Kyjevský politolog sdělil, čeho se Američané bojí na situaci s Ukrajinou

25. 7. 2019 zelv.ru
Vyhlídky na zlepšení situace na Ukrajině budou smutné, pokud hlava státu Vladimír Zelenský nenajde společný jazyk s Moskvou a Donbasem. Konstatoval to ředitel Kyjevského centra pro politická studia a konfliktologii Michail Pogrebinský. Politolog připomněl, že šestý prezident Ukrajiny se sám rozhodl zkontaktovat se s Ruskem. Podle jeho názoru to svědčí o přání zahájit dialog.


“Bude si uvědomovat nevyhnutelnost jednání s Ruskem. Je to v jeho zájmu”, uvedl expert.

Pogrebinský se domnívá, že Zelenský se bude bránit přímým osobním jednáním s republikami Donbasu, může však tyto pravomoci delegovat na předsedu vlády nebo opozici.

Politolog také řekl, že je důležité si uvědomit, že ukrajinské a americké zájmy jsou dva různé zájmy, oznámil PolitNavigátor.

Podle jeho vyjádření se Američané bojí, že Ukrajina a Ruská federace najdou kompromis, protože v tom případě Washington nebude schopen nic udělat. Pogrebinský navíc vyjádřil přesvědčení o tom, že Zelenský nechce vydělávat peníze.

“Přišel změnit zemi. Musí zastavit válku, což je možné, pokud najde společný jazyk s Donbasem a Moskvou. Pokud toto nepochopí, budou jeho vyhlídky na zlepšení situace na Ukrajině velmi smutné”, uvedl expert.

Politolog také vyjádřil názor, že Zelenský se stěží změní na kopii svého předchůdce Petra Porošenka s jeho hysterickou rusofobií. Domnívá se, že šestá hlava Ukrajiny nebude organizovat provokace.

Dříve Pogrebinský vysvětlil, proč se Zelenský musí vyznat ve straně Sluha národa, která obsadí většinu křesel v novém ukrajinském parlamentu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová