k rozporům, které zatěžují dialog mezi Berlínem a Washingtonem: nedostatečný příspěvek Německa do obranného rozpočtu NATO a také výstavba plynovodu Severní proud 2, který by měl být dokončen koncem tohoto roku. Trump “přislíbil možné řešení, které bude jasnou urážkou Německa, pokud bude realizováno”. Americká vláda totiž zvažuje otázku převodu části svých vojáků, umístěných na německé půdě, do Polska.

“To znamená v angličtině jednoduchou věc: pokud Berlín nezvýší svůj příspěvek, musí počítat s konkrétními důsledky”, konstatuje Handelsblatt a vidí v polsko-americké alianci “velmi jasné varování, že Washington bude i nadále vyvíjet tlak”. Otázkou je, co má Berlín, který neustále slibuje, že zvýší své vlastní vojenské výdaje, dělat dál – jít na konflikt s USA nebo ustoupit Trumpovu tlaku, vydat se cestou Varšavy a zapojit se do kampaně “Nakupuj americké”. Je to spíše globální problém než přání potrestat Polsko za jeho “rozkolnickou práci” v rámci Evropské unie. Zatím však Evropa jen reptá a Trump počítá polské zlotý ve své peněžence.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová