Pogrebinský: příslušníci Azova v Zolotém by mohli být zatčeni silami Zelenského

9. 10 2019     pravda
Jednání s bojovníky Azova, umístěnými v šedé zóně, umožní pochopit, co je zač Arsen Avakov v týmu Zelenského, soudí politolog Michail Pogrebinský. “Veteráni” pluku Azov zaujali pozice v obci Zolotoje na Donbasu, uvedl na videu na YouTube bývalý poslanec Rady Andrej Bilecký. Prohlásil, že bojovníci učinili tento krok na žádost místních obyvatel. Po ústupu ukrajinské armády se údajně bojí se ocitnout v “šedé zóně”.


Poznamenejme, že na 7. října bylo určeno stažení vojsk domobrany LLR- DLR a OSU v Zolotém a Petrovském.

“Pokud prezident a vláda nesplní svou přímou povinnost – chránit každý centimetr ukrajinské země – my, veteráni dobrovolníci, to uděláme znovu”. Slibujeme, že nikdy neopustíme naše poslední kontrolní stanoviště”, řekl Bilecký, bývalý velitel pluku Azov.

Jak řekl Pravdě.Ru ředitel Kyjevského centra politických studií a konfliktologie Michail Pogrebinský, “Bilecký je dosti autonomní osoba, ale soudí se, že na něj má vliv ministr vnitra Avakov”.

“Teď také pochopíme, zda je to hra Avakovova nebo zda příslušnící Azova jednají podle svého vlastního plánu”. Uvidíme, jak se Zelenský v této situaci zachová. Je lepší vyjasnit situaci dříve, než to protahovat a čekat do 14. října, kdy zde (v Kyjevě) může být masové protestní shromáždění”, poznamenal politolog. Expert má podezření, že “Avakov přinejmenším není proti této demarši, spíše je protivníkem mírového urovnání, v každém případě za podmínek formule Steinmeiera”.

“Avakov byl typickým představitelem strany války. Nyní je začleněn do Zelenského týmu a musí jednat. Toto je test na upřímnost prezidenta Zelenského, jak moc je prezidentem, jak moc je připraven jednat jako člověk, zahrnutý důvěrou velkého počtu lidí”, pokračoval Michail Pogrebinský.

“Prezident tam má divizi, s těmito silami je můžete zatknout jako lidi, kteří nesplnili rozkaz vrchního velitele, ale podle názoru politologa je “nemožné si to představit”.

“Avakov bude jednat s Bileckým. Předstírat, že jedná. Budou protahovat a odkládat proces stažení stran. V každém případě je jasné, že až do vyřešení této krize neproběhne normandský formát” , konstatoval Michail Pogrebinský.

Prapor Azov byl oficiálně vytvořen 4. května 2014 a již 17. září byl reorganizován na pluk (500 osob). V říjnu 2018 byl převelen z ministerstva vnitra do Národní gardy Ukrajiny. Stálá základna Azova se nachází poblíž Mariupolu a bojová jednotka je na demarkační linii s DLR. Oficiální zástupce Lidové milice DLR Eduard Basurin uvedl v rozhovoru s televizním kanálem Zvezda, že pluk odmítl koordinovat své akce s vedením Ozbrojených sil Ukrajiny a násilím zaujal výhodnější pozice 30. brigády.

Rozhodnutí o stažení pluku z dělící linie bylo učiněno, ale musí být schváleno ministrem vnitra Ukrajiny Arsenem Avakovem a velitelem Národní gardy Ukrajiny Nikolajem Balanem.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová