Pachuť

Jiří Jírovec
14. 9. 2019
Slovo pachuť se stalo eufemismem pro nesouhlas s rozhodnutím státního zástupce Erazíma, který potvrdil rozhodnutí zástupce Šarocha o zrušení stíhání ve věci Čapího hnízda. Erazím přehrál míč, respektive horký brambor na Lenku Bradáčovou a možná až na Pavla Zemana. Státní zastupitelství mimo jiné uvedlo, že Farma Čapí hnízdo v době získání diskutované padesátimilionové dotace splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Byla správně posouzena jako nezávislý podnik. Pachuť v pravém slova smyslu vzbuzuje chování politiků, kteří pomocí tohoto slova zpochybňují nezávislost zastupitelství.


Fiala (ODS) řekl: “Rozhodnutí žalobců respektuji, celá kauza za sebou ale zanechá pachuť.”

Ale proč? Měl předseda ODS na mysli horlivost anonymního udání? Nebo snad podezření, že česká policie pod vedením ministra Chovance přepískla snahu odstranit Babiše? Nebo z miskalkulace ODS, která odmítla jít do vlády se sprostým podezřelým a uvolnila cestu pro spolupráci ČSSD a KSČM k ANO 2011?.

Rozhodnutí silně zasáhlo i Top 09. Její předseda Pospíšil pokrytecky oživil pohádku o cti a odstoupení a návratu do politiky po soudní očistě.

Piráti se vrhli na kořist s úsilím jejich pověsti vlastním. Dokazuje to reakce Bartoše a Michálka ve zvláštním vysílání ČT24.

Erazímovo tvrzení považují za neudržitelné: “S názorem se neztotožňujeme, vycházíme ze závěru Evropského úřadu pro vyšetřování podvodů OLAF” říká Bartoš.

OLAF ovšem řekl jen to, že Čapí hnízdo mohlo (ale nemuselo) být podvodem a že je na české straně, aby to vyšetřila. Opozice slovo podvod z dané věty účelově převedla do výroku “OLAF tvrdí, že ČH byl podvod”.

Česká strana Piráty zklamala, protože jednala tak, jak požadoval OLAF, tedy vyšetřila a usoudila, že o podvod nešlo.

Podle Michálka mají Piráti na věc jiný právní názor než dozorující státní zástupce Šaroch. Veřejnosti by měly podle Pirátů být předloženy konkrétní odpovědi na základní otázky včetně posouzení provázanosti firem.

Veřejnost nepotřebuje žádná dodatečná vysvětlení, protože s nimi stejně nemůže nic dělat.

Piráti produkují pachuť nejvyšší možné kvality zpochybňováním rozhodnutí státních zástupců.

Napadání nezávislého rozhodnutí státního zatupitelství lze považovat za politický nátlak.

KSČM a SPD zůstaly neutrální, kdežto vyjádření ČSSD bylo umírněné. Tato strana nepochybně vítá, že kauza ČH nedojde k soudu. Diskuze v ČT se totiž, byť nepříliš odvážně, dotkla i vzniku kauzy ČH. Objevil se i náznak, že kdyby byli Sobotka s Chovancem stále u moci, výsledek by možná byl jiný.