Vučič oznámil, že Srbsko odmítá vstoupit do NATO nebo OSKB. A vyzval EU, aby si přestala hrát s Balkánem jako s loutkou

23. 11. 2019 russianrussian
Srbsko nemá v úmyslu vstupovat do NATO nebo OSKB, země se hlásí k politice vojenské neutrality, prohlásil srbský prezident Alexandr Vučič. “Svou politiku vůči Rusku nezměníme. Zachováme bratrské vztahy, nebudeme měnit politiku, nevstoupíme do NATO nebo OSKB”, cituje jej TASS. V dubnu Vučič, když komentoval odmítnutí země vstoupit do Severoatlantické aliance, uvedl, že Bělehrad nyní může pravým jménem nazývat agresi NATO v roce 1999 a považovat ji za zločin proti lidu, nikoli za “vojenskou operaci”.


Vučič vyzval EU, aby si přestala hrát s Balkánem jako s loutkou
Srbský prezident Alexandr Vučič během setkání v Bělehradě se svým severomakedonským protějškem Stevo Pendarovským poznamenal, že Evropská unie manipuluje s přáním balkánských zemí vstoupit do aliance, a vyzval k ukončení této praxe.

Vučič varoval makedonského vůdce, že i když Evropská unie přijme kladné rozhodnutí ohledně připojení země k alianci, “tato radost bude trvat 15 dní”, a potom vyvstanou otázky ohledně dalších akcí.

“Dosud jsme neviděli výsledek. (EU, pozn. RT) má právo se zabývat sama sebou, svými problémy, metodologií … Ale pokud teď já řeknu svému národu tady, v Srbsku: lidé, zítra, pozítří víme přesně, co bude, tak to ve skutečnosti nebude záviset na nás”, cituje Vučiče agentura RIA Novosti.

Srbský vůdce připomněl, že když se zástupci balkánských zemí účastní jakéhokoli fóra EU, jsou neustále nuceni zdůrazňovat, jaký význam pro ně má evropská integrace, a stěžovat si na sousední státy.

“Naučil jsem se to u naší kanceláře pro evropskou integraci, jako veršík, a všichni ostatní se to také naučili … A tehdy nám tito “tátové a mámy” z Evropy říkali – vidíte, jaké problémy dělají ti ve Skopje nebo ti v Bělehradě?”, řekl Vučič.

Podle jeho vyjádření si tak Evropská unie s nimi hrála “jako s loutkami”, a nastal čas s tím skončit.

“Ode mě už nikdy neuslyší nic špatného o někom z regionu. Já jim budu přímo říkat, co si myslím … aby si už s námi nehráli jako s loutkami, jako tomu bylo doposud”, zdůraznil srbský prezident.

19. listopadu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že Severní Makedonie by mohla do aliance vstoupit začátkem roku 2020.

Doktor historických věd Arťom Uluňan v rozhovoru s NSN vysvětlil rozhodnutí Makedonie změnit název jejím úsilím zajistit si plnou integraci země do NATO a EU.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová