Saúdská Arábie se nedokáže bránit vzdušným úderům Húsiů. Napětí zřejmě bude eskalovat

ea24
16. 9. 2019  Eurasia24
Nejnovější útoky jemenských povstalců na saúdskoarabskou ropnou infrastrukturu ukazují, že Rijád je proti nim prakticky bezbranný. Húsiové nyní zasáhli a citelně poškodili dvě klíčová ropná zařízení v Abkajku a Churajsu na východě země.

Ještě před pár dny jeden z členů saúdské královské rodiny vyhrožoval zničením Íránu „během osmi hodin“. Dnes musí Rijád řešit, co s ohromnými škodami na zařízeních, která jsou zásadní pro přežití monarchie v její dosavadní podobě.

Úder, který vyvolal požár kolosálních rozměrů, vážně narušil produkci a export ropy, jenž podle některých zdrojů klesl až na polovinu obvyklého denního stavu.

Jednalo se už o několikátý úder jemenských povstalců na zařízení v hloubi saúdskoarabského území. Požadavek povstalců vůči Rijádu je přitom neustále stejný: zastavte agresi v Jemenu. Přitom každý další útok způsobuje stále vážnější škody na ropné infrastruktuře.

Výhrůžná slova saúdskoarabského prince tak znějí mírně řešeno nepatřičně. Ozbrojené síly království nejenže nedokázaly ani po čtyřech letech porazit nesrovnatelně hůře vyzbrojené jemenské povstalce, ale nejsou schopny ani bránit před jejich útoky vlastní teritorium.

Nelze přitom předpokládat, že by největší ropné pole na světě – obzvlášť po předchozích útocích – zůstalo nechráněné. Saúdská Arábie disponuje protiraketovými systémy Patriot, navíc vzdušné útoky Húsiů nejsou nijak mohutné, jedná se vždy o několik jednotek (v posledním případě zřejmě deset) útočících prostředků.

Ačkoliv Húsiové tvrdí, že k útoku využili sebevražedné drony, stále víc okolností naznačuje, ba i potvrzuje, že hlavní slovo mají při úderech střely s plochou dráhou letu. Během posledního útoku totiž jedna z nich nedoletěla k cíli a spadla do pouště.

Z trosek je patrné, že se jedná o nedávno představenou střelu Quds-1, která s největší pravděpodobností vychází z obdobných íránských střel. Jejich předlohou zase byly sovětské Ch-55, získané zřejmě z Ukrajiny.

Jestliže se útoky těmito zbraněmi ukazují jako účinné, nelze brát na lehkou váhu varování Húsiú, že další operace budou pro Saúdskou Arábii ještě více bolestivé.

Každý takový útok však bude současně znamenat nebezpečí prudké eskalace napětí v regionu. Americký ministr zahraničí Pompeo už z útoku obvinil Írán a senátor Lindsey Graham dokonce vyzval k úderu na íránská ropná zařízení.