Die Welt: Tím, že Trump pustí Erdogana do Sýrie udělá strašnou chybu!

Avatar
Původní autoři
Turecká armáda zaútočí na Kurdy

-kou-
9.10. 2019 
Welt.de a  PrvníZprávy
Dovolit Turecku vojenskou operaci v severní Sýrii je pravděpodobně Trumpova nejhorší chyba, píše Die Welt.


Po stažení amerických jednotek budou hlavní západní spojenci v boji proti „Islámskému státu“ – místní Kurdové – ponecháni na milost Erdoganovi. Německé noviny varují, že to povede k nestabilitě v regionu a významným a nebezpečným důsledkům i pro Evropu.

Dohoda Donalda Trumpa o provedení turecké vojenské operace proti Kurdům v severní Sýrii by mohla být nejtěžší chybou v politice amerického prezidenta na Blízkém východě, píše německý deník Die Welt.

Evropané však mají na hrozící tragédii i svoji vinu a Evropa za to může zaplatit vysokou cenu, věří autor článku Daniel-Dylan Böhmer. Tvrdí, že nyní mohou začít dlouhé bitvy, které způsobí řetězovou reakci a povedou k nestabilitě v regionu, což poskytne nové příležitosti k vydírání Německa a zemí EU.

Podle informací z Bílého domu prezident v osobním telefonním rozhovoru se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem souhlasil se stažením amerických jednotek ze severní Sýrie a nezasáhne, pokud turecká armáda zaútočí na kurdské milice v této oblasti.

Kurdské jednotky sebeobrany (SDF), které po vypuknutí občanské války v roce 2011 převzaly kontrolu nad severní Sýrií, jsou nejdůležitějšími partnery Spojených států a Evropy v boji proti militantům IS. Bez kurdské milice by se radikální islamisté nemohli vytlačit ani v Sýrii, ani v Iráku. Téměř všechny klíčové teroristické bašty byly osvobozeny Kurdy, kteří utrpěli těžké ztráty.

Vzhledem k tomu, že síly sebeobrany jsou spojeny s kurdskou dělnickou stranou, která byla v Turecku zakázána, se Erdogan několik let pokouší napadnout jejich území v Sýrii a zničit kurdské milice. Aby toho dosáhl, neustále se snažil získat souhlas Spojených států, ale diplomaté a generálové pokaždé radili Trumpovi, aby se tureckému vůdci nepodřídil.

Existuje k tomu mnoho důvodů, zdůrazňuje novinář. Zaprvé, „Islámský stát“ dosud nebyl poražen a nyní se přetváří a k boji proti němu jsou zapotřebí kurdské síly. Za druhé, nové bitvy proti Kurdům budou znamenat výraznou erozi situace na severu Sýrie, kde Kurdové koexistují s arabskými sunnity a křesťany. Nyní se tyto síly mohou pokusit vstoupit do aliance s vládou Asada, poukazuje Die Welt.

Zatřetí by to posílilo Írán, protože kurdská oblast se nachází uprostřed koridoru do Libanonu a na izraelskou hranici a Teherán chce tato území znovu pro sebe získat. Pokud se Kurdové připojí k spojenci Íránu, Asadovi, konečně to otevře Íráncům cestu k Izraeli. Začtvrté, růst nestability může ovlivnit další země, protože v Iráku, Íránu a Turecku jsou kurdská města s vesnice.

Roček: Zrazovat Kurdy je dlouhodobou tradicí Západu

Zástupci Spojených států opakovaně vyzývali německá a evropská vojska, aby je v poslední době podporovala v severní Sýrii, a poznamenali, že jen americká vojska nemohou nadále nést odpovědnost za to, co se v oblasti děje. Jejich výzvy však nebyly mezi Evropany úspěšné, píše německý deník. O evropských jednotkách na podporu spojenců v boji proti IS nebylo ani diskutováno. S příslušným kontingentem by se Evropané mohli podílet na určování budoucnosti severní Sýrie, ale nyní jsou nuceni bez účasti sledovat, uvádí Die Welt.

V takovém případě, pokud Trump ponechá Kurdy jejich osudu, přináší to vážná rizika právě pro Evropu a Německo. Posílení ISIS také znamená zvýšení počtu teroristických útoků, pravděpodobněji v Evropě, než v USA. Kromě toho v kurdských zajateckých táborech je mnoho bojovníků IS z Evropy. Německo, Francie a Velká Británie již roky nespěchají, aby je odvezly zpět do své vlasti, aby je postavily před soud, jak Kurdové a Američané dlouho požadovali.

Co se stane s těmito radikálními a zkušenými teroristy, pokud Západ přeruší své spojenectví s Kurdy? V tomto případě hrozí řada nebezpečí, nepochybuje autor článku. Je pravděpodobné, že během nepřátelských akcí bude pro zadržené bojovníky IS snazší uprchnout. Je velmi nepravděpodobné, že se militanti z Evropy vrátí do své vlasti a tam provedou nové útoky. Ostatní uprchlíci se mohou připojit k militantům na místě a obohatit své řady o zkušené bojovníky.

Další nebezpečí vidí novinář v možnosti, že se tábory vězňů dostanou pod kontrolu Turecka
. Je možné, že Ankara spolu s Evropou a Spojenými státy konstruktivně přispějí k udržení militantů ve vazbě a vyšetřování jejich zločinů – nakonec turecké a evropské zpravodajské agentury v boji proti terorismu spolupracují.

Ochota vlády Erdogana spolupracovat však závisí na jeho nestabilních kalkulacích, zdůrazňuje Die Welt. Zároveň Erdogan rád vydírá Evropu, pokračuje autor. To se již projevilo v situaci s migranty, kdy se turecký prezident ukázal, že není vždy předvídatelným vrátným, nezávisle stanovujícím cenu. V případě teroristů to však bude mnohem nebezpečnější než u migrantů.

Podle německých novin je Erdogan často podezřelý z tajné podpory IS. Většina Evropanů vstoupila do řad bojovníků a do Sýrie přes Turecko. Také se hovořilo o tureckých dodávkách zbraní extremistům v Sýrii. Turecko navíc slíbilo, že zakáže další teroristy v provincii Idlib, ale už několik měsíců je nedokáže porazit. Proto si můžeme položit otázku, zda je Erdogan lepší než Kurdové jako spojenec v boji proti IS.

Když Spojené státy v roce 1991 poté, co Saddám Husajn porazil Irák, odmítly svrhnout diktátora vojenskou invazí, místo toho tlačily Kurdy, aby se vzbouřili – a pak je nechali na holičkách, připomínají německé noviny. Výsledkem bylo, že Saddam Hussein zabil bezpočet Kurdů doufajících v americkou podporu.

Tuto zradu nemohli Kurdové Americe odpustit po celé desetiletí. Odpustí někdy na konci společného boje proti IS novou zradu v Sýrii? Novinář Die Weltu na tuto otázku neodpovídá. Je si však zcela jistý: Západ si vytváří nepřítele tam, kde měl spojence.