Jste „trollováni“

Avatar
Původní autoři

Dmitrij Orlov3.7.2019 ICH, překlad Zvědavec
V internetovém slangu slovo troll označuje osobu, která na internetu zasévá svár tím, že rozpoutává polemiku nebo naštvává lidi – [1] zveřejňuje provokativní, [2] irelevantní nebo nesouvisející příspěvky v online komunitě (např. v diskusní skupině, fóru, na diskusní stránce nebo blogu) s úmyslným záměrem vyprovokovat čtenáře…

Svět je opět na pokraji války. Znovu. Ano, je to tu znovu. Ale posléze už není na pokraji války… počkat, je zde ještě něco! Samozřejmě, vždy je ještě něco dalšího. Bitevní skupiny amerických letadlových lodí jedou plnou parou vpřed směrem k Severní Koreji… nebo ne. Lodě se pohybují bezcílně, vůbec nejsou v blízkosti Severní Koreje, ale působí velmi odstrašujícím způsobem. Poté dojde k setkání Trumpa a Kim Čong-una, vše jde skvěle, podepíší kus papíru, který nic neznamená, a rozejdou se jako přátelé. Letadlové lodě nyní působí mnohem méně hrozivě. Potom se Trump a Kim setkají znovu, aby podepsali nějaký jiný nesmyslný kus papíru, ale John Bolton si pustí hubu na špacír, a je po dohodě. Trump a Kim si však nadále vyměňují milostné dopisy, takže románek není u konce. Ať je to jak chce, válku mezi Spojenými státy a Severní Koreou není možné vyhrát, ani na ni pomýšlet: jihokorejské hlavní město je na dostřel severokorejského dělostřelectva a všechny americké vojenské základny v regionu jsou v dosahu severokorejských raket. Válka se Severní Koreou rozhodně není možná. Konečné shrnutí: nic se nestane. Kvůli čemu to tedy všechno bylo?

Nyní jde o Venezuelu. Demokraticky zvolený vůdce této země byl prohlášen za uzurpátora a jako vhodná náhrada má posloužit náhodně vybraný Guaidó. Americké vazalské státy po celém světě jsou donucovány k tomu, aby ho oficiálně uznaly jako prezidenta Venezuely, i když je to jen náhodně vybraný chlápek, který bydlí v nějakém bytě v Caracasu. Pár kamionů bylo zapáleno na mostě mezi Kolumbií a Venezuelou. Vezly humanitární zboží, jako například cívky drátu. Mluví se o vojenské intervenci, ale jsou to jen řeči. Centrální banka Británie zabavila venezuelské zlato, USA zmrazily bankovní účty venezuelské ropné společnosti v USA a přenechaly je bandě pochybných Venezuelanů, kteří je rozkrádají. Tohle dává smysl, ale co zbytek? Ten už ne! V každém případě americká vojenská invaze do Venezuely nespadá do sféry možností: Venezuela má ruské systémy protivzdušné obrany, které z ní činí bezletovou zónu pro americké letectvo; boj proti guerille ve Venezuele je také něco, čeho by americká armáda nebyla schopná. Konečné shrnutí: opět se nic nestane.

Teď pojďme na Írán. Trump odstoupil od pečlivě vyjednané mezinárodní dohody s Íránem a tvrdil, že chce vyjednat další. Všimněte si, že tohle je opravdu idiotský krok ve stylu prohlášení „Nikdy vám to nesplatím, takže mi půjčte více peněz.“ Pokud země neplní dohody, které již podepsala, proč se obtěžovat s vyjednáváním dalších dohod? (To je řečnická otázka.) Írán oznámil, že vzhledem k tomu, že USA nedodržují dohodu, Írán ji také nebude dodržovat. Několik ropných tankerů bylo vystaveno útoku a USA se z toho snažily obvinit Írán, ale nikdo Spojeným státům nevěřil. A tak bylo vystaveno útoku několik dalších ropných tankerů a USA se opět snažily obvinit Írán, ale zase tomu nikdo nevěřil. A tak USA nechaly létat dron v íránském vzdušném prostoru v zákrytu za průzkumným letadlem s mezinárodní posádkou na palubě, a doufaly, že Írán udělá chybu a sestřelí průzkumné letadlo. Avšak Írán sestřelil dron, který dopadl do mělčin v íránských teritoriálních vodách, a nikoli do mezinárodních vod v hloubce 100 stop, jak tvrdily USA, ale nikdo tomu nevěřil. Írán rychle vylovil trosky dříve přísně tajného dronu a hrdě je ukázal. Poté Američané vymysleli nový příběh o tom, že chtějí zaútočit na Írán, ale v poslední chvíli byl útok odvolán. Ceny ropy šly trochu nahoru. Americká ropná náplast se vytváří tím nejrychlejším tempem, jen se šíleně vypotřebovává červený inkoust. Potřebují vyšší ceny ropy, aby se vyhnuly obrovské vlně bankrotů. Tahle část dává smysl, ale zbytek? Nikoli! V každém případě je vojenský útok proti Íránu nemyslitelný: Írán může uzavřít Hormuzský průliv pro všechny lodě, čímž by odřízl třetinu celosvětového vývozu ropy a vyhodil do povětří globální ekonomiku, včetně USA. Konečné shrnutí: opět se nic nestane.

V jiných částech světa došlo k různým neúspěchům. Lodě aliance NATO brázdí Černé a Baltské moře, kde jsou v případě, že se dají do pohybu projevy nepřátelství vůči Rusku, dost na ráně. Takže nám to říká, že se projevy nepřátelství nedají do pohybu, protože tyhle lodě jsou drahé a nejsou peníze na to, aby lodě byly nahrazeny. Aliance NATO také pořádá cvičení v Pobaltí, což je přímo na ruských hranicích. Cvičí napadení a zabíjení civilistů v malebných středověkých vesnicích s rusky mluvícími komparsisty, kteří předstírají, že jsou venkované, a že jsou ochotni se vzdát. (Technicky by to mělo být kategorizováno jako fantasy hra, a ne jako taktické cvičení.) Na Rusy to nezapůsobilo. Nechtějí nic dělat s pobaltskými státy, které bývávaly tranzitními státy pro ruský export, ale nyní nejsou vůbec k ničemu potřeba (s výjimkou cvičení NATO). V každém případě mluvit o vedení války proti Rusku s nehybnou tváří je něco, čeho jsou schopni jen velmi hloupí lidé. Konečné shrnutí: nic se nestane.

Všimli jste si té omílané fráze? (Zajisté ano.) Děje se to, že odepsaná země, která nemůže přestat plýtvat již tak malými zdroji, které jim zbyly, na zbytečný, ale směšně nafouknutý vojensko-průmyslový komplex, se snaží vyvíjet činnosti za účelem ospravedlnit nepřetržité, opulentní výdaje na obranu. Všemožní experti a odborníci v tom s nimi spolupracují, tvrdí, že hrozba té či oné války je skutečně reálná, a proto bychom všichni měli věnovat pozornost tomu, co se děje. Ve skutečnosti ale jde o trollování.

Spojené státy nemají nic lepšího na práci, než že se velmi usilovně snaží trollovat celý svět, avšak svět to stále více a více odmítá, nebo to Spojeným státům okamžitě vrací a trolluje je také.

• Když Spojené státy vyhrožují, že odříznou přístup k finančnímu systému USA, tak celý svět pracuje na jeho obcházení.

• Když USA ukládají cla a sankce, tak svět reaguje přepracováním svých obchodních vztahů, aby vyloučil USA.

• Když USA vyhrožují zemím vojenskou intervencí, svět reaguje budováním nových aliancí a prováděním bezpečnostních opatření, která izolují USA.

Ale co je nejdůležitější, že svět prostě čeká. USA nyní mají rozpočtový schodek, který je přes bilion dolarů ročně, a nabírají dluh přibližně stejným tempem, jako tomu bylo během předchozího finančního kolapsu. Co si myslíte, že se stane, když nastane další finanční kolaps? (Podle názorů mnoha odborníků by k tomu mělo dojít buď letos, nebo příští rok.) Doufám, že si mezitím užijete dalšího trollování, neboť jsem si jistý, že USA budou více trollovat, však víte, aby si pospíšily.

You Are Being Trolled vyšel 25. června 2019 na ICH. Překlad v ceně 433 Kč Zvědavec.