,,Příšerné.” Jan Keller oznámil, co nás teď čeká v EU. Ty lidi dobře zná

Avatar
Původní autoři

rozhovor s profesorem Janem Kellerem
8.7.2019 ParlamentníListy
„Leyenová je příšerná, není to rozhodně žádná výhra,“ komentuje obsazování postů v Bruselu sociolog, bývalý europoslanec, profesor Jan Keller, který zároveň připomíná, že příšerný byl i Frans Timmermans. „Celých pět let to vypadalo, že si s Junckerem hrají na hodného a zlého policajta. Juncker vtipkoval a Timmermans vyhrožoval. Teď se mu ty výhrůžky vrátily. Ale o nic nepřijde. Bude místopředsedou a bude nám vyhrožovat dále,“ předpokládá Keller. Věnuje se i české politické scéně, kdy hovoří o možnosti předčasných voleb. „Obávám se, že to je docela pravděpodobné a že po sečtení výsledků předčasných voleb se začne demonstrovat za další předčasné volby.“


Postupně už se rýsují osoby a obsazení v čelných orgánech Evropské unie. Nejvíc se zatím hovoří o nové předsedkyni EK Ursule von der Leyenové, kterou schválila Rada, a teď už stačí, aby kývl Evropský parlament. Má už podle vás pozici naprosto jistou?

Myslím si, že vedení lidovců, socialistů a liberálů se na Leyenové už domluvilo, takže bude mít v Evropském parlamentu dostatek hlasů. Nedovedu si představit, co by se muselo stát, aby ji nezvolili.

Při volbě Leyenové byl porušen dosavadní systém spitzenkandidátů. Byl to dobrý nápad?

Pokud by se stal šéfem Komise Frans Timmermans, byl by zase porušen princip, podle kterého má nárok na obsazení funkce předsedy Komise ta frakce, která zvítězí ve volbách do Evropského parlamentu. Socialisté to nebyli. Nejčistější řešení bylo udělat šéfa Komise z předsedy lidovecké frakce Webera. Všechna ostatní řešení už musela nějaký princip porušit.

Premiér Andrej Babiš radostně oznamoval, že díky V4 nebude předsedou Evropské komise Franz Timmermans. Jenže, je Leyenová výhra? Mimochodem, už zazněly názory, že ještě „budeme prstíčkem hrabat po Junckerovi“. Prý zlikvidovala tři ministerstva, ale na druhou stranu má sedm dětí, je zbožná a šetrná…
Leyenová je příšerná, není to rozhodně žádná výhra. Když ale on byl příšerný i ten Timmermans. Celých pět let to vypadalo, že si s Junckerem hrají na hodného a zlého policajta. Juncker vtipkoval a Timmermans vyhrožoval. Teď se mu ty výhrůžky vrátily. Ale o nic nepřijde. Bude místopředsedou a bude nám vyhrožovat dále.

Skoro to vypadá, že premiér Andrej Babiš mohl jet klidně na schůzku za prezidentem už v úterý… Zůstane v Evropské komisi všechno při starém?

To teprve uvidíme, dneska to nemůže zodpovědně předpovědět nikdo. Záleží na mnoha věcech. Například na tom, zda zase nepřijde další vlna migrace jako v roce 2015. Záleží na tom, jak radikálně bude vystupovat Itálie a zda se náhodou nesplní zbožná prosba jednoho italského faráře, aby jejího ministra vnitra někdo zabil. Záleží i na vývoji ekonomiky a možných potížích, do kterých se může dostat euro. Vzhledem k tomu, co se říká i v Německu o Ursule von der Leyenové, může být těch překvapení docela hodně. Záleží i na tom, zda si včas najde někoho, kdo bude Komisi řídit za ni, jako to udělal Juncker s německým právníkem Martinem Selmayrem.

Ani Charles Michel nebude pro střední Evropu podle portálu Politico bezproblémový. Loni totiž pohrozil zemím, které odmítají žadatele o azyl, což je postoj V4, že by mohly být vyloučeny ze schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. Co očekávat od nového šéfa Evropské rady?

Bude vyhrožovat zase. Otázka je, zda se jeho hrozeb bude někdo bát. To záleží na vnitropolitickém vývoji v jednotlivých zemích. Nikoliv v poslední řadě na vnitropolitickém vývoji u nás.

Zaznívaly kritické hlasy kvůli tomu, že díky postoji V4 k volbě předsedy Evropské komise, nezískaly země zastoupení v klíčových postech. Každopádně Česká republika má dva místopředsedy Evropského parlamentu. Jak podle vás dopadla Česká republika a V4?

Předtím byla východní Evropa zastoupena Donaldem Tuskem v čele Evropské rady a Pavlem Teličkou jako jedním ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu. Pokud si někdo myslí, že to bylo zastoupení adekvátní, nebudu mu to vyvracet.

Evropský parlament svým předsedou zvolil italského socialistického poslance Davida-Mariu Sassoliho. Co od něj očekávat?

Když dělal v uplynulém období místopředsedu, vyznačoval se smyslem pro suchý humor. Na rozdíl od Junckera, který byl jenom legrační, on dokázal být docela vtipný. Lze mu jenom přát, aby mu ten humor vydržel.

Ústavní, vládní, politická krize. Těmito slovy nešetří média v posledních týdnech v souvislosti s českou politickou scénou. Jak vše hodnotit? Klíčová lánská schůzka přinesla odložení ságy o odvolávání ministra Staňka na 12. července.

Nemám v tomto ohledu … …. …. (celý rozhovor najdete zde)