KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Novotný vs. Novotný. Starosta Řeporyjí označil bývalého policejního prezidenta za kolaboranta, kterému poplive hrob

Stanislav Novotný o Pavlu Novotném v ruské televizi
Tomáš Vyoral

6.12.2019 iPrima

Ruská televize si po vystoupení starosty Pavla Novotného (ODS) v souvislosti s plánovaným postavením pomníku/sochy Ruské osvobozenecké armádě, tzv. vlasovcům, kterou ruské velvyslanectví označilo za „kolaborantskou ozbrojenou formací vytvořenou nacistickým vedením Třetí říše“, pozvala do vysílání bývalého policejního prezidenta Stanislava Novotného. Ten označil svého jmenovce za blázna, opřel se do „kavárny“ a neziskovek „sorosovského typu“. Ze strany některých novinářů i starosty Řeporyjí se na něj snesla lavina „pravdy a lásky“. Starosta Řeporyjí svého názorového oponenta jako obvykle označil za kolaboranta, kterému, až umře, poplive hrob.

Diváci ruské televize Rossija 1 měli v uplynulém týdnu možnost zhlédnout rozhovory se dvěma Čechy zastupujícími dva odlišné názorové proudy. Oba mají shodou okolností stejné příjmení – Novotný. Pavel Novotný, bývalý bulvární novinář je nyní starostou Řeporyjí. Stanislav Novotný je bývalý disident, policejní prezident a současný předseda Asociace nezávislých médií, která uděluje mainstreamem často napadanou Krameriovu cenu.

Mindrák z dětství, nedostatek pozornosti, ADHD nebo podpůrné prostředky?

Moderátorka pořadu hned na začátku označila Pavla Novotného za idiota. Ten ve svém nedávném jí moderovaném vystoupení „tropil opičky“, „ksichtil“ se, ošíval, bral do pusy ubalenou cigaretu a dával grimasami okatě najevo nezájem a co si o pořadu a jeho aktérech myslí. Jednoho z aktérů pořadu pak opakovaně označil za zfetovaného nebo opilého. A že my všichni, co Pavla Novotného občas vidíme na obrazovce, musíme uznat, že o podpůrných prostředcích zcela jistě něco vědět musí.

Rusům vmetl do tváře i vraždění v Katyni nebo to, že Koněv dorazil do Prahy až den po kapitulaci. Jak se říká, proti gustu… Co mě však nepřestává překvapovat je fakt, že zejména ta skupina lepších lidí, která je pohoršena mnohdy hrubějším chováním a nevybíravým slovníkem Miloše Zemana, naopak starostovi Řeporyjí, který se svým slovníkem i chováním blíží limitně dnu stoky, zbožně tleská a chválí ho za odvahu a mluvení bez okolků. Přitom – jakkoliv jde o divadlo – jeho nenávist se často pohybuje na hraně zákona. Jenomže jeho nenávist je ta správná, respektive správně směřovaná.

Jakkoliv chápu, že background z bulváru v sobě Pavel Novotný nezapře, že ví, jak na sebe upozornit, že velká část jeho vystupování je zkrátka show, mám pocit, že se možná sám začíná ztrácet v tom, co je ještě to jeho šaškování a co už realita. Soudě dle jeho výstupů a projevů pak mám dojem, že si buď léčí nějaký mindrák a nedostatek pozornosti z dětství, nebo má problém s ADHD či nějakými „podpůrnými“ prostředky.

Zpátky ale ke Stanislavu Novotnému v ruské televizi

Bývalý policejní prezident Stanislav Novotný ve vysílání ruské televize uvedl, že mnozí lidé v ČR byli zaskočení, „protože Novotný je normální blázen“, který pracoval v bulváru, kde nebyl úspěšný. S prvním bych s nadhledem souhlasil, s druhým už tolik ne. Přece jen Pavel v bulváru určitou stopu zanechal.

Dále uvedl, že „většina lidí ale chápe, co představuje tzv. pražská kavárna“, které je Pavel de facto součástí a která ho podporuje. Zmínil, že v ČR jde o marginální část populace, kterou ale podporují neziskové organizace s finančními prostředky od George Sorose. Má se také jednat o lidi, kterým tečou peníze ze zahraničí a oni de facto pracují ve prospěch cizích zemí jako jejich agenti.

Stanislav se potom vrátil ke „skandálu“ (s pomníkem vlasovců), který spustil jeho jmenovec, a řekl, že je přesvědčen, že se to většině lidí u nás nelíbí. Tady bych to rozdělil na dvě části. Nedůstojné vystoupení, jakkoliv šlo o divadlo ad absurdum, Pavla Novotného se zřejmě většině obyvatel opravdu nelíbí. Co se týká pomníku vlasovcům, troufám si tvrdit, že je to většině lidí tak nějak putna. Ačkoliv jsou samozřejmě nejčastěji slyšet názory z obou krajů názorového spektra.

Neziskovky sorosovského typu

Na dotaz, zda je možné, že nakonec bude vlasovcům pomník postaven, Stanislav Novotný uvedl, že pokud nezasáhne vláda, tak ano. A dodal, že se zřejmě obávají oněch neziskovek sorosovského typu, „že na ně vytáhnou kompromitující materiály, které se týkají privatizace a jiných podobných věcí”.

Ačkoliv se dá s řadou výše řečeného polemizovat a některé věci jsou spíše domněnkami, má bývalý policejní prezident nezpochybnitelné právo na svůj pohled, stejně jako má toto právo Pavel Novotný. Divák sám, ať si udělá představu a názor, čemu se věřit dá a čemu ne, kdo je a kdo není kolaborant nebo užitečný hlupák. Evidentně však Stanislav Novotný šlápl na kuří oko nejen svému jmenovci, ale i nejednomu lepšímu novináři.

Jakmile umře, půjdu mu poplivat hrob

„Nejde o mě. Jde o to, co říká o České republice,“ komentoval vystoupení podle serveru iDnes Pavel Novotný. „Ubohý kolaborant, jakmile umře, půjdu mu poplivat hrob. Ne kvůli sobě, kvůli jeho kolaboraci,“ dodal s „láskou“ sobě vlastní a na jeho poměry ještě velmi slušně.

Novotný ke Stanislavu Novotnému na Twitteru
Novotný o věšení
S kolaborací také přispěchali komentátoři jak Alexandr Mitrofanov nebo Pavel Šafr. Příznačné, že se ozvali zřejmě zejména ti, pro které toto slovo zřejmě není úplně neznámým pojmem.

Není špatné si také připomenout slova ruského politologa Vadima Truchačeva, který podotkl, že ostrá ruská reakce na iniciativu starosty Novotného postavit v Řeporyjích pomník vlasovcům má souvislost s rozhodnutím o přemístění sochy maršála Koněva na Praze 6 starostou Ondřejem Kolářem.

„V Praze a jejím okolí zemřelo tisíce sovětských vojáků. Když se pokus postavit pomník vlasovcům dá do souvislosti se snahou přemístit pomník Koněva, tak to dokonce ani liberální část ruské společnosti nepochopí. Pokud by šlo o nějakou pamětní desku se zmínkou, kdo byli vlasovci ve skutečnosti, tak ruská reakce by nebyla tak silná. Ale spojení obou událostí zákonitě vyvolalo v Rusku velké emoce.“

V tomto kontextu i v kontextu celých těch „show“ Ondřeje Koláře a teď Pavla Novotného mám pocit, že o sochy a památníky jde až na posledním místě. Na bedně jsou provokace Ruska, zviditelnění (PR) a stvrzení uvědomělosti a souladu se současným režimem.