Žiju si nad poměry

Avatar
Původní autoři

Xaver
16.8.2019 KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com
To říkám já, starodůchodce…Avšak spříznění osudem žijící „pod poměry“ neposílejte mě hned pohoršeně ke všem čertům. Ono to je myšleno v zásadě jinak, i když trochu přece jen doslova…

Pan herec Milan Lasica našel na stáří alespoň jednu výhodu, kterou formuloval takto: už nemožem zomreť predčasne! Rád přiznávám, že – jsa relativně v dobrém zdravotním stavu – se to podařilo i mně, a tudíž jsem v souladu s titulkem.
Francouzi říkají, že bída spojená se stářím rovná se očistci na zemi…I tady jsem vyhověl: žádnou bídu netřu, všechny poplatky stíhám, v nákupu potravin se neomezuji a například (velmi) vkusné a levné oblečení nakupuji při výprodejích v obchodě Marks and Spencer (pane vlk, ponechte, prosím, výjimečně jeho reklamu, třeba nám rozšíří okruh čtenářů o obchodníky či nedej bože nám nabídne saka na míru ).

Suma sumarum jsem tedy s titulkem konformní, avšak to samo o sobě by k úplnému vyjádření jeho obsahu nestačilo. Mířím ještě k jednomu velmi důležitému atributu, k němuž mne přivedly poslední vražedné události v USA, které otřásly světem. I když jsou jich tam už stovky a podobají se jako vejce vejci.

Můj šéf kdysi s nadsázkou říkával, že lidstvo z blahobytu blbne, aniž sám tušil, jak drastických podob to „blbnutí“ v takové vzorové zemi blahobytu jako USA může nabývat. Kdy už bezpočet (viz statistiky v příslušném článku vlka) zhrzených a zdrogovaných kreténů, které nebaví svět, vezme snadno dostupnou flintu a pálí do všeho živého; nebo takových, kteří už nesnášejí „ty barevné“, kam zahrnují ovšem všechny jen trochu jiné, než jsou sami…

Znáte to, není třeba věc dále rozvíjet. Odpověď na otázku, co s tím, už delší dobu hledá celá řada profesí od politiků až po komentátory těch nejmenších novin. Pokusím se trochu nastínit, na co „přišli“, ale co si myslím i já.

Za klíčový problém je už obecně považováno ovzduší ba až kult násilí v Americe, které vidíme a slyšíme v politických projevech, zprávách v médiích, v masívním vyzbrojování policie, v systematickém ostrakizování některých skupin obyvatelstva či někdy i v přehnané reakci na proběhlé střílení a vraždění.

Mluví se také o mimořádné psychické zátěži obyvatel Ameriky, projevující se mimo jiné také v nadužívání drog. Ano, Amerika je „předrogovaná“, což je v souvislosti se snadným přístupem ke zbraním příšerná kombinace. Léčba u psychoterapeutů je nesmírně drahá a navíc je jich málo. Zatímco před nedávnem byla návštěva u nich tak trochu „in“, dnes je to pro statisíce nutností.

Ti zasvěcenější navrhují jako minimum dvojí řešení: zvýšit pozornost k psychickým problémům velké části obyvatel a konečně přijmout přísnější zákony o vlastnění a nošení zbraní. Obojí je pochopitelně správné, ale to zmíněné klima násilí, dlouhodobě zakořeněné ve společnosti, hned tak nevymizí. A stěží tomu napomůže také navrhované urychlené (D. Trump) popravování těch úchylných střílejících pachatelů.

Jeden komentátor v této souvislosti dokonce prohlásil, že ten, kdo tak uvažuje, očividně nic nepochopil. A přidal také marný boj s nabubřelou zbrojařskou lobby, která se obřího byznysu „se smrtí“ jen tak nevzdá a která navíc nachází zastání tu u jedné, tu u druhé vládní strany. Protože jsme v Americe, kde na piedestalu i těch nejrozumnějších, nejpotřebnějších, nejhumánnějších atd. snah stojí psáno: it´s all about money!
A jsem blízko závěru, vážení čtenáři, který už asi tušíte. Bohudík tu nemáme v těch rozměrech nic z toho, co jsem v krátkosti nastínil. Ještě nemusím chodit v nákupních centrech nebo na Václaváku s přikrčenou hlavou, ještě si dovolím i na naší chalupě na samotě spát při otevřeném okně, ještě se bezpečně „došourám“ k bytu od městského autobusu atd. A tudíž i to zahrnuji do mého – pro některé z vás možná nemístného – výroku: ŽIJU SI NAD POMĚRY!

A neútočte hned na mě nebo na vlka, který to „pustil“, s otázkou jak dlouho ještě? Na tu vám neodpovím, ale jen dodám: je jen v našich rukách, nás voličů a v rukách, těch, které volíme, aby to trvalo stále nebo co nejdéle…