Greta kromě Nobelovky také adeptkou na Oscara! Liberální demokraté tleskají totalitní propagandě elitami zneužité záškolačky

Greta Thunberg spílá politikům na plénu OSN

Tomáš Vyoral

25.9.2019  iPrima
Překvapuje mě, jak často samozvaní „liberální demokraté“, jindy s plnými ústy a pery boje proti ruskému „totalitarismu“, proti čínskému porušování lidských práv a dětské práci najednou mlčí. Přitom i absolvent zvláštní školy po lobotomii a s dvojkou v krvi musí po posledním vystoupení nejprotežovanější záškolačky světa tušit, že něco nehraje. Greta Thunberg coby PR loutka zneužitá svým okolím a elitami k prosazování novodobé totality „globálního oteplování“ vysekla výstup jak z Hamleta a obvinila přítomné za jejich potlesku (!) za svůj podělaný život. To přece dělají jen xenofobové a náckové, ne? Absurdní hry Václava Havla jsou proti tomu lehkým odvarem.


Plénum OSN, zasedání Evropského parlamentu, Světové ekonomické fórum v Davosu, Kongres USA, britský parlament. Nejenom zde dostala šestnáctiletá postižená záškolačka prostor pro to, aby šířila své zvěsti a spílala zúčastněným – snad bez výjimky za jejich potlesku. A prakticky žádný z novodobých soudruhů se neodváží netleskat nebo jakkoliv zpochybňovat proklamace postižené dívky bez základního vzdělání.

Opravdu si někdo myslí, že by to bylo možné, kdyby zvěstovala něco, co není politickým elitám a vysokým zákulisním hráčům po chuti? Opravdu si někdo myslí, že všechna ocenění včetně téměř jisté Nobelovy ceny míru (již dříve degradované laureáty jako Jásir Arafat nebo Barack Hussein Obama), podpora ze stran vrcholných politických představitelů, médií či jezuitského papeže Františka – je zkrátka jen tak?

VIDEO: Mladá aktivistka sepsula světové státníky


Divadlem živi nejen herci. Greta a nominace na Oscara?

„Můj vzkaz je, že vás budeme sledovat. Tohle je celé špatně. Neměla bych tu vůbec být. Měla bych být zpátky ve škole na druhé straně oceánu. A přitom jste si vy všichni přišli k nám, mladým lidem, pro naději. Jak se opovažujete? Svými prázdnými slovy jste mi ukradli sny a celé dětství,“ začala Greta zhurta, přičemž neustále stupňovala svou rozohněnost a naléhavost až na hranici pláče, kam to zřejmě mělo dojít. Richard Gere z ní sice ještě není, ale na Oscara by to vzhledem k žádoucímu tématu stačit mohlo.

„Říkáte, že nás slyšíte a že chápete tu naléhavost, ale bez ohledu na to, jak smutná a naštvaná jsem, nechci tomu věřit. Protože pokud jste tu situaci opravdu pochopili a stále setrvávali v nečinnosti, pak jste zlí a tomu já odmítám věřit. Jestliže nás necháte na holičkách, říkám, že vám to nikdy neodpustíme. Nedovolíme, aby vám to prošlo. Právě teď a tady děláme čáru. Svět se probouzí a přichází změna, ať se vám to líbí nebo ne.“

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Ve jménu CO2 i globálního oteplování i Grety svaté. Amen

Bude po roli proroka a zvěstovatele následovat role mučednická?

Řekl bych, že za její „ukradené sny a celé dětství“, které mimochodem trvá snad rok, nepletu-li se (myslím dobu, kdy začala se záškoláctvím) a za její podělaný život nemohou ostatní – jak s oblibou říká jedna strana populačního spektra, která je sic méně početná, ale o to hlasitější a v médiích viditelnější. A pokud, tak by měla primárně vinit své rodiče a posléze „dirigenty“, kteří tvoří její dokonalý orchestr.

Z posledního výstupu Grety doslova mrazí v zádech. Na jednu stranu výstup jak vystřižený z učebnic pojednávajících o nacismu, komunismu, propagandě, indoktrinaci dětí a citovém vydírání. Na straně druhé smutná postava šestnáctileté dívky postavená na piedestal coby nový mesiáš a prorok nového náboženství či nové totality. Doufám, že se mýlím, ale vzhledem k tomu, co na této dívce již bylo napácháno a pro co všechno již byla zneužita, se obávám, že dojde i na roli mučedníka.

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Vyhraje Nobelovku za mír šestnáctiletá ekologická aktivistka (a autistická záškolačka)? Zcela nepochybně

Co kdyby Gréta brojila proti bezprostřední smrtelné hrozbě migrace?

A ještě jedno zamyšlení. Představte si, že by šestnáctiletá Greta ve Švédsku začala stávkovat proti neudržitelné migrační politice, která je ve středně dobém horizontu daleko smrtelnějším nebezpečím pro celou Evropu. Představte si, že poukazovala na nutnost hlídání (zatím) vnějších hranic EU, na nutnost deportací všech ilegálních migrantů, na nutnost odstřihnutí všech pašeráckých lodí neziskových organizací a ustřihnutí státních penězovodů všem politickým neziskovkám typu Lékaři bez hranic, Sorosova Open Society Fund nebo Člověk v tísni?

Myslíte, že by se jí dostalo sebemenší pozornosti? Nebo by v lepším případě nebyli ona ani její rodiče bráni v potaz, v horším dehonestováni médii a politiky a popotahování za zneužívání vlastního dítěte?