Macron se zastal Ruska před NATO

Avatar
Původní autoři

1. 12. 2019  lenta
Hlavním protivníkem NATO vůbec není Rusko nebo Čína, ale mezinárodní terorismus. Tento názor vyslovil francouzský prezident Emmanuel Macron v předvečer jubilejního summitu NATO, věnovaném 70. výročí aliance, píše německý list Bild. Makron usiluje o užší spolupráci s Ruskem, poznamenávají noviny. “Je Rusko naším nepřítelem? Tomu nevěřím”, řekl francouzský prezident a dodal, že by chtěl v Evropě vybudovat “novou architekturu důvěry a bezpečnosti”.


Profesor historie z univerzity ve Freiburgu Jorn Leonard se domnívá, že za výrokem francouzského prezidenta je nespokojenost s novým světovým řádem, zejména s erozí transatlantických vztahů a obchodním konfliktem mezi USA a Čínou. Historik předpokládá, že Macron se snaží pochopit, jakou roli bude Francie hrát při změnách podmínek zahraniční politiky, a hledá nové alternativy zahraniční politiky pro svou zemi.

List však tvrdí, že Macronovo prohlášení pravděpodobně souvisí s nedávnou smrtí 13 francouzských vojáků v Mali při protiteroristické operaci. V této souvislosti francouzský prezident uvedl, že se aliance musí zaměřit na strategické otázky, zejména na boj proti terorismu, a nejen na finanční a technické aspekty.

Emmanuel Macron již dříve prohlásil, že plánuje dosáhnout vedoucí úlohy Francie v NATO. Podle jeho vyjádření je proto nutné oslabit vliv USA na ostatní země aliance. Kromě toho uvedl, že strategické partnerství s Ruskem považuje za jednu z možností.

V listopadu konstatoval francouzský prezident “mozkovou smrt” NATO. Macron vysvětlil, že USA se stále více odvracejí od Evropy, která se musí vzbudit a začít zvyšovat svou vlastní moc. Francouzský prezident byl za svá slova kritizován generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem i německou kancléřkou Angelou Merkelovou, kteří se domnívají, že aliance je nyní silnější než kdykoli jindy.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová