Mainstream šíří fake-news aneb o českých „chuligánech“, kteří prý chtěli provokovat na kosovském fotbalovém stadionu.

-VD-
11.9.2019 ParalanetníListyEvropská fronta pro srbské Kosovo
Mnozí z čtenářů Nové republiky jistě zaznamenali všude opakovanou zprávu o zadržení osmi českých fotbalových fanoušků na Kosovu, o tom, že byli ozbrojeni noži a pyrotechnikou a že chtěli pouštět nad fotbalovým stadionem dron s provokačním transparentem. Opakovala to všechna česká média, anglický Guardian či Kurýr. Mluvčí České fotbalové asociace incident odsoudil a ještě připojil detailní informace o „zadržených fanoušcích“ …
Ale všechno bylo úplně jinak. Média hlavního proudu vyrobila fake-news. Tak co se vlastně na Kosovu odehrálo?

I letos jako každý rok na podzim osm dobrovolníků Evropská fronta solidarity pro Kosovo (EFSK) vyrazilo s humanitární pomocí do Kosova. I mnozí čtenáři Nové republiky přispěli pěkným obnosem na tuto akci, takže to byli trochu i naši lidé.

Rozdávání pomůcek na začátku školního roku v Horním Orachovci (Kosovo a Metochija)

„Naše mise trvala týden a program byl naplánovaný na každý den. Podpořili jsme postupně 5 škol s celkovým počtem 220 dětí, dvěma chudým rodinám jsme zajistili 10 kubíků dřeva na zimu, dalším dvěma rodinám s dětmi předali oblečení, školní pomůcky a hračky. Neopomněli jsme navštívit i pár památek,“ píší čeští humanitárci z EFSK ve svém prohlášení.

Program ukončili v pátek 6. září ve škole ve Štrpcích a vraceli se do Veliké Choči, kde byli u místních obyvatel ubytováni. K tvrzení, že byli zadrženi „poblíž Prištiny“ a mířili na fotbalové utkání, dodejme, že Štrpce se nacházejí na jihu Kosova, tedy z pohledu ČR daleko za Prištinou. Město se nachází velmi blízko hranic s Albánií a vzdálenost od metropole je podle Google Maps odhadnuta na 72 kilometrů.

Toto jsou ti strašní čeští provokatéři na srbské svatbě v jednom ze srbských ghet na Kosovu

„Krátce po opuštění Štrpců nás zastavila policejní hlídka, která nás prohledala a doprovodila nás k podání vysvětlení na policejní stanici v Uroševaci. Po vysvětlení naší činnosti došlo k objasnění situace. Po celou dobu k nám byli policisté velmi milí a slušní a nijak nás neomezovali na svobodě. Došlo k zabavení osobních věcí včetně pasů a mobilních telefonů, v pozdních nočních hodinách jsme opustili policejní stanici,“ popisují celý incident s kosovskou policií.

Druhý den se na stanici vrátili a bez protestů zaplatili pokutu 100 eur na osobu za nenahlášení pobytu, který nestihli nahlásit z důvodu nabitého programu. Policisté jim vrátili věci a doklady, a dokonce jim poděkovali za pomoc, kterou pro Kosovo organizují.

A pak se nestačili divit, že se z nich v evropských médiích stali fotbaloví chuligáni, kteří chtějí na prištinském stadionu páchat provokace.

Skromný dar – dříví na zimu. I to chudé srbské rodině ve Štrpcích pomůže. Díky Češi

Skupina Evropská fronta solidarity pro Kosovo rozhodně popřela, že by kdokoliv z účastníků mise chtěl zhlédnout fotbalové utkání v Prištině, natož aby si zakoupil lístek či učinil cokoliv jiného, co by vzbuzovalo dojem, že se jedná o fotbalového fanouška. V sobotu (doba, na kterou prý byla “provokace na stadionu” plánována – poz.red. NR) měla skupina na programu zakoupení sporáku pro komunitní centrum v Orachovaci a následně využít pozvání na místní svatbu.
Dron, který měl v líčení novinářů létat nad stadionem s provokativním transparentem, ve skutečnosti nebyl schopen nést žádný předmět. Skupina jej využívala k natáčení krajiny pro reportáž, kterou z humanitární mise natáčela.

Na fotografii jsou zachyceny obdarované děti z jedné ze srbských enkláv
na okupovaném území jižní srbské provincie Kosovo a Metochija
(foto EFSK na jejich facebooku)

Fake-news na krátkých nožičkách doběhla, pravda ho dostihla. Nás na Nové republice by velmi zajímalo, odkud česká média opisovala a proč si neověřila zprávu přímo u účastníků.
Mimochodem, nezaslouží si české humanitární organizace podporující utiskované Srby na Kosovu větší podporu našeho státu, na rozdíl od různých obskurních Evropských hovnot či Člobrdů v plísni?!

Evropská fronta solidarity pro Kosovo děkuje přispěvatelům a donátorům z řad čtenářů Nové republiky.

Podrobnější informaci o incidentu najde na Parlamentní listech ZDE.