Julian Milada Assange Horáková

Stanislav Blaha 

11.11.2019  E-republika
Proces s Miladou Horákovou má další “demokratickou” verzi, tentokrát v Londýně.
V roce 2006 byl spuštěn projekt WikiLeaks. ZDE se podívejte na jednoho ze zakladatelů, Juliana Assange v době jeho největší slávy.ZDE-Wikileaks, ZDE-Lidovky, ZDE-BBCZDE-Aktuálně si můžete udělat obrázek o vývoji jeho kauzy. Schválně jsem uvedl i zdroje presstitutů. Je třeba mít kompletní přehled událostí, jež jsou s WikiLeaks a Julianem spojené, včetně biasu, který kolem něj vytvořila masmédia po jeho útěku na ekvádorské velvyslanectví. Typický příklad najdete v Bakalově Respektu. Pozice E-republiky je jasná. Wikileaks tvoří jeden ze základních zdrojů našich článků a podporujeme všechny veřejné akce na osvobození tohoto statečného žurnalisty. Přehled článků na e-republice je uveden dole.

Současný stav jeho věznění podává tristní ukázku pošlapávání svobody tisku na Západě. Julian Assange (nar. 1971, občan Austrálie) je od 11. dubna tohoto roku ve vazbě. Po zradě ekvádorského prezidenta Lenína Morena jej britské bezpečnostní jednotky vyvlekly z ekvádorského velvyslanectví. Assange sedí v britském vězení Belmarsh pro nejtěžší zločince. Zostřené vězení dostal za porušení podmínek kauce. Z tohoto vězení je za přísných bezpečnostních opatření převážen k soudu, který projednává jeho vydání do Spojených států. V USA mu hrozí doživotní vězení za vyzrazení tajných informací. O tom, co by ho v USA čekalo, si po procesu s Bradley (později Chelsea) Manningem(ovou) nemůžeme dělat žádné iluze.
Mezinárodní solidarita s Assangem

Zvláštní zpravodaj OSN Nils Melzer, který navštívil Assange ve vězení, k tomu 31. května 2019 řekl toto:

Za 20 let práce s oběťmi války, násilí a politické persekuce jsem nikdy neviděl, aby se skupina demokratických zemí takto spolčila ve snaze izolovat, démonizovat a týrat jistého jednotlivce po takto dlouhou dobu a s takovým přehlížením lidské důstojnosti a vlády práva.

Ben Wizner, jeden z ředitelů Amerického svazu pro občanské svobody (American Civil Liberties Union – ACLU) k tomu řekl toto.

Vláda poprvé v dějinách naší země započala trestní stíhání proti nakladateli za zveřejnění pravdivých informací.

Aleš Macháček na našem webu k celému případu psal v červnu 2019, cituji:

Když v roce 2007 vojenský specialista Bradley Manning viděl videozáznam z irácké války, jak helikoptéry americké armády kosí velkorážným kulometem novináře pracující pro tiskovou agenturu Reuters, rozhodl se vyjmout záznam z utajených informací a poskytnout ho veřejnosti. Nevím, jestli tušil, že útok na novináře je záměrem, a nikoliv omylem. Avšak ve smyslu pozdějšího vývoje je tento útok začátkem útoků na novináře, vydavatele, občanské aktivisty a všechny ty, kteří hledají alternativy. Manning se jako voják nemohl stát občanským aktivistou a tak není divu, že použil Wikileaks založené v roce 2006 Julianem Assangem. Jak dopadl/a Manning/ová po jistě naprosto svobodné změně pohlaví a sedmi letech samotky ve vojenském vězení? Je znovu ve vězení za to, že odmítla vypovídat k Assangemu a údajné dohodě o předávání utajených materiálů. Evidentní snaha o jeden veliký, nádherný proces, America the First, něco jako ten náš, urválkovský, s Miladou Horákovou.

Proces s Miladou Horákovou byl obludný. Na záznamech ze starých filmových týdeníků je zřetelně vidět, co s ní tehdejší třídní justice udělala a jakým způsobem si od ní vynutila přiznání. Téměř všichni z těch novinářů, kteří se k tomuto 70 let starému procesu při každé příležitosti tak rádi vracejí, dnes odvracejí tvář, když je podobným způsobem zacházeno s jejich kolegou v údajně svobodné a demokratické zemi. Je to pokrytecké a krátkozraké. Pokud nezafunguje alespoň v tomto případě novinářská solidarita, mohou se příště před podobnými soudy ocitnout oni sami. Nemůžeme nikoho poučovat o svobodě, demokracii a lidských právech, pokud si v tomto i v dalších případech nezameteme před vlastním prahem.

Zásadní problém je zdravotní stav tohoto vězně svědomí. Mnohaletá izolace na velvyslanectví neumožnila lékařskou péči a nyní se těžce nemocný Assange nachází v izolaci. Svědkové popisují jeho lékařskou vězeňskou “péči” jako součást cíleně provozovaných praktik, které jej mají duševně a fyzicky zlomit.

Petici proti vydání Juliana Assange do USA můžete podepsat ZDE.

Více k tématu:

Napsali jsme k tématu:

Související články: