Situace kolem sochy maršála Koněva se opět začíná hrotit. Ruský ministr kultury označil starostu Prahy 6 Koláře (TOP 09) za nacistu. Inu…

Avatar
Původní autoři

Ondřej Höppner
7. 9. 2019    hoppner
Ruský ministr kultury Vladimir Medinský prohlásil: “Starosta jakéhosi obvodu řekl, že radě předloží návrh na demontáž památníku. Skutečnému osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter.” (“Gauleiter” je označení vůdce regionální pobočky německé nacistické strany NSDAP. V čele této strany stál po většinu její existence Adolf Hitler.) Oním regionem je v této souvislosti míněna Praha 6 a strana, kterou zastupuje starosta Ondřej Kolář, se jmenuje TOP 09.


Ministr kultury Ruské federace tak v podstatě přirovnal TOP 09 k nacistické NSDAP.
Socha maršála Koněva, osvoboditele Prahy

Na stranu ruského ministra kultury ohledně výroku ruského ministra kultury se překvapivě (jde o velmi tvrdý výrok, o kterém je třeba polemizovat, pozn. A&F) postavil prezident Miloš Zeman. Ten ostatně již dříve TOP 09 kritizoval pro extremistické tendence.

„Ruský ministr kultury zřejmě naráží na fakt, že starosta Prahy 6 hodlá odstranit pomník osvoboditele vyhlazovacího tábora Osvětim. Jeho rozhořčení tedy plně chápu,“ vzkázal prezident Miloš Zeman po svém mluvčím Jiřím Ovčáčkovi.

Prezident Miloš Zeman též upozornil na to, co již dříve avizovaly Argumenty & Fakta: Že skutečným důvodem kontroverze kolem sochy maršála Koněva je zájem vedení městské části o realizaci projektu výstavby garážového komplexu na náměstí Interbrigády, na kterém je pomník postaven.

Poznámka: Podle některých pozorovatelů byl pomník sochy polit rudou barvou s vědomím vedení Prahy 6. Pro toto vážné podezření však neexistují důkazy.

Starosta Kolář (TOP 09) se ohledně výroku ruského ministra kultury, že je něco jako oblastní vedoucí NSDAP, ohradil a další kroky nechal na ministerstvu zahraničí ČR. To zkrze médium ministra promluvilo, že omluva by bodla.

Ruský ministr kultury se však rozhodně omlouvat nehodlá. Naopak
připomněl, že Praha byla osvobozena po pádu Berlína, a že zemřelo asi 12 tisíc sovětských vojáků, když osvobozovali Prahu. Vděční obyvatelé Prahy poté postavili Koněvovi pomník.

Kontroverze proti maršálu Koněvovi, osvoboditeli Prahy, má celopražský rozměr. Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) v srpnu rozhodl, že pamětní deska připomínající osvobození Prahy Rudou armádou v čele s maršálem Koněvem od nacistů nebude po rekonstrukci navrácena na zeď Staroměstské radnice.

Také na tento krok primátora Hřiba ostře reagovalo velvyslanectví Ruské federace, byť ne tak ostře jako na Koláře. Situace s deskou je stále otevřená a stále je možné (pravděpodobné), že se vrátí na své místo.

O dalším osudu sochy maršála Koněva v Praze 6 budou rozhodovat zastupitelé 12. září.