Prohlášení ruského ministerstva zahraničních věcí k incidentu s diplomaty USA, kteří si „jakoby“ spletli vlaky.

17. 10. 2019 (Zprávy RT, 17. 10. 2019, 15:06)
Moskva pošle do Washingtonu protestní nótu k incidentu s americkými diplomaty, kteří „jakoby“ zabloudili v Rusku a místo do Archangelska jeli do Severodvinska. Oficiální představitelka ruského MZV Marija Zacharova vysvětlila, že, ačkoliv se představitelé USA nalézali na území se zvláštním režimem – a neměli k tomu povolení, nebyli zadrženi.


Američtí diplomaté, mezi nimiž byli také vojenští atašé, několikrát měnili vlaky a snažili se dostat do obydlených míst, v nichž se nalézají důležité objekty MO RF. Zacharova poznamenala, že podobná situace se nestala poprvé.

„Existence zón, uzavřených pro cizince, a vlastně i pro širší veřejnost – je věc normální, zcela obvyklá. Takové zóny jsou i v USA. Američtí diplomaté se pravidelně snaží do těchto oblastí naší rozlehlé vlasti dostat a zcela opovrhují ohlašovací povinností“, prohlásila Marija Zacharova.

Aby američtí diplomaté nebloudili a neocitali se podivným způsobem poblíž „uzavřených objektů“, je Moskva připravena darovat velvyslanectví USA mapu Ruska.

Z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová