Tři otázky k Sametu (5. díl)

Listopad 1989

redakce 

27.10.2019 E-republika
Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.

Dnes odpovídá: Aleš Macháček1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?


Stejtlesák
je moje nové slangové slovo pro člověka bez státní příslušnosti.Tím jsem byl, když se v mé rodné zemi odehrávala tak zvaná růžová revoluce. Jak jsem se k tomu dopracoval? Po emigraci do Anglie (1985) jsem byl zbaven československého občanství na základě pokračování v protistátní činnosti a na britské občanství jsem musel ještě čekat.

V EER (East European Reporter) založeném Janem Kavanem v PalachPressu, kde jsem zadarmo pracoval, jsme na všechny události reagovali a dovoluji si skromně poznamenat, že uveřejněný rozhovor se mnou byl velmi dobře přijat anglickou čtenářskou obcí. Připomínám to proto, že jsem uvedl: “Od západu neočekávám nic. Co si sami neuděláme, nebudeme mít.” Moje hlavní snaha byla přepisovat zprávy, zejména Infoch, jednak do Kanady Alešovi Březinovi a jednak do USA přes K-231 jehož jsem byl členem. Kavan se z Londýna vytratil hned po revoluci a já jsem splácel hypotéku ze dvou až tří různých zaměstnání. Takže nebylo moc času události “vidět”. Jistou pozornost jsem tomu věnoval, ale bez emocí, možná proto, že mlácení studentů jsem již zažil při “Strahovsých událostech” v roce 1967. Viz kniha Druhý exil, nakladatelství Novela Bohemica.

2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?

Kdyby to bývala byla revoluce, tak by se dalo říct, že požrala své děti. Celkem brzy bylo vidět, že to byly “události” a při mé první návštěvě jsem se setkal s nečekaně velkou korupcí, silným odporem k emigrantům a relativním strachem z blízké budoucnosti. Ta korupce evidentně srostla s novou stranou a vládou, která měla jen jiné politbyro. To vše zůstalo stejné, jenom slovník politiků je čím dále více a více omezenější a sprostší. Ryba smrdí od hlavy.

3) Co byste přál/a České republice a Čechům do dalších 30 let?

Co přeji? Staré, ale stále platné: ”Nebát se a nekrást.” Jen bych přidal: “…a nenechat krást”


Zveme všechny čtenáře k účasti na této minianketě. Příspěvky prosím zasílejte na adresu letko@volny.cz

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články: