20 minutes: Runet je možné odstřihnout od internetu, ale ne úplně a ne nadlouho

26. 12. 2019      zelv
V Rusku proběhly testy na odpojení ruské internetové sítě od sítě celosvětové, oznamují noviny 20 minutes. Ruské orgány ubezpečují, že chtějí ochránit občany v případě války, velkého kybernetického útoku nebo jiných hrozeb. Experti se však domnívají, že odpojit síť na 100% a na dlouhou dobu je prakticky nemožné.


Ruské orgány oznámily, že provedly první zkoušky na odpojení národního segmentu internetu od celosvětové sítě. A novinářka francouzských novin 20 minutes si položila otázku, zda se podaří Rusku úplně odpojit internet.

Tyto zkoušky se uskutečnily v rámci realizace nedávno schváleného zákona, který předpokládá ochranu ruského segmentu internetu v případě války, velkého kybernetického útoku nebo odpojení velkých mezinárodních serverů, které jsou v Evropě a USA. Ve výsledku ruský internet, čili Runet, má pokračovat ve své činnosti po odpojení od celosvětové sítě.

Pokud bude Rusům odříznut přístup k mezinárodním serverům, nebudou si moci například posílat a dostávat elektronickou poštu do/z jiných států a budou se moci připojovat pouze na ty internetové stránky, které jsou na ruských serverech. Experti srovnávají takový systém s čínskými firewally, které neumožňují přístup na mnohé zahraniční internetové stránky, například na Facebook.

Podle jejich hodnocení je však úplně na 100% odpojit internet od celého světa krajně složité. Samotná filosofie celosvětové sítě předpokládá všeobecný přístup na ni. Rusko bude muset přimět internetové operátory, aby blokovaly vnější styk. Kreml dal operátorům termín do roku 2021, aby pro toto zjistili na svých zařízeních speciální aparaturu.

Iránské úřady se také pokoušejí vybudovat vlastní internet. V listopadu v době protestů, které otřásaly celou zemí, se jim podařilo odříznout internet, ale na 95%. Takže z 5% vláda přece jen zůstala závislá na celosvětové síti.

Autorka článku poznamenává, že u existence izolovaného Runetu jsou problémy jako je izolování Rusů, šíření cenzury a dezinformací. V poslední době v zemích, jako je Irák a Indie, bylo také používáno odpojení internetu, aby se uklidnily demonstrace. Lidi samotné to však provokuje k tomu, aby našli způsob, jak systém obejít. Takže během “arabského jara”, kdy úřady odpojovaly internet, lidé vycházeli na síť postaru přes modemy. “Vždy je způsob, jak se dostat na internet”, tvrdí experti.

Někdo například používá anonymizéry, které pomáhají dostat se na potřebný server, a také tak uniknout sledování na internetu. “Odstřihnout celé zemi přístup k celosvětové internetové síti je možné, ale na krátkou dobu. Mnohem komplikovanější to je udělat na delší dobu”, uvádí novinářka 20 minutes názor expertů.  

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová