Vojenský zpravodaj Oleg Blochin: Na Ukrajině teroristé svrhli vládu, na rozdíl od Sýrie

Vasilij Ťomný
17. 10. 2019   ukraina
List Ukrajina.ru hovořil telefonicky s válečným zpravodajem Olegem Blochinem, který byl 15. října večer ve městě Manbidž, k němuž se přibližovaly turecké jednotky.
Dobrý den, Olegu! Řekněte nám, jaká je situace v Manbidži?
Dnes jsem navštívil nejen Manbidž, ale také Kobani. Syrské jednotky vstoupily na území, kontrolované Kurdy, postavily se na frontovou linii a dnes společně s Kurdy čelí Turkům.


Jak těžká je tato konfrontace?

Turci se pokoušejí útočit na Manbidž. “Strašili” celou noc, zabrali jednu malou vesnici, nebo přesněji, zabrali dvě, Kurdové jednu dobyli zpět.

Jak zasáhla syrská armáda do turecko-kurdské konfrontace?

Kurdové požádali o vyjednávání, pohovořili s našimi, no a syrská armáda vstupuje a zaujímá pozice na linii fronty, plus se umísťuje po obvodu měst, aniž by do nich vstupovala. Ve městech zůstává tatáž správa, jaká tam byla před tím.
Syrská armáda už tedy zaujala pozice u Manbidže, Kobani, Kamešli a Chasaki, aby tam nevstoupili Turci.

Potom turecké jednotky přerušily vojenské operace nebo pokračovaly v útocích?
Turci se stále pokoušejí zaútočit na Manbidž, i když vědí, že syrská armáda již stojí na linii fronty. Útočili celou noc, útočili ráno a i později podnikali útoky.

Můžeme mluvit o rozsáhlých bojových akcích?

Stále ještě nejde o nějakou intenzivní palbu jako na začátku operace, kdy bylo použito letectvo a “strašilo” dělostřelectvo.
Nyní turecké dělostřelectvo působí klidněji, ale pěchota se neustále snaží posunout se vpřed. Především se to týká oblasti Manbidže, kde není situace jednoduchá.
Byl jsem dnes také v Kobani, tam je klid. Natáčeli jsme hranici Turecka. Město je dnes bez války, i když před několika dny tam došlo k ostřelování.

Jaká je podle vašeho pozorování pravděpodobnost eskalace konfliktu, dojde k vážným bojům mezi tureckou a syrskou armádou?
Tuto pravděpodobnost nelze zavrhnout. Erdogan nyní potřebuje něco vyhrát, něco zabrat, aby předložil vítězství svým spoluobčanům, alespoň Manbidž. Ale teď to vyšlo tak, že je to tam již pod kontrolou syrské armády.
Pokud se však s ní pokusí vstoupit do vážného střetu, nemám ponětí, jak to vysvětlí. Na území vlastního státu tam je zcela zákonná, legitimní syrská armáda.
Erdogan se rozhodl nazvat SDS (arabsko-kurdská koalice Síly demokratické Sýrie) z nějakého důvodu teroristy, i když to nejsou žádní teroristé, ale jednotky sebeobrany, i když oficiálně neuznané.
Chci poznamenat, že naše (ruská) média na to často hřeší a nazývají Kurdy teroristy, ačkoli nevykazují žádné známky terorismu.
Jsou to obyčejné oddíly sebeobrany. Lidé se museli chránit a chopili se zbraně – neměli čas běžet za nějakým notářem a oficiálně se registrovat. Tyto oddíly sebeobrany jim umožnily přežít.

Je v Manbidži civilní obyvatelstvo, kdo tam zůstává, jakou náladu mají lidé?

Město prostě žije svým životem, vzniká dojem, že jako by se nic nedělo. Všechna města, která jsem navštívil, žijí běžným životem.
Mají normální náladu, všední, jako v kterémkoli jiném pokojném městě. Chodí do práce, sedí v kavárně, běží tam obyčejný rytmický život. Změny k válce ještě neprobíhají v žádném městě.

Navštívil jste opuštěnou americkou vojenskou základnu v Manbidži. Co bylo nejzajímavější a co se nejvíce vryje do paměti?

Dobré obytné moduly, i když jen málokoho tím dnes překvapíte. Viděl jsem to na jiných podobných základnách v Africe.
Je však zajímavé, že na nočním stolku téměř každého vojáka je sportovní výživa. To znamená, že téměř 90% hochů na této základně se zabývalo sportem.

Vidíte nějaké analogie nebo paralely mezi tím, co se děje v posledních letech v Sýrii a na Ukrajině?
Zde je to spíše pravý opak.
Pokud na Ukrajině v roce 2014 teroristé zvítězili, svrhli legitimní vládu, provedli státní převrat v Kyjevě, pak v Sýrii takový scénář nebyl realizován. Legitimní syrská vláda bojuje s teroristy a militanty. Na Ukrajině je tomu naopak: teroristé, kteří se prohlásili za legitimní vládu, bojují s lidmi, kteří je nechtěli uznat.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Oleg Blochin je bývalý ukrajinský fotbalista, sovětský reprezentant, bývalý ukrajinský politik a fotbalový trenér.