Ukrajinští zemědělci zablokovali klíčové silnice

Avatar
Původní autoři

12. 12. 2019    lenta
Na klíčových ukrajinských silnicích začaly protesty ukrajinských zemědělců proti zrušení moratoria na prodej pozemků. Oznámil to kanál 112 Ukrajina. V tomto okamžiku protestující zablokovali silnice Kyjev – Oděsa u vesnice Děmidovka a Kyjev – Čop ve Lvovské oblasti. Je uvedeno, že v Oděské oblasti byla na krajnici přivezena velkorozměrová technika. Podobné akce se odehrávají i v jiných regionech země, včetně Čerkaské, Nikolajevské, Chmelnické a dalších oblastech.

Zelenský nemá v úmyslu se reformy zříci a vyzývá občany Ukrajiny, aby se nebáli, že by Arabové, Číňané nebo mimozemšťané odváželi půdu na nákladních vozech.

Protestních akcí se účastní hlavně zemědělci a obyvatelé venkova, ale také zástupci strany Národní sbor. Demonstranti požadují odklad realizace návrhů zákona o otevření trhu s pozemky, stejně jako všelidové referendum k této otázce. Obávají se, že Ukrajina není připravena na zahájení prodeje pozemků a že otevření trhu povede k masivnímu skupování ukrajinského území cizinci.

Zrušení moratoria na prodej pozemků, které je v platnosti od roku 2001, a otevření trhu s pozemky je jedním z klíčových bodů v požadavcích Mezinárodního měnového fondu (MMF) v souvislosti s dalšími půjčkami Ukrajině. Začátkem září prezident Ukrajiny Vladimír Zelenský uložil vládě, aby připravila příslušný návrh zákona do 1. října, a parlamentu, aby jej přijal do 1. prosince. Prezidentská strana Sluha národa má v parlamentu absolutní většinu, takže může schválit zákon bez podpory ostatních politických sil.

Ministerstvo pro hospodářský rozvoj, obchod a zemědělství Ukrajiny zveřejnilo na internetové stránce návrh reformy, podle níž by se měl trh s půdou otevřít 1. října 2020.

Pokud by se nyní konalo lidové referendum, pak, jak vyplývá z průzkumu, by téměř polovina obyvatel v zemi byla proti reformě a méně než třetina by ji podpořila.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová