Svět ruskýma očima 529

Zajoch
20.10.2019 Outsidermedia
Návštěva Vladimira Putina dne 14. října v Saúdské Arábii  * * *  Gazprom přibrzdil a USA vozí zkapalněný plyn do Asie  * * *  Trump odmítá válečné akce proti Íránu

Saúdská Arábie se stává proruskou

14. října 2019

Návštěva Vladimira Putina dne 14. října v Saúdské Arábii ukazuje, že se svazky s Ruskem upevňují i přes silný vliv USA na Rijád. Vede to k tomu, že Rusko, které není členem OPEC, se připojilo k hlavnímu členu organizace – Saúdské Arábii. K vytvoření aliance OPEC+ došlo za účelem udržování cen ropy prostřednictvím omezení těžby. Užitek z toho mají obě strany, obě doplňují pravidelně svoji státní pokladnu.

Moskva se zachovala moudře, když se veřejně neprobírala saúdským špinavým prádlem ve věci vraždy novináře Džamála Chašúkdžího a záležitost označila za vnitřní věc Saúdské Arábie. Korunní princ Salman má v paměti stisk ruky s Putinem na G20, když pobouření liberálové světa dělali obstrukce.

Po napadení rafinérie v Saúdské Arábii dal Trump jasně najevo, že nehodlá vstoupit do války s Íránem, aby chránil Rijád. Jeho nedávné rozhodnutí na odvelení amerického kontingentu ze Sýrie vyvolává obavy saúdského prince, že se Washington může brzy stejně rozhodnout ve věci války v Jemenu.

Vladimír Putin je ve světě považován za tvůrce a nikoliv za ničitele. Arabským mediím řekl, že může sehrát kladnou roli při zmírnění napětí mezi Rijádem a Theránem, protože má s oběma zeměmi dobré vztahy.

Na setkáních v Saúdské Arábii posuzuje ruský prezident pokračování dohody OPEC+, podle které se těžba ropy od ledna snížila na 1,2 miliony barelů za den. Cena ropy se tak stabilizovala na 60 dolarů za barel. Obě strany by měly podepsat dohodu na více než 2 miliardy dolarů, včetně společných investic státního ropného gigantu Saudi Aramco a ruského fondu přímých investic (RFPI).

V roce 2017 byl vytvořen společný rusko-saúdský investiční fond se společným kapitálem 6 miliard dolarů. Příkladem spolupráce je společná investice do ruského výrobce čerpadel Novomet. Patří do jednoho z hlavních odvětví a vyrábí čerpadla pro Saudi Aramco. Ruský holding Sibur zamýšlí vybudovat v Saúdské Arábii petrochemický celek s investicí 1 miliarda dolarů.

Šéf RFPI Dmitrijev řekl, že řada ruských investorů se zajímá o počáteční veřejnou nabídku akcií Aramco, která je v plánu. Má jít o prodej jednoho až dvou procent akcií v místním obchodování v listopadu, před mezinárodní nabídkou. Ministr energetiky Novak informoval, že se Gazprom zajímá o spolupráci s firmami Saúdské Arábie v oblasti těžby přírodního plynu.

Po změkčení požadavků na přítomnost škůdců v dovážené pšenici se pro ni otevřel saúdský trh. Ruská pšenice se může stát nejvíce konkurenceschopnou vzhledem ke své ceně a může vytlačit ze saúdského trhu Německo, Francii, Litvu, Polsko a Lotyšsko.

Podle profesora Grigorije Kosače z katedry současného Východu Ruské státní univerzity pro humanitární vědy dochází k Putinově druhé návštěvě Saúdské Arábie za 12 let po první proto, že mezi oběma stálo období jiného prezidenta. Pro arabská media Kosač uvedl, že Putin „vynaložil všemožné úsilí na to, by neřekl nic špatného o Íránu“, a proto sdělil, že neví kdo útočil na rafinérii Saudi Aramco. Profesor poznamenal: „Pro Rusko je Írán principiálně důležitý, nakonec je to spojenec a současně odpůrce v Sýrii a v principu v blízkovýchodní věci. Proto nemůže Putin otevřeně říci, zda Írán stojí nebo nestojí za tímto útokem.“ A dále: „Politická vůle obou stran, Ruska i Saúdské Arábie spočívá v tom, že bez ohledu na politické neshody, a je jich mnoho (Írán, Sýrie, Jemen), jedna i druhá strana usilují o rozvoj hospodářských i kulturních vztahů a tyto neshody překonávají.

Převzato z Pravda.ru

* * *

Evropa nemá kam ukládat plyn

14. října 2019

Dovoz plynu potrubím i zkapalněného plynu přes terminály klesl. Mírný podzim a plné zásobníky v zemích EU neumožňují odebírat další zkapalněný plyn a obchodníci posílají náklady s plynem, pokud je to možné, do Asie. Podle údajů monitorovací asociace GIE (Gas Infrastructure Europe) byly ke dni 12. října evropské zásobníky plynu zaplněny na 96,9 procent, přičemž zásoby dosahovaly 100,18 miliard kubíků plynu. Jedná se o rekordní objemy. Důvod je v nízkých cenách za plyn, velkých zbytcích plynu po teplé zimě a neurčitost ukrajinského tranzitu ruského plynu. Navíc byl teplý podzim.

Ke 12. říjnu byly dodávky ruského plynu do Západní Evropy přes Severní proud 2, Jamal-Evropa a ukrajinskou trasu podle operátorů a ENTSOG (Evropská síť provozovatelů přepravních soustav zemního plynu) jen 329 milionů kubíků, když v předešlém roce byly o 22 milionů kubíků vyšší.

Dodávky zkapalněného plynu klesaly ještě víc. Evropské terminály jsou plné z 80 až 85 %. Obchodníci přesměrovávají dopravu plynu do Asie. Například Španělsko odmítlo převzít neplánované dodávky. V Asii jsou ceny plynu o něco vyšší než v Evropě, za prosincové dodávky přes 40 dolarů za 1000 kubíků. V posledních dvou měsících muselo nejméně 5 tankerů se zkapalněným plynem trasu z Evropy odklonit. Jednalo se hlavně o americké tankery. Jeden z dopravců směřoval do Belgie, ale uprostřed Atlantiku se otočil směrem ke Středozemnímu moři. „Zamrzl“ také Jamal. Australský tanker nabral zkapalněný plyn z Ruska u Rotterdamu, ale stále se tam nachází.

Náměstek ředitele Fondu národní energetické bezpečnosti Grinač uvažuje, že má současná situace trvat až do vybalancování trhu. Je potřeba skokový nárůst poptávky. Praxe ukazuje, že vůči kolísání cen jsou nejodolnější dodávky do Evropy ruského plynu potrubím. Pro Ukrajinu existuje nebezpečí, že uměle omezené dodávky ruského plynu mohou v této zemi vyvolat přepravní krizi.

Situace se může celkem brzy změnit. Meteorologové předpovídají, že se do Evropy vrátí „Zvíře z Východu“, kdy Evropané mrzli v zimě 2017 až 2018. Podle londýnského profesora Sanderse to má být jedna ze sedmi nejmrazivějších zim za posledních 30 let: „Leden a únor 2020 budou nejstudenější měsíce od roku 2013.“ Do Evropy má znovu přijít cyklón Zvíře z Východu, teplota klesne na několik týdnů až na -14 stupňů. Britské vydání Expresu píše, že nastávající zima bude nejstudenější za posledních 67 let, sníh přijde už v listopadu. Má nastat období silných mrazů s tím, že říjen bude chladnější a v listopadu přijdou mrazy a sněžení.

Převzato z Eadaily.ru

* * *

Názor: pro Trumpa není výhodná válka s Íránem

Ljubov Stěpušova, Jurij Kondratěv
16. října 2019

Jak to, že se zkazily vztahy USA s Íránem. Pro koho by byla válka s Íránem výhodná? Kdo provokuje proti Íránu, pobízí k útoku a proč? Proč Trump stále vyhrožuje, ale konflikt nechce? O těchto otázkách hovoří vojenský analytik, orientalista – odborník na Írán a politický komentátor RIA „Írán-News“ Vladimir Oniščenko.

Co se dělo po islámské revoluci a jak se kazily vztahy mezi USA a Íránem?

Na samém začátku revoluce bývalý Rahbar (nejvyšší vůdce a vrchní velitel ozbrojených sil) ajatolláh Chameneí postavil jasně vše na své místo. Řekl, že jsou ve světě dvě zla, která mohou odporovat a škodit islámské národnosti. Je to tak zvaný Velký satan představovaný americkým imperialismem a malý satan, kterým je komunismus. Tehdy komunismus představoval Gorbačov. Malým satanem je také Izrael, s nímž má Írán zvláštní vztah.

Američané začali samozřejmě hledat podporu v zemích sousedících na Blízkém východě. Některé země americkou demokracii nepřijaly, ač tam USA zorganizovaly barevné revoluce. USA využily rozpory mezi sunnity a šíity a přesvědčily a ujistily Saúdskou Arábii a některé jiné sunnitské země, že jejich hlavním nepřítelem jsou šíité s jejich baštou Íránem. Obvinily Írán ze snahy o šíitskou hegemonii. Je pochopitelné, že Íránci považují své náboženství za ortodoxní, odpovídající učení Mohameda a ostatní mají za odrodilce.

Sunnitské náboženství uznává kromě koránu také sunnu, šíitské jen korán a je velmi silné. Íránci od roku 1979 ustáli sankce a dosáhli pokrok. Oproti tomu Rusové kvůli sankcím za Ukrajinu, Donbas a Krym málem plakali. Ruští liberálové začali tvrdit, že je Východ k ničemu, že mohou být bez sankcí, ale musejí se přátelit s Amerikou a Británií. Přitom Británie podstrkuje Skripaly a jejich lživé otrávení, aby zachránila režim Mayové. A u Američanů je vidět současné postavení Trumpa.

Není možné dívat se optikou americké propagandy, ale hledět na skutečný stav věcí. Trump je byznysmen. Kategoricky odmítá válečné akce. Jeho krédo, s nímž nesouhlasí ani mnozí republikáni, je, že Amerika dobojovala a utrpěla mnoho porážek. Uvázla v Afghánistánu. Byla poražena v Koreji, Vietnamu … Podle Trumpa již Americe válčení stačí. A má dost krmení svých spojenců v NATO. Na rozdíl od předešlých prezidentů je přesvědčen, že všechny bloky nejsou potřeba. Tvrdí: Pokud se Evropané bojí ruské agrese, ať si sami zásobují své armády. Proč musí Amerika vydávat miliony, ba i miliardy dolarů na armádu NATO v evropských zemích?

Přes tyto názory zrušil Trump dohodu o jaderném programu s Íránem. Proč?

Je podnikatel. Pochopil, že ta dohoda nedovoluje kontrolovat Írán tak, jak by Spojené státy chtěly. To za prvé. Nyní používají k dosažení cíle tři páky: sankce, měnové a hospodářské vydírání a všelijaké omezování Íránu, které vychází z mezinárodních dohod o dolaru jako měně.

Za druhé využívají vojenské vydírání. Vyhrožují bombardováním a uvalením úplné blokády. To všechno jsou jen slova. Je třeba chápat to o čem mluvil ještě Stalin. Anglosasové mají ve zvyku vytahovat horké kaštany z ohně cizíma rukama. Nechtějí se sami spálit. Obzvláště to platí pro Trumpa.

Trump nechce válčit také kvůli blízkým volbám. Potřebuje každého člověka, tak k čemu by mu byla válka. Každý hrob amerického vojáka bude jeho obviněním. Zde už nejde o ubohé snahy o impeachment za jednání se Zelenským. To je mnohem vážnější.

Trump Rusko zná a chce s ním mít dobré vztahy. Dělá si naději, že usmíří a sblíží Saúdskou Arábii s Izraelem. Izrael mu může pomoci přes svoje lobby a Saúdská Arábie přes arabské lobby. Tyto dvě silné lobby fungují v Americe: Ropná, což je Saúdské Arábie a dalších monarchie Perského zálivu, a izraelská-sionistická, která pracuje v Kongresu.

Na Trumpa tlačí jeho zeť, aby jednal s Izraelem. Obě tyto země – Saúdská Arábie a Izrael, podněcují jedna druhou proti Íránu. Zrovna tak obě lobby. Trump si to nepřeje.

V Pentagonu bylo za poslední roky rozpracováno přes dvacet scénářů války s Íránem. Ale ani jeden z nich neuznal Pentagon za zcela efektivní. Írán je velmi šikovně položen. Je to hornatá a pahorkatá země, může všechno schovat. Nebudou tam úspěšné žádné letecké útoky a Američané tam rozhodně po zemi nevlezou.

Převzato z Pravda.ru