Větší hrozba pro svobodu než Sovětský svaz

Avatar
Původní autoři

Erik Best
19. 7. 2019  EB
Dnešní výtah je z čerstvé knihy „Putin’s World: Russia against the West and with the Rest“ profesorky Angely E. Stent z Georgetown University School of Foreign Service (kde mimochodem Erik Best studoval). Autorka se dost nelichotivým způsobem vyjadřuje o Václavu Klausovi i Miloši Zemanovi:


Ještě před anexí Krymu se objevovaly známky toho, že se některé vlády – především maďarská vláda pod vedením Viktora Orbána – přibližují Moskvě, zatímco v domácí politice se projevují čím dál autoritativněji. Orbán začal ke zděšení EU omezovat svobodu tisku a justice, a když ho Brusel pokáral, začal kritizovat unijní „imperialismus.“

Václav Klaus, který byl českým prezidentem v letech 2003 – 2013, nazval EU větší hrozbou pro svobodu než jakou představoval Sovětský svaz a chválil Vladimira Putina jako silného vůdce. V roce 2015 usazen vedle Putina varoval před nebezpečími „politické korektnosti“ a „multikulturalismu,“ které erodují svobodu Západu. Znělo to jako ozvěna slov ruského prezidenta.

Miloš Zeman, který Klause ve funkci české hlavy státu vystřídal, se jako jediný západní představitel v roce 2015 zúčastnil oslav 70 let od konce 2. světové války na Rudém náměstí. Po otrávení Skripalových na britském území v roce 2018 byl zase Zeman jediným vrcholným představitelem unijní země, který odpovědnost Ruska zpochybňoval.
Vyskočilo z toho na nás konstatování, že Klaus „nazval EU větší hrozbou pro svobodu než jakou představoval Sovětský svaz.“ V citovaném valdajském projevu (text zde a video zde) jsme to nenašli, a ani Institut Václava Klause si takového výroku není vědom.

Že Klaus občas přirovnává rozhodovací procesy EU k Sovětskému systému, to ano. Že by ale představovala větší hrozbu pro svobodu?