Polsko neurazilo jen Rusko


Xenie Golub-Sekulovičová
4. 9. 2019 politnavigator
Odmítnutí polských úřadů pozvat Rusko a Srbsko na obřad u příležitosti výročí druhé světové války je urážkou památky 20 milionů sovětských lidí a také milionu Srbů, kteří zahynuli během nejkrvavějšího konfliktu minulého století. Uvedl to ministr obrany Srbska Alexandr Vulin během komunikace se zástupci tisku, informoval zpravodaj PolitNavigatora.


“Je to politika v její nejhorší podobě, když můžete změnit historii, protože máte s někým špatné vztahy”. Je zcela nepochopitelné, že země, která ve druhé světové válce výrazně utrpěla, jako je Polsko, může tak pohrdat oběťmi všech ostatních zemí”, řekl Vulin novinářům.

“Pokud začátek druhé světové války nebude vzpomenut se Srbskem a Ruskem, pak budou muset toto datum vzpomenout s těmi, kteří přivedli k druhé světové válce. Pokud si myslí, že místo Polska je mezi těmi, kteří způsobili tuto hroznou válku, kteří se dopustili těch nejbrutálnějších zločinů v historii lidstva, můžeme jen říci: “Vybrali si svou stranu”, dodal srbský ministr.

“Pokud se ty velké (země, pozn. red.) mohou od nás něčemu naučit, ať se podívají, na které straně je Srbsko, protože na této straně světa je svoboda, dobro a vítězství”, uzavřel Vulin.

Je zajímavé, že místo vítězných zemí pozval polský prezident Andrzej Duda na oslavy prezidentku Chorvatska, zuřivou nacionalistku Kolindu Grabarovou Kitarovičovou.

Připomeňme, že tato země se aktivně účastnila bojových akcí na straně nacistů, a to i na východní frontě – obyvatelé řady ruských regionů si doposud pamatují zvěrstva chorvatských ustašovců.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová