Iščenko vysvětlil, proč Amerika na Ukrajině neumísťuje své systémy protiraketové obrany

Avatar
Původní autoři

25. 10. 2019   ukraina
Pokud by Američané chtěli rozmístit na Ukrajině systém protiraketové obrany (PRO), udělali by to dávno, domnívá se politolog Rostislav Iščenko. Sdělil to listu Ukraina.ru. Podle názoru experta je pravděpodobnost nasazení systému americké protivzdušné obrany na Ukrajině nulová, tak tomu bylo za Petra Porošenka, stejně je tomu za Vladimíra Zelenského … Navíc, jak se ukázalo před několika lety, systém nefunguje proti moderním ruským zbraním, takže nemá smysl jej instalovat na území sousední země.


“Kdyby chtěli, umístili by jej tam už za Kučmy”. Stačilo by v době bakchanále “Ukrajina bez Kučmy” říct: “Leonide Leonidoviči, uzavíráme všechny otázky, je pouze třeba rozmístit protiraketový obranný systém – umístili by ho třeba v Sevastopolu, nebyly by vůbec žádné problémy. Byl ochotný to udělat, stejně jako všichni ostatní.[Viktor] Juščenko by odmítl rozmístění PRO? Oni přece žádali, aby byli přijati do NATO, nebo aby jim alespoň poskytli status strategického spojence USA mimo NATO”, konstatoval Iščenko.

Politolog poznamenal, že Amerika již dávno určila poziční oblasti pro rozmístění PRO, ale Ukrajina do nich nikdy nepatřila. Navíc, jak se ukázalo před několika lety, systém nefunguje proti moderním ruským zbraním, takže nemá smysl jej instalovat na území sousední země.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová