Nizozemský parlament požaduje vyšetření odpovědnost Ukrajiny za havárii letu MH17

4. 10. 2019   alternatio
Poslanci holandského parlamentu vyzvali vládu, aby byla prozkoumána role Ukrajiny při havárii letu MH17. Vyplývá to z návrhu, podpořeného všemi stranami, které se v úterý večer zúčastnily rozpravy v hlavním zákonodárném orgánu země, informuje agentura TASS s odkazem na internetovou stránku holandského parlamentu.


Poslanci v návrhu upozornili na skutečnost, že “k objasnění otázky uzavření vzdušného prostoru nad a kolem východní Ukrajiny je nutné další prozkoumání faktů”. S ohledem na to vyzvali vládu, aby posoudila, “jaké jsou možnosti pro provedení dalšího prozkoumání faktů, a sdělila výsledky dolní komoře parlamentu”.

Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok reagoval na daný návrh opatrně. V průběhu debaty zopakoval i dříve vyslovená prohlášení, že vláda “z právního hlediska nevidí pro to žádný důvod”. Ministr rovněž upozornil na skutečnost, že zkoumání faktů nebude snadný úkol, protože to bude vyžadovat spolupráci nejen ze strany Ukrajiny, ale také ze strany Ruska. “Mluvíme o jejich vzdušném prostoru”, řekl Blok. Nakonec však nevznesl námitky proti zvážení možností pro prozkoumání faktů kolem situace s neuzavřeným vzdušným prostorem.

Písemný návrh podpořili všechny čtyři strany, které jsou v koaliční vládě, a také čtyři hlavní opoziční strany. Malé opoziční strany se rozpravy nezúčastnily.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová