17. listopad? Milion chvilek vytáhne i tohle… Lucie Groene Odkolek vidí, kdo bude terčem tentokrát

Avatar
Původní autoři
Lucie Frederika Groene Odkolek

rozhovor s Lucií Groene Odkolek
29.9.2019  ParlamentníListy

„Pro mnoho lidí je to především smutná připomínka zklamaných nadějí, které do změn po roce 1989 vkládali,“ říká novinářka Lucie Groene Odkolek k tomu, jak dnes veřejnost vnímá svátek 17. listopadu. Pro některé skupiny to podle ní bude další pokus o vyvolání negativních emocí vůči politickým protivníkům. Díky takovým lidem pak mnoho voličů podle Groene Odkolek považuje Zemana za tzv. „menší zlo“. „Asi nejsem sama, kdo nestojí o přihlouplé pseudovýchovné pořady pro dospělé a indoktrinaci probruselskou agendou v dětských pořadech,“ říká novinářka k současné České televizi. Právě boj o její nezávislost bude podle Groene Odkolek jedním z nových témat hnutí Milion chvilek pro demokracii. Důvod je prostý…

Prezident Miloš Zeman nebude ani letos veřejně slavit 17. listopad. Zapálí svíčku doma a bude vzpomínat. V médích připomenul, že věnce a kytice od něj a premiéra skončily loni v koši a také zopakoval, že na Národní třídě nešlo o „krvavou řež“ nebo „nestandardní masakr.“ Je v pořádku, že Zeman veřejně nevystoupí, ani když si připomínáme 30. výročí od Sametu?

Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech. Nedat jim příležitost zastínit tento svátek vlastní exhibicí mi připadá rozumné. Všichni víme, že se na Národní třídě nejednalo o masakr. Význam této událost nespočívá v počtu obětí, ke kterým naštěstí nedošlo. Na druhou stranu je dobré se zamyslet a srovnat, kam se Evropa od té doby dostala. Potlačení nepokojů v Katalánsku nebo brutalita francouzské policie proti protestujícím Žlutým vestám je určitě posun k horšímu.

Jak asi veřejnost vnímá svátek 17. listopadu? Prožívají ho intenzivně i voliči Babiše a Zemana, nebo se z něj stal svátek spíš tzv. liberálně demokratických stran? Co se z tohoto svátku postupně stalo?

Pro mnoho lidí je to především smutná připomínka zklamaných nadějí, které do změn po roce 1989 vkládali. Pro tzv. liberály to bude jen další pokus o vyvolání ještě více negativních emocí mezi lidmi proti jejich ideologickým protivníkům. To jsou prakticky všichni, kteří nesouhlasí s další globalizací politické moci.

Liberálové a extrémní levicová hnutí se u nás dlouhodobě snaží navodit atmosféru, která by eventuálně vedla k další „revoluci“. Ty důvody, „proč“ protestují, oni průběžně mění, ale cíl je stále stejný. Nepokoje. Potřebují, aby je lidé zbavili Babiše, Zemana a všech, kteří mají jiný názor než oni. Chtějí vládnout oni a jejich nadřízení z Bruselu, ale ve volbách se jim zvítězit nepodařilo. Nechápou, že odpor k další centralizaci politické moci mimo Českou republiku je právě to, co mnoho lidí motivovalo ke zvolení Miloše Zemana prezidentem. Pro jeho okázalé ignorování Bruselu mu odpustí i jeho negativní stránky a zbytečné provokace novinářů. Považují to za menší zlo.

Podle mě bychom se po 30 letech měli posunout dál a začít diskutovat o tom, co po 17. listopadu následovalo. Například fatální likvidace mnoha strategicky důležitých firem s ohromným majetkem, o který byl náš stát připraven. Privatizace vody. Likvidace zemědělství a zemědělské půdy ve prospěch zahraničních montoven a s tím související nekontrolovaný dovoz zahraničních pracovních sil. Naše soběstačnost je narušená. Nedávno mě překvapilo, že např. státní podnik Pražské pekárny a mlýny měl ještě v 90. letech majetek přes půl miliardy korun. Dnes už jen nedůstojně čeká na svojí konečnou likvidaci.

Milion chvilek slibuje obří demonstrace, ale trestní stíhání Andreje Babiše nyní nejspíše padlo. Bude to tedy méně masivní, nebo už jsou lidé na Zemana a Babiše tak naštvaní, že přijdou tak jako tak? Hrozí podle vás třeba, že se objeví i zcela nový skandál?

Demonstrace a vyvolávání nepokojů jsou hlavní činností tohoto projektu, takže demonstrovat se samozřejmě bude. Téma a hesla nejsou důležitá, cíle známe. Nebude to určitě nic, za co bychom demonstrovat měli: zachování svobody projevu, bezpečnost našich občanů v souvislosti s podporou ilegální migrace vládami našich bezprostředních sousedů nebo zveřejnění toho, jak skutečně zachází s penězi daňových poplatníků veřejnoprávní média.

Předpokládám, že se do té jejich agendy naopak vmísí téma „boj o nezávislost těchto tzv. veřejnoprávních médií“, protože hrozí, že nedojde ke schválení zprávy o hospodaření. Strach z předkládání účtů podle mě motivuje vedení veřejnoprávních médií, aby akce proti politikům podporovalo. Mohlo by se stát, že tenhle kolos přijde o svoje zajištěné královské příjmy z vynucených poplatků, nebo že by se dokonce někdo mohl pokusit požadovat personální a obsahové změny k lepšímu. Proto už si připravují různé aktivity, za jejich „záchranu“. Jakoukoliv kritiku budou prezentovat jako pokus politiků ohrozit jejich „nezávislost“.

České televizi by slušela větší pokora k těm, kteří si jí musí platit. Asi nejsem sama, kdo nestojí o přihlouplé pseudovýchovné pořady pro dospělé a indoktrinaci probruselskou agendou v dětských pořadech. O způsobu, jakým prezentují jednotlivé politické kauzy, volby a události v naší společnosti, by se dalo dlouze diskutovat. Jestli je Česká televize na něčem opravdu nezávislá, tak je to realita mimo Kavčí hory. Chápu, že nechtějí nikomu předkládat účty, ale většina lidí je prostě nechce platit, a za to si můžou sami.

Poslankyně Miroslava Němcová v reakci na slova hlavy státu o abolici vyzvala k tomu, aby byl Zeman sesazen. Miloš Zeman podle ní sráží právní stát na kolena a měl by být zbaven prezidentského úřadu. Jaký je váš názor?

Až nás konec volebního období zbaví paní Němcové, vůbec nic ….  celý rozhovor najdete zde