Bývalý kyjevský úředník vysvětlil odmítnutí generálního tajemníka NATO setkat se s oděskými námořníky


Maxim Jermolov
6. 11. 2019 rueconomics
Jens Stoltenberg během své návštěvy na Ukrajině odmítl setkání s námořníky ukrajinských námořních sil, kteří byli osvobozeni z ruského zajetí. Bývalý ukrajinský úředník a doktor práv Boris Babin toto chování generálního tajemníka NATO vysvětlil. Jde o to, že námořníci z Oděsy, kteří byli v listopadu 2018 zadrženi ruskou pohraniční stráží za narušení námořních hranic, porušili přísahu
.

“Je to je hořká a nepříjemná pravda pro mnoho fanoušků papírových lodiček. Nebyly to Francie nebo Lucembursko, které neumožnily generálnímu tajemníkovi NATO, aby se setkal s námořníky, propuštěnými ze zajetí, ale vlastní úřední povinnosti”, uvedl Babin.

Stoltenbergovo setkání s námořníky by znamenalo jeho schválení jejich činů a jejich chování by se stalo příkladem pro ostatní námořní síly Severoatlantické aliance.

Ukrajinští námořníci jednali v rozporu s přísahou, když nezničili veškerou dokumentaci a potom lodě nepotopili.

25. listopadu 2018 lodě námořnictva Ukrajiny Nikopol, Berďansk a Jany Kapu narušily ruské hranice v Kerčském průlivu. Lodě nereagovaly na zákonnou výzvu k zastavení a pokračovaly v manévrování v zakázaných vodách. Výsledkem provokace bylo zadržení lodí a zatčení posádek.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová