Exšéf CIA Steven Meyer: Srbsko musí dostat sever Kosova!

Avatar
Původní autoři
Steven Meyer, bývalý šéf CIA

-rp-
17. 8. 2019 Informer a  PrvníZprávy
Bývalý šéf CIA Steven Meyer předložil návrh jak vyřešit krizi na Balkáně. Srbsko musí získat sever Kosova!
„Problém Kosova nelze vyřešit tím, že Srbsko připravíme o všechno. Sever by měl patřit Srbsku a srbské svatyně na jihu Kosova by měly mít zvláštní status pod kontrolou OSN,“ tvrdí Mayer.

Steven Meyer, bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby USA (CIA) varuje, že Kosovo je „zmrazený konflikt, který ale může snadno explodovat“, a nevidí z něj jinou cestu než udělat ústupky na obou stranách. Pokud je podle něj vzneseno téma severu Kosova, musí být také vzneseno téma právo na sebeurčení Srbů v Republice Srbské.

Meyer zdůrazňuje, že dialog mezi Bělehradem a Prištinou musí pokračovat za různých politických okolností.

„Bělehrad a Priština musí mluvit bez prostředníků. Bruselská dohoda je mrtvá a pokud chce Bělehrad a Priština pokročit v jednání, tak musí zařídit, aby velmoci nezasahovaly. To platí o USA, EU a Rusku.

Kosovo je již „zmrazeným konfliktem“ a za současného stavu to tak zůstane. Nevidím způsob, jak se z toho dostat. Obě strany budou muset učinit ústupky. Myslím, že podle konečné dohody musí oblast severně od Ibaru patřit Srbsku. A myslím si, že bude velmi obtížné, ne-li nemožné, pro Srbsko získat zpět zbytek Kosova. Posvátná a historická místa srbské komunity jižně od Ibaru musí být pod zvláštní mezinárodní kontrolou, pravděpodobně OSN. OSN by však měla také zařídit přmístění Srbů žijících v té části Kosova, kteří nechtějí žít pod kosovskou vládou,“ řekl Mayer v rozhovoru s ministrem zahraničí Ninem Dačičem.

Srbský prezident: Budu bojovat proti nezávislosti Kosova
Ministr zahraničních věcí Ivica Dačič říká, že Priština nereaguje na postoj Donalda Trumpa k vyřešení kosovské otázky.

„V politice vůči Srbsku americká administrativa nezměnila svůj postoj po dobu 20 let, až do příchodu Trump, což je pro nás šance. Priština je překvapena postojem současné americké vlády. Staré vládní struktury v USA nechtějí změnit princip kolem Kosova, protože by to byla rána pro jejich politiku,“ říká Dačič.

Americký odborník dodává, že pokud se objeví otázka oblasti severně od Ibar, musí být nastolena další témata.

„Preševské údolí“ musí být také tématem a v nějaké další budoucnosti Republika Srpská. Jde o to, že současné silnice nikam nevedou. Pamatujte na zásah USA, pokaždé, když sem USA přišly, to byl chaos. Američtí politici opravdu nechápou hloubku a měřítko současné etnické dynamiky,“ upozorňuje Meyer.

Generál Vladimir Lazarevič říká, že toto je konečně prohlášení Západu, které zmiňuje zájmy i práva srbského lidu.

„Naštěstí i nejodpovědnější mezinárodní aktéři začínají přemýšlet o vyřešení „srbské národní záležitosti“. A musí jim být objasněno, že bez vyřešení tohoto problému v této části Evropy není mír. Bělehrad a Priština není to samozřejmě špatný nápad řešit problémy bez mentora,“ uzavírá Lazarevič.