ES: O tom se Orwellovi ani nesnilo – totální dohled nad společností!

-kou-

31. 8. 2019  Standard.co.uk a PrvníZprávy
Británii hrozí, že se stane společností pod totálním dohledem, ve srovnání s níž bledne i dystopie „1984“ George Orwella, píše The Evening Standard, citující vládního úředníka Tony Portera.

Podle něj nekontrolované použití nových kamer, které mohou zaznamenat řeč kolemjdoucího podle pohybu rtů a identifikovat člověka při jeho procházce, povede k další likvidaci nedotknutelnosti osobního života.

Spojenému království hrozí, že se stane společností pod totální kontrolou, což bude ještě horší než totalitarismus Velkého bratra znázorněný v románu George Orwella „1984“. S tímto varováním v rozhovoru s The Evening Standard přišel britský komisař pro používání kamer CCTV Tony Porter.

Mluvíme o nových kamerách, které jsou schopny určit ze rtů, o čem mluví kolemjdoucí na ulici, a identifikovat člověka podle chůze. Použití těchto nových technologií dále zlikviduje osobní soukromí, uvedl činitel.

Porter připouští, že takové kamery mohou být důležitým nástrojem pro vymáhání práva. Současně trvá na tom, že „je důležité chránit svobodnou a otevřenou společnost a v současné době riskujeme její ztrátu technologickým vlivem“.

„Schopnost používat technologii synchronizace rtů k určení toho, co lidé říkají, bude mít velmi závažný potlačující účinek. Samotná povaha naší společnosti se změní. Lidé nebudou cítit, že mohou svobodně mluvit na ulici. Znamená to vznik společnosti se všudypřítomným dohledem, v níž lidé ztratí právo na soukromí,“ domnívá se komisař.

Britská MI5 obviněna z „mimořádné a trvalé nezákonnosti“!

Velký bratr USA: NSA loni odposlouchávala 534 milionů hovorů!

„Pokud si nepřiznáme, že se všechno změnilo, dostaneme tento typ společnosti. Stále častěji vidíme, jak si fotbalový trenér zavírá ústa rukou, aby skryl informace. Přeneste tuto situaci na miliony lidí a přemýšlejte o tom, jak se budou chovat, pokud vědí, že během jejich pohybu lze pohyb jejich rtů fixovat a přeměnit v konverzaci,“ řekl Porter.

„Od vydání publikace George Orwella „1984“ uplynulo 70 let. A je vhodné říci, že tato varování musíme poslouchat a vyhlásit, že nechceme takovou společnost a je třeba mluvit o tom, co je třeba s tím udělat,“ dodal úředník.

Podle něj je hlavním problémem to, že „otevřené“ systémy, včetně venkovních kamerových kamer nebo přenosných zařízení, pravděpodobně postupně získají stejný potenciál jako skrytá sledovací zařízení používaná policejními a zpravodajskými agenturami. A i když jsou tyto přístroje „přísně regulovány“, používání kamer na veřejných místech podléhá méně závažné kontrole, a to by se mělo změnit.

Porter zdůraznil, že nová technologie sledování může přinést důležité výhody, včetně možnosti předvídat rvačky nebo detekovat výbušniny. Rovněž vyjádřil naději, že ministři sdílejí jeho názor na nutnost změny právních předpisů.

Publikace připomněla, že londýnská policie již byla obhájci lidských práv kritizována za používání technologie rozpoznávání obličejů. Zástupci Scotland Yardu však tvrdí, že tento nástroj „může být neocenitelný pro každodenní práci“ orgánů činných v trestním řízení.